Reply To: Messerschmitt Bf-109 G6 Italery 1/72

Forums Αεροπορικά Θέματα Messerschmitt Bf-109 G6 Italery 1/72 Reply To: Messerschmitt Bf-109 G6 Italery 1/72

#1506
Weatherman
Participant

    Καλημέρα Αλέξανδρε. Είχα εφαρμόσει τη μέθοδο αυτή στο MS.406 που επίσης ήταν 1/72. Το συγκεκριμένο αεροπλάνο δεν είχε διαφανή φώτα, αλλά έπρεπε στο τέλος να βάψω με clear χρώματα από πάνω. Αυτό ωστόσο δεν αποτελεί πρόβλημα για την τεχνική που θέλεις όταν τα φώτα είναι διαφανή και από μέσα έχουν χρωματιστή λάμπα. Στην περίπτωση αυτή μπορείς να κάνεις το εξής (που φαίνεται στις φωτο παρακάτω):

    IMG-20201008-180912

    IMG-20201008-180930

    Προτού κολλήσεις το κομματάκι του διάφανου πλαστικού, κάνε μια μικρή τρυπούλα με αρίδα 0,2mm περίπου, εσωτερικά και βάψε εκεί με το αντίστοιχο χρώμα (πράσινο ή κόκκινο). Το υπόλοιπο κομμάτι βάψτο σε μεταλλικό χρώμα (aluminium, chrome, steel κτλ). Προσπάθησε μετά να κολλήσεις με CA όσο πιο ευθυγραμμισμένα γίνεται ώστε η “λάμπα” να είναι στη μέση του φτερού. Βάλε αρκετή κόλλα για να καλύψει τυχόν μικρά κενά μεταξύ του διαφανούς κομματιού και του φτερού.

    Εγώ, όπως σού είπα τις προάλλες, μετά το κόλλημα άρχισα να τρίβω το κομμάτι με dremel και ντουκόχαρτο αρκετά χοντρό (~300 βαθμοί) αρχικά μέχρι να “έρθει” το σχήμα και στη συνέχεια ανέβαζα βαθμούς στο ντουκόχαρτογια να μην ξεφύγει. Στο τέλος, γυάλισα με τριχίλιαρο ντουκόχαρτο και πέρασα γυαλιστική αλοιφή της Tamiya:

    IMG-20201008-183116

    Για το βάψιμο μάσκαρα με προσοχή με maskol γιατί η επιφάνεια είναι πολύ μικρή για να κολλήσει ταινία. Το ντουκόχαρτο, που σου γράφω παραπάνω, το προσάρμοσα σε κυκλικό σχήμα πάνω στην αρίδα με το σφουγγαράκι που έδινε το σετ του τρυπανιού χειρός. Αν θες φωτό να σού στείλω.

    Την τεχνική με τη CA σε όλο το στέλεχος δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά ίσως να είναι ΟΚ όσον αφορά μικρές κλίμακες. Ο Γιώργος παραπάνω νομίζω σε κάλυψε.

     

    Καλή συνέχεια!

    • This reply was modified 1 year, 2 months ago by Weatherman.