Αποστολέας Θέμα: Τ/Κ Πλοία - Ναυπηγική Κλίνη  (Αναγνώστηκε 4474 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
Τ/Κ Πλοία - Ναυπηγική Κλίνη
« στις: Μάρτιος 28, 2010, 02:09:21 μμ »
Η ερώτηση ετέθη από τον Panagiotis:

Να και ένα ακόμη άλυτο μοντελιστικό πρόβλημα. Πως θα μπορέσουμε να επινοήσουμε καπνογόνο, που να βγάζει τέτοιο καπνό ??
Χωρίς βέβαια να κάψουμε το μοντέλο !! 

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]

Παλιά καμμένα λάδια μηχανής???
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 04:55:06 μμ από Tango-Echo »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος PANAGIOTIS

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 28, 2010, 04:41:48 μμ »
Παράθεση από: George R
Παλιά καμμένα λάδια μηχανής???

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το "καύσιμο", που πρέπει να παράγει αιθάλη, είναι και ο ίδιος ο μηχανισμός, που πρέπει να μην βουλώνει με την αιθάλη. Οι μηχανισμοί, που έχω υπ' όψην μου, περιέχουν πολύ λεπτά σωληνάκια, επιρρεπή σε βούλωμα από αιθάλη. Για τον λόγο αυτόν, οι κατασκευαστές τους αποτρέπουν την χρήση άλλου λαδιού, από το δικό τους.
Μία μέθοδος που μου πρότεινε ο Ίωνας, δηλ να καίω στριμένη εφημερίδα εμποτισμένη με κάποιο λάδι, είναι πολύ επικίνδυνη, κατά την γνώμη μου, για μοντέλα λεπτής και ευπαθούς υπερκατασκευής, όπως τα δικά μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 04:55:18 μμ από Tango-Echo »
[/color]Παναγιώτης Χρυσοβέργης / Panagiotis Chrissovergis[font=]

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 28, 2010, 11:18:23 μμ »
Κρίνοντας από το "τι" είχε στον δρόμο του ο φίλτατος Ίωνας, θα απέφευγα τέτοιες προτάσεις...     
Τα σωληνάκια δεν μπορούν να αντικατασταθούν με μεγαλύτερα?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 04:55:30 μμ από Tango-Echo »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 29, 2010, 06:20:22 μμ »
Τα σωληνάκια δεν μπορούν να αντικατασταθούν με μεγαλύτερα?
================================================================================
======

Δυστυχώς όχι. Είναι φιξ με το ποτηράκι και στην βάση τους πρέπει να είναι η αντιστασούλα. Παρότι το ποτηράκι είναι ανοιχτό, ο καπνός βγαίνει μέσα από το σωληνάκι. (περιγράφω αυτή τη συσκευούλα που ταιριάζει ακριβώς στα φουγάρα του ΑΒΕΡΩΦ. Η άλλη που έχω στο ARIZONA είνα  πιό περίπλοκη και κλειστή).
Ίσως μιά ιδιοκατασκευή με ανοιχτό ποτηράκι χωρίς σωληνάκι να ήταν μία λύση. Ομως χρειάζεται προσοχή να μήν αναφλέγεται το υγρό από την αντίσταση. Δεν μπορώ βέβαια να καταλάβω, γιατί οι σχετικές εταιρείες δεν έχουν επινοήσει κάτι τέτοιο. Μιά δικαιολογία ίσως είναι η ρύπανση, που θα προκαλούσε ο μαύρος καπνός.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 04:55:44 μμ από Tango-Echo »

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 29, 2010, 10:25:32 μμ »
Λογικά, μπορούμε να το πατεντάρουμε με δικό μας σύστημα...
Αξίζει μελέτης το θέμα καθώς με ενδιαφέρει κι εμένα 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 04:55:56 μμ από Tango-Echo »

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 30, 2010, 03:54:21 μμ »
Λογικά, μπορούμε να το πατεντάρουμε με δικό μας σύστημα...
Αξίζει μελέτης το θέμα καθώς με ενδιαφέρει κι εμένα  
====================================

Οι καπνογόνες μικροσυσκευούλες του εμπορίου, δουλεύουν με αξάτμιση του λαδιού, γιαυτό και ο καπνός, που παράγουν, είναι άσπρος.
Η καύση μπορεί να παράξει μαύρο καπνό, (πρόταση Ίωνα), αλλά είναι παράτολμο να γίνει κάτι τέτοιο μέσα σε εύφλεκτο περιβάλλον.
(πλαστικά κλπ.) Πάντως εγώ έχω φροντίσει να κατασκευάσω τους εσωτερικούς σωλήνες των φουγάρων του "Αβέρωφ" μεταλλικούς, για παν μελλοντικό ενδεχόμενο.  
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2010, 03:55:39 μμ από PANAGIOTIS »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 30, 2010, 06:54:52 μμ »
Το πρόβλημα είναι και τι θερμοκρασίες θα αναπτυχθούν εάν ακολουθήσουμε την πρόταση του Ίωνα...  Δηλαδή, όλα καλά με τα φουγάρα εσωτερικά, τα πέριξ αυτών όμως κομμάτια τι γίνονται?

Δεν μπορείς να δοκιμάσεις το σύστημα ΠΡΙΝ το βάλεις στο σκάφος?  Φυσιολογικά γίνεται, συνδέεις το σύστημα με μπαταρίες, που θα γίνει έτσι κι αλλοιώς μέσα στο σκέφος αργότερα και δοκιμάζεις διάφορα υλικά και λάδια για να δείς τι αποτέλεσμα θα έχεις...

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 30, 2010, 11:34:08 μμ »
[!--quoteo--][div class=\\\'quotetop\\\']QUOTE [/div][div class=\\\'quotemain\\\'][!--quotec--]Δεν μπορείς να δοκιμάσεις το σύστημα ΠΡΙΝ το βάλεις στο σκάφος?  Φυσιολογικά γίνεται, συνδέεις το σύστημα με μπαταρίες, που θα γίνει έτσι κι αλλοιώς μέσα στο σκέφος αργότερα και δοκιμάζεις διάφορα υλικά και λάδια για να δείς τι αποτέλεσμα θα έχεις...[/quote]================================================

Προφανώς θα γίνει δοκιμή έξω από το μοντέλο. Ομως πρώτα θα πρέπει να επινοηθεί το καύσημο, ο τρόπος που θα ανάβει, και ο συνολικός μηχανισμός. Ο τρόπος του Ίωνα προϋποθέτει άναμα με σπίρτο, πράγμα πολύ επικίνδυνο, πιστεύω. Σίγουρα βγάζει πολύ και μαύρο καπνό, λόγω της ατελούς καύσης του στριμένου χαρτιού, θα είναι όμως ασφαλής για το μοντέλο ??
Εν πάσει περιπτώσει είναι ένα θέμα που θα απαιτήσει κάποια μελέτη και αρκετή τύχη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2010, 11:56:11 μμ από George R »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 30, 2010, 11:58:02 μμ »
Όχι μωρέ, τι σπίρτα τώρα...  σου είπα, ο Ίωνας με τους πρώην γειτόνους του έχει παράξενες και λείαν ...εύφλεκτες ιδέες...
Θα το ψάξουμε και στα forum έξω, κάτι θα βρούμε.

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 31, 2010, 10:36:10 πμ »

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 31, 2010, 08:44:38 μμ »
Κοίτα λίγο εδώ:

http://wmunderway.8m.com/cont/smoke/smoke.htm
==============================
Αυτό το σύστημα βασίζεται στην ίδια αρχή με τον μηχανισμό που έχω στο "ARIZONA". Βλέπεις οτι ο καπνός και σ'αυτό, είναι μεν πολύς, αλλά άσπρος. Βέβαια στην ανάγκη θα τον κάνω άσπρο, αλλά δεν θα είναι σωστό το χρώμα.
Αξίζει να σημειώσω οτι ο μηχανισμός του "ARIZONA", που μου είχε κοστίσει τότε 50 λίρες (όταν η λίρα είχε 550 δρχ.) έπαψε ξαφνικά να λειτουργεί και ενώ φαίνεται εντάξει (λυχνίες, ανεμιστηράκι) δεν βγάζει πιά καπνό. Ίσως θα πρέπει να τον "εγχειρίσω".

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 31, 2010, 08:47:21 μμ »
Εάν δεν καταφέρεις τίποτα, στείλτο εδώ να το αναλάβουν οι ...θερμαστές μας, Κύρος, Σπύρος, εγώ κλπ  

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 31, 2010, 09:33:12 μμ »
Εάν δεν καταφέρεις τίποτα, στείλτο εδώ να το αναλάβουν οι ...θερμαστές μας, Κύρος, Σπύρος, εγώ κλπ  
=====================================
Είχα φέρει έναν ίδιο στον Κύρο. Νομίζω όμως, αν θυμάμαι καλά, οτι δεν είχε ανεμιστηράκι. Ρίξε του μιά ματιά. Αυτός πρέπει να δουλεύει.

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 01, 2010, 12:50:05 πμ »
Παράθεση από: PANAGIOTIS
=====================================
Είχα φέρει έναν ίδιο στον Κύρο. Νομίζω όμως, αν θυμάμαι καλά, οτι δεν είχε ανεμιστηράκι. Ρίξε του μιά ματιά. Αυτός πρέπει να δουλεύει.

OK, θα το κοιτάξω