Reply To: Messerschmitt Bf-109 G6 Italery 1/72

Forums Αεροπορικά Θέματα Messerschmitt Bf-109 G6 Italery 1/72 Reply To: Messerschmitt Bf-109 G6 Italery 1/72

#1499
Alexandros
Participant

    Συνέχεια των εργασιών μετά από καιρό. Όποτε ασχολήθηκα συνέχισα με το στοκαρισμα και την επαναχάραξη των γραμμώσεων τόσο στην άτρακτο όσο κ στην ένωση τους με τις πτέρυγες. Παλιό καλούπι με κάποια θεματάκια. Να υπενθυμίσω ότι η άτρακτος έρχεται σε τέσσερα κομμάτια με ότι αυτό συνεπάγεται.

    Για να επανέλθει η όρεξη μου, αποφάσισα να ασχοληθώ με άλλο μέρος του αφους. Σκέφτηκα να φτιάξω τα φώτα ναυσιπλοΐας και έτσι αφαίρεσα το αντίστοιχο πλαστικό τμήμα από τις πτέρυγες. Έκοψα διάφανο sprue από την καλύπτρα και το κόλλησα με κυανοακρυλική. Στη συνέχεια με χρήση κιμάς και ντουκόχαρτου (800-100) το έφερα στα μέτρα του. Το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό (πρώτη φωτό).

    Ορμώμενος από αυτό σκέφτηκα να το πάω ένα βήμα παραπέρα. Από φωτογραφίες στο διαδίκτυο βλέπω ότι το κάλυμμα του λαμπτήρα ήταν διάφανο και έτσι θα έπρεπε να το αναοπαραστήσω. Δοκιμή Νο 2, έκοψα sprue, άνοιξα τρύπα με τρυπάνι χειρός και την έβαψα με κόκκινο. Στη συνέχεια πέρασα το εσωτερικό με μεταλλικό χρώμα και το κόλλησα στην πτέρυγα (Φωτό 2). Θέλω να δω αν θα κρατήσει η ένωση χρώματος/ κυανοακρυλικής/πλαστικού με το λιμάρισμα.

    Σε μια από τις προσπάθειες της δοκιμής Νο2 να κολλήσω το sprue πάνω στην πτέρυγα μου ξέφυγε ποσότητα κυανοακρυλικής μεγαλύτερης από το αναμενόμενο και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλύτερο από το τρίψιμο του πλαστικού. Τα τριχοειδή φαινόμενα κάνανε τη δουλειά τους και σχηματίστηκε ακριβώς το επιθυμητό αποτέλεσμα. Οπότε σκέφτομαι να τρυπήσω την πτέρυγα, να ενσωματώσω μια ακίδα την οποία θα βάψω με κόκκινο/πράσινο αντίστοιχα και να αναοπαραστήσω το τζαμακι με χρήση κυανοακρυλικής.

    Εδώ τίθεται το ερώτημα αν με κατάλληλο ντουκόχαρτο θα γίνει διάφανη η κυανοακρυλική. Επίσης σκέφτηκα να βάλω μια σταγόνα clear. Έχει κανείς σας εμπειρία με τη διαφάνεια των εν λόγω υλικών;

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.