Αποστολέας Θέμα: LIBERTY 1/96  (Αναγνώστηκε 3826 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
LIBERTY 1/96
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 23, 2013, 04:48:48 μμ »
Ωραίο στρώσιμο στο χρώμα, προχωρά κι αυτό!
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος PANAGIOTIS

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
Απ: LIBERTY 1/96
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 09:39:37 μμ »
Φίλοι μου μοντελιστές. Μετά από ένα μεγάλο διάστημα μοντελιστικής σιωπής, προσπαθώ να επανέλθω, σιγά – σιγά στην ενεργό μοντελιστική δράση. Το μοντέλο, που περιμένει υπομονετικά να αποπερατωθεί, είναι αυτό του LIBERTY.  Στην αρχή το προχωρούσα παράλληλα με το «ΚΙΛΚΙΣ», αλλά διεπίστωσα ότι αυτό ήταν δύσκολο και με αποσυντόνιζε. Έτσι αποφάσισα να τελειώσω πρώτα το «ΚΙΛΚΙΣ» και στην συνέχεια να ασχοληθώ με αυτό. Πράγματι άρχισα να προχωρώ την «ναυπήγηση» στις αρχές του 2016, βγάζοντας τις σχετικές φωτογραφίες, που θα δείτε πιο κάτω. Δυστυχώς η απώλεια της συζύγου μου, τον Μάιο του 2016, άλλαξε τελείως την ζωή μου και φυσικά επηρέασε αρνητικά και την μοντελιστική μου δραστηριότητα. Όμως η ζωή συνεχίζεται και μετά από αυτή την μεγάλη αρνητική περίοδο επανέρχομαι για να τελειώσω αυτό , που είχα αρχίσει το 2013. Το μοντέλο αυτό κατασκευάζεται προς τιμήν του καπετάν Δημήτρη (πατέρα του φίλου μου καπετάνιου, για τον οποίο κατασκευάζω το μοντέλο). Ο καπετάν Δημήτρης είναι αυτός που μου είχε δώσει πολλή βοήθεια στην κατασκευή του «ΚΙΛΚΙΣ», του οπoίου υπήρξε συχνός επισκέπτης. (Από τους πρώτους κατοίκους του Περάματος). Δυστυχώς ο καπετάν Δημήτρης δεν θα το δει τελειωμένο, γιατί έφυγε και αυτός σε ηλικία 107 ετών.
Οι πιο κάτω φωτογραφίες δείχνου την μέχρι τώρα εργασία.   
Το κατάστρωμα με τα ανοίγματα των αμπαριών.

Αρχή κατασκευής της γέφυρας και των καλυμμάτων των αμπαριών.

Κάτοψη και πλαγία όψη, με αρχή κατασκευής γερανών.

Τοποθέτηση καλυμμάτων στα αμπάρια, Πρόκειται για ένα χαρτί, που χρησιμοποιούν τα ανθοπωλεία. Στρώθηκε και βερνικώθηκε με ματ βερνίκι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2018, 09:54:31 μμ από PANAGIOTIS »
[/color]Παναγιώτης Χρυσοβέργης / Panagiotis Chrissovergis[font=]

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 11:34:46 πμ »
Καλή επάνοδο κε Κυβερνήτα! Μας έλειψαν οι κατασκευές σου Παναγιώτη!
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος PANAGIOTIS

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 07:44:19 μμ »
Καί σε μένα, Γιώργο, έλειψε η επικοινωνία μας.
Τώρα η συνέχεια της μέχρι τώρα κατασκευής.
Όπως έχουμε πεί, πρόκειται για ΚΙΤ. Όμως η ποιότητα είναι αθλία. Στην παλάμη μου τα κομμάτια των μηχανισμών των γερανών ακατέργαστα. Κακοχυμένα με πολλά ξέφτια, ήθελαν πολλή επεξεργασία για να δώσουν το αποτέλεσμα, που φαίνεται στην δεύτερη φωτογραφία.
Εδώ φαίνεται η ιδιοκατασκευή του εργάτη της άγκυρας. Αυτό, που υπήρχε στο ΚΙΤ, ήταν απαράδεκτο και δεν είχε καμία σχέση με την πραγματικότητα. Αυτή ήταν η τελευταία κατασκευή, που έγινε το πρωί κάποιας Κυριακής λίγη ώρα προτού διαπιστώσω τον θάνατο της γυναίκας μου. Έκτοτε και για πολύ χρόνο δεν είχα πιά όρεξη για μοντελισμό. Ακολουθούν οι φωτογραφίες, μετά την επανέναρξη της κατασκευής (Νοέμβριος του 2018).
Το συγκρότημα της γέφυρας (ατελές ακόμη), με το φουγάρο και το σήμα, πάνω σ'αυτό, σύμφωνα με την επιθυμία του "πλοιοκτήτη", καθώς και η άνω εξωτερική γέφυρα (ιδιοκατασκευή).
Μέρος του μπροστινού καταστρώματος με τα αμπάρια και τους ιστούς των γερανών, υπό κατασκευήν.
Αυτή έιναι η σημερινή κατάσταση του μοντέλου. Όταν θα έχω κάτι νέο να δείξω, θα επανέλθω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2018, 08:15:57 μμ από PANAGIOTIS »
[/color]Παναγιώτης Χρυσοβέργης / Panagiotis Chrissovergis[font=]

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]