Ψηφοφορία

Κριτική

Σύνολο ψηφοφόρων: 13

Αποστολέας Θέμα: Κριτική  (Αναγνώστηκε 4541 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
Κριτική
« στις: Μάρτιος 24, 2010, 12:36:09 μμ »
Συζητώντας με διάφορα μέλη μας, είδα πώς υπάρχει μια διαφορετική προσέγγιση όσον αφορά την κριτική των μοντέλων.
Υπάρχουν άτομα που θέλουν κριτική και άλλοι όχι. 
Υπάρχουν άτομα που θεωρούν πώς είναι περιτό να απαντήσουν με ένα "μπράβο, ωραίο αποτέλεσμα" ή "μου αρέσει, μπράβο"
Υπάρχουν άτομα που θέλουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να τους απαντάνε στα πόστ.
Υπάρχουν και άλλοι που δεν τους ενδιαφέρει αν θα έχουν απαντήσεις ή όχι.

Κριτική: ναί ή όχι?
Εάν ναί, πώς?  Η φωτό στο μικροσκόπιο και πάμε να πάρουμε σκάλπ, ή με το μαλακό?

Μην ξεχνάμε πώς:
α) όλοι κάποτε είμασταν αρχάριοι και νέοι στο χόμπυ.
β) κανείς δεν είναι "Super μοντελιστής".
γ) μοντελισμός είναι να βοηθάμε αλλήλους και όχι να τσαλαπατάμε την προσπάθεια κανενός.
δ) προσπαθούμε να βελτιωθούμε όλοι και να μαθαίνουμε συνεχώς από όλους.
ε) είναι χόμπυ και όχι αυτοσκοπός, ο "μοντελισταράς" ΔΕΝ είναι κοινωνικά ανώτερος του αρχάριου.

Επίσης, υπάρχουν άτομα που σε κάθε κριτική αρπάζονται και παρεξηγούνται, λές και τα βάζουν προσωπικά μαζί τους...
Από την άλλη, υπάρχουν άτομα που αποζητούν την κριτική για να βελτιώνονται και να μαθαίνουν...

Ότι άλλο έχετε να πείτε... ποστάρετε ελεύθερα 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2015, 10:19:54 μμ από Tiramolas »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος PANAGIOTIS

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
Κριτική
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2010, 10:06:17 μμ »
Δεν είναι περίεργο το ότι υπάρχουν πολλές απόψεις στο θέμα αυτό, καθ’ όσον οι χαρακτήρες «κρινόντων» και «κρινομένων» είναι πολλοί και διαφορετικοί.
Επίσης καλό θα είναι να αποφεύγεται η λέξη «κριτική». Όποιος παρουσιάζει το μοντελιστικό του έργο εδώ, δεν πρέπει να αισθάνεται ότι απολογείται ενώπιον δικαστηρίου  ή κάποιας εξεταστικής επιτροπής ειδημόνων. Ο καθένας παρουσιάζει το αποτέλεσμα της δουλειάς του, που είναι συνάρτηση της εμπειρίας του και είναι άξιος συγχαρητηρίων, κατ’ αρχήν , μόνο και μόνο επειδή προσπαθεί .  Η απάντηση στη παρουσίασή του, πιστεύω πως είναι απαραίτητη, γιατί δίνει την ηθική ικανοποίηση, ότι του δόθηκε προσοχή. Ο σχολιασμός στην ποιότητα της εργασίας δεν πρέπει να δίνει την εντύπωση κριτικής (αυστηρής ή όχι δεν έχει μεγάλη σημασία), αλλά να στοχεύει στην βελτίωση συγκεκριμένων μειονεκτημάτων ή παραλήψεων, με σκοπό την βελτίωση του αποτελέσματος. Όμως και αυτό ακόμη πρέπει να γίνεται με προσοχή στις εκφράσεις.
π.χ .ενδείκνυνται  εκφράσεις όπως «πρόσεξε λίγο το χρώμα στο σημείο Χ, σου έχει λίγο ξεφύγει, διόρθωσέ το» ή « πρόσεξε λίγο τα ξέφτια και θα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα» και όχι «το έχεις τσαπατσούλικα βαμμένο» ή « μα βαρέθηκες να τα λιμάρεις?».κλπ
Γενικά χρειάζεται μετριοφροσύνη, σύνεση και ευγένεια, από τους "σχολιαστές" και ανεκτικότητα από τους "σχολιαζομένους"
Επίσης καλό θα είναι, όταν, για κάποιους λόγους, (όχι σε περίπτωση κακοηθών εκφράσεων ή προσβολών), αφαιρούνται  κάποια ποστ, καλό θα είναι να ειδοποιείται προηγουμένως ο αποστολεύς. Το λέω αυτό γιατί από την παρουσίαση του «Αβέρωφ» αφαιρέθηκαν τελευταία κάποια κομμάτια, μεταξύ των οποίων (μάλλον από λάθος)  και η απάντησή μου στο γιατί η φωτο του Αβέρωφ με την παραλλαγή δεν μπορεί να είναι από την Κωνσταντινούπολη του 1919 και έτσι φαίνεται αναπάντητο το σχετικό ερώτημα.
Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη, επί του θέματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2015, 10:20:07 μμ από Tiramolas »
[/color]Παναγιώτης Χρυσοβέργης / Panagiotis Chrissovergis[font=]

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
Κριτική
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2010, 10:22:14 μμ »
Ξέρω ότι υπάρχει πρόβλημα με ένα ορισμένο site ανεβάσματος / αποθήκευσης φωτογραφιών.  Μάλλον ο Νίκος και ο Δημήτρης είχαν τις φωτό τους εκεί και γι'αυτό χαθήκανε.
Για post που σβήστηκε δεν έχω ιδέα αλλά θα ρωτήσω να μάθω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2015, 10:20:50 μμ από Tiramolas »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

GUDERIAN

• Επισκέπτης
Κριτική
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 10, 2010, 02:16:03 μμ »
Ετυχε να διαβάσω σήμερα το συγκεκριμένο θέμα και για αυτό να με συγχωράτε για την καθυστερημένη κατάθεσης αποψης μου. Δεν κρύβω ότι ψήφισα "το αυστηρά αλλά με μέτρο" και το έκανα αυτό γιατί όπως γράφει και ο Καρατζίδης το "παλαμακιστάν" και το "είσαι μοντελισταράς " τα αφησα πίσω μου (αν και τα έκανα κι εγώ...) Πλην εξαιρετικών περιπτώσεων. Αυτό που είδα πχ από  τον Μεντζελόπουλο θα του το γράψω ότι είναι εξαιρετικό...

Πιάνομαι στην θεση του Νίκου τον οποίο δυστυχώς δεν γνωρισα ακόμα (αλλα θα γίνει κι αυτό!!!) και εξηγώ για να μην  παρεξηγούμαι. Χρησιμοποίησα αυτό και άλλα φόρουμ για ...μοντελιστική κοινωνικοποίηση και  αυτό δεν  είναι απαραίτητα άσχημο. Υπαρχουν παιδιά  με τα οποία "κόλλησα" -και δεν μας χωρίζουν οι....αποστάσεις -και τα οποία δεν θα τα γνωριζα αν δεν υπήρχαν αυτά τα φόρα. Δεν κρύβω ότι σκοπεύω να ανέβω στην επόμενη έκθεση των Ιωαννίνων με ή χωρίς μοντέλο, αλλά πιό πολυ  για να γνωρίσω από κοντά τα παιδιά. Δεν το θεωρώ κακό....

Στα της κριτικής τώρα. Προσωπικά ασχολούμαι -εντατικά- με τον μοντελισμό  εδώ και δύο χρόνια μετά από απουσία 20 και βάλε χρόνων. Στο διάστημα αυτό σίγουρα δεν εγινα "μοντελισταράς" ( και ούτε πρόκειται) αλλά έμαθα πολλά μυστικά του χόμπι, τεχνικές αγνωστες προηγουμένως και τουλάχιστον από ότι γράφουν οι άλλοι, η ποιότητα της δουλειάς μου έχει παρουσιάσει βελτίωση. Την κριτική εχω γράψει σε άλλο φόρουμ την αντέχω, αυτό που με νευριάζει είναι η ειρωνία και δυστυχώς πρόσφατα η μισογνωσία. Αρα προσωπικά θα δεχθώ αυστηρή κριτική αλλά με μέτρο, λαμβάνοντας υπόψιν τον χρόνο που ασχολούμαι. Τώρα εάν κάπου έχω βάλει περισσότερη σκόνη ή το βάψιμο δεν άρεσε στον "χι" αλλά ξετρέλανε τον "ψι" καταλαβαίνετε όλοι ότι η κριτική ενός μοντέλου είναι υποκειμενική. Ναι, πετάξτε με στον λάκο των λεόντων  αν κάνω θέμα με Tiger II στην Ελλάδα, αλλά ψυχραιμία εάν παρουσιάσω κάτι κατι , το δικαιολογήσω,αλλά παρόλα αυτά οι αντιδράσεις συνεχίζονται.

Μία παρουσίαση ενός μοντέλου σε κοινή θέα επιφέρει κριτική. Οσοι την αντέχουν μένουν, ειδάλλως ας τα φτιάχνουμε μόνοι μας,  ας βαυκαλιζόμαστε και ας λέμε στον καθρέφτη τί Θεοί του μοντελισμού είμαστε...

Μετά τιμής

Τσιτσόπουλος Δημήτρης ( aka Guderian)

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2015, 10:21:09 μμ από Tiramolas »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
Κριτική
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 10, 2010, 03:43:52 μμ »
Πάνω απ'όλα οι απόψεις σου, όπως και όλων εδώ μέσα, είναι σεβαστές   
Το πρόβλημα με τον γραπτό λόγο είναι ότι είναι "ξύλινος" και δεν σου επιτρέπει να εκφράσεις πολλές φορές αυτό που πραγματικά εννοείς, το ύφος σου κλπ.
Σίγουρα με την προσωπική συνάντηση και συζήτηση εξάγονται πολλά περισσότερα συμπεράσματα.
Στα της κριτικής που είναι και το θέμα μας εξάλλου, σαφώς ειρωνίες και εξυπνάδες δεν χωράνε. 
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να γίνει μιά κριτική γόνιμη και συνάμα επιμορφωτική συζήτηση για όλους, όπως γίνεται ακόμη και με το παρόν θέμα 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2015, 10:21:21 μμ από Tiramolas »

Αποσυνδεδεμένος THEODORIKAS DIMITRIS

• Sr. Member
Κριτική
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2010, 01:54:37 μμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ. ΝΑ ΣΑς ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΙΠΤΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ. @@@ΜΙΜΕΝΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΞΕεΚΟΛΛΑ

εγω ειμια τησ αποψης οτι  ναι να γινει κρητικη αλλα
1ον να ειναι απο γνωστη του θεματος , 2ον να μη προσβαλει τον οποιονδηποτε εκθετη

ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2015, 10:22:03 μμ από Tiramolas »
[/color]Μέλος  Ε.Μ.Ι και Hel.mo[font=]

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
Κριτική
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 24, 2010, 01:41:19 πμ »
Θα αρχίσω από το δεύτερο, σαφώς και ΔΕΝ προσβάλεις κάποιον ΠΟΤΕ, ο μοντελισμός είναι χόμπυ και βοηθά ο ένας τον άλλο.
Σε θέματα που είμαι "σκράπας", απλά εκφράζω την "μη εξιδικευμένη" γνώμη μου, λέγοντας εάν μου αρέσει ή όχι, τίποτα άλλο...
Όσον αφορά το πρώτο, γνώστης του θέματος...  σαφώς και θα κριτικάρω διαφορετικά, αλλά πάντα με γνώμονα το επίπεδο του συναδέλφου που ανέβασε το έργο... π.χ. εάν κάποιος είναι αρχάριος και ανεβάσει ένα θέμα που το ξέρω πολύ καλά, θα είμαι πιό προσεκτικός στην κριτική μου από εάν ήταν κάποιος που είναι "έμπειρος".
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2015, 10:19:42 μμ από Tiramolas »