Αποστολέας Θέμα: 32η έκθεση-διαγωνισμος IPMS Ελλάδος  (Αναγνώστηκε 9204 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

• Sr. Member
32η έκθεση-διαγωνισμος IPMS Ελλάδος
« στις: Νοέμβριος 07, 2013, 08:12:54 πμ »
Καλημέρα παιδιά,

Το περασμένο ΠΣΚ ήμουν στην Αθήνα στην έκθεση της IPMS Ελλάδος. Πρώτη φορά πήγαινα σε τέτοια εκδήλωση και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα και την ποσότητα των εκθεμάτων, την οργάνωση και το όλο παρεΐστικο κλίμα.

Έβγαλα καμιά κατοσταριά φωτογραφίες αλλά θα πήξω το φόρουμ αν τις ανεβάσω όλες, οπότε παρακάτω είναι μερικές που μου έκαναν εντύπωση (ως επί το πλείστον πετούμενα, με τους ντενεκέδες δεν εχω καλή σχέση πέραν του ότι τους εκτιμώ-θαυμάζω για τη δουλειά που γίνεται πάνω σε αυτούς):

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]

Enjoy!

Μαθιός
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2013, 08:13:49 πμ από Κατάσκοπος »
Μάτσιεϊ Μπέλλος - Maciej Bellos
Προ-μεσονύκτιος σαλιγκαρομοντελισμός...

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 08:21:34 πμ »
Ευχαριστούμε Μαθιέ!
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος Alexandros

• Global Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 08:53:11 πμ »
Ωραίος Μαθιέ, ευχαριστούμε!
Ντάκης Αλέξανδρος/ Ntakis Alexandros

Αποσυνδεδεμένος GEORGE KOUTSOUKOS

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Hero Member
  • "mouliapas"
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 02:12:27 μμ »
Έχει κάποιες κατασκευές που είναι εντυπωσιακές!Μπράβο φίλε που έκανες τον κόπο να τις ανεβάσεις...
Πονούντων και κινδυνευόντων τα καλά και μεγάλα έργα.

" Μέγας Αλέξανδρος"

Ανδρείος ο περί τον καλόν θάνατον αδεής.

¨Αριστοτέλης¨

Αποσυνδεδεμένος StefanM

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Δόκτωρας
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 02:50:32 μμ »
Πολύ καλές οι φωτό. Ευχαριστούμε Μαθιό!!!!
Στέφανος Μάντζιος/Stefan Mantzios

Fly as high as the sky.ACES HIGH!!!!!!

• Sr. Member
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 09:36:43 μμ »
Παιδιά πραγματικά τα μοντέλα ήταν από άλλο πλανήτη. Πολλές και απίθανες δουλειές.

Από όσα μου έμειναν στο μυαλό (γιατί έπαθε overdose) μου άρεσαν πολύ το Skyraider (4η φωτό), το Shinden (7η φωτό), το Helldiver (8η και 9η), το Super Stallion (πολύ καλή δουλειά στο στροφείο, πέρα από το σύνολο), το διόραμα με το Harrier (όπου μόνο το Harrier δεν είναι σκράτς), τα τρία οχήματα, η φιγούρα με το δέρμα της τίγρης (ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ βάψιμο), το θωρακισμένο ρώσικο βαγόνι (ή κάτι τέλος πάντων) και το διόραμα με το υδροπλάνο.

Μια μικρή σημειωση, το de Havilland Venom(ή Vampire δεν είμαι σίγουρος) είναι 72αρι της Matchbox (ή Airfix-πάλι δεν είμαι σίγουρος) και πήρε το χρυσό στην κατηγορία του (6η φωτό).

Άλλα όπως είπα και πριν όλες οι δουλειές ήταν απίστευτες.

Χαιρετώ,

Μαθιός
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2013, 09:55:09 μμ από Κατάσκοπος »

Αποσυνδεδεμένος PANAGIOTIS

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 10:09:32 μμ »
Ήταν πράγματι ευτύχημα η παρουσία του "κατασκόπου" στη έκθεση. Τα πράγματα ήταν όπως ακριβώς τα περιγράφει. Με λίγα λόγια, μεγάλη ποσότητα και ποικιλία εκθεμάτων, καθώς και πολύ υψηλή ποιότητα. Όπως ίσως θα παρατηρήσατε, (προτελευταία φωτογραφία), συμμετείχα κι εγώ με το "ARIZONA", που τιμήθηκε με χρυσό μετάλλιο.
Δυστυχώς είχα πρόβλημα με την φωτογραφική μου μηχανή και για τον λόγο αυτό δεν έχω φωτογραφίες. Καλός φίλος όμως, ο οποίος με βοήθησε στην μεταφορά του μοντέλου, έχει τραβήξει πολλές. Όταν μου δώσει το σχετικό CD, θα κάνω επιλογή και θα παρουσιάσω τις καλύτερες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2013, 10:11:20 μμ από PANAGIOTIS »
[/color]Παναγιώτης Χρυσοβέργης / Panagiotis Chrissovergis[font=]

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 07:16:30 πμ »
Συγχαρητήρια για την διάκριση κε. Κυβερνήτα!
Άξιος εκπρόσωπος του συλλόγου μας!
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος Alexandros

• Global Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 01:38:11 μμ »
Συγχαρητήρια Παναγιώτη, οι κατασκευές σου το αξίζουν και με το παραπάνω!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2013, 09:28:23 μμ από Tiramolas »
Ντάκης Αλέξανδρος/ Ntakis Alexandros

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 02:06:16 μμ »
Συγχαρητήρια για την διάκριση κε. Κυβερνήτα!
Άξιος εκπρόσωπος του συλλόγου μας!

================================================================================

Ευχαριστώ για τα συγχαρητήριά σας. Είναι τιμή μου να ανήκω στον σύλλογό μας.
 Βεβαίως συμφωνώ απόλυτα με την υποσημείωση του Γιώργου σχετικά με τα μοντέλα και τα μετάλλια.... Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν το κοινοποίησα.
 Ελπίζω του χρόνου να έχω έτοιμο το ΚΙΛΚΙΣ. Καθυστερεί λόγω του ότι ο καγγελωτός ιστός θα κατασκευαστεί για τρίτη φορά, έτσι ώστε να μείνω απόλυτα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Δεν έχω κάνει συμπλήρωση στην παρουσίαση, λόγω του προβλήματος με την φωτογραφική μου μηχανή. Ελπίζω στις προσεχείς μέρες να έχει επιλυθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2013, 09:28:38 μμ από Tiramolas »

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

• Sr. Member
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 09:11:59 πμ »
Συγχαρητήρια για τη διάκριση και από μένα.

Εντυπωσιακότατη κατασκευή και θαυμάζω το κουράγιο και την ακούραστη εργασία (τόσο στο κατασκευαστικό αλλά κυρίως στην αναζήτηση της βιβλιογραφίας) που κάνετε σε κάθε κατασκευή σας.

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να παραμείνω στην απονομή των βραβείων, καθώς η κορούλα μου ήθελε να φύγει.

Μαθιός

Αποσυνδεδεμένος StefanM

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Δόκτωρας
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 05:08:51 μμ »
Παράθεση από: Alexandros

Το είπε καλύτερα απ' όλους ο Αλέξανδρος......
Συγχαρητήρια!!!!!!
Στέφανος Μάντζιος/Stefan Mantzios

Fly as high as the sky.ACES HIGH!!!!!!

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 04:55:13 μμ »
Παράθεση από: Κατάσκοπος
Συγχαρητήρια για τη διάκριση και από μένα.

Εντυπωσιακότατη κατασκευή και θαυμάζω το κουράγιο και την ακούραστη εργασία (τόσο στο κατασκευαστικό αλλά κυρίως στην αναζήτηση της βιβλιογραφίας) που κάνετε σε κάθε κατασκευή σας.

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να παραμείνω στην απονομή των βραβείων, καθώς η κορούλα μου ήθελε να φύγει.

Μαθιός
Η αναζήτηση της βιβλιογραφίας και πολλών φωτογραφιών του εκάστοτε αντικειμένου, είναι για μένα απαραίτητη προϋπόθεση για την ικανοποίηση των δικών μου αναγκών ποιότητας του μοντέλου. Σε μοντέλα, όπως του ΚΙΛΚΙΣ, για τα οποία το σχετικό φωτογραφικό υλικό είναι ελάχιστο και κακό, μπορεί κανείς να κάνει σχεδόν ότι θέλει. Σχεδόν κανείς από όσους το δουν δεν θα μπορέσει, με βεβαιότητα να πεί αν είναι κάτι σωστό ή όχι. Αυτόπτες μάρτυρες μάλλον δεν ζουν πιά. (εκτός από τον πατέρα ενός φίλου μου,που είναι 106 χρονών και μου έδωσε κάποιες πληροφορίες). Όμως, για μένα προέχει η αποκρυπτογράφηση των όποιων φωτογραφιών υπάρχουν, έτσι ώστε να είμαι σίγουρος οτι θα κάνω το καλύτερο, που μπορώ, με τα στοιχεία που έχω στην διάθεσή μου. Αυτή η μεθοδολογία επιφέρει βέβαια κάποιες καθυστερήσεις στην κατασκευή ή και επανακατασκευή ορισμένων κομματιών, όμως με ικανοποιεί προσωπικά. Δεν θέλω βέβαια να πώ ότι το αποτέλεσμα θα είναι τέλειο, (τέλειος είναι μόνο ο Θεός και δεν διεκδικώ αυτόν τον τίτλο), αλλά προσπαθώ να είναι το καλύτερο δυνατό για μένα.

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 05:17:29 μμ »