Αποστολέας Θέμα: Θ/Κ "ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΒΕΡΩΦ" 1/100  (Αναγνώστηκε 53263 φορές)

Αποσυνδεδεμένος THEODORIKAS DIMITRIS

• Sr. Member
Θ/Κ "ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΒΕΡΩΦ" 1/100
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 25, 2009, 11:56:30 μμ »
Παναγιωτη Χρονια Πολλα
                Χρονια δημιουργικα
                Χρονια γεματα υγεια για σενα και την οικογενεια σου

Εξαιρετικη δουλεια στο Αβερωφ . Εμεινα αφωνος επι 1 ωρα και 36 λεπτα. τοσο μου πηρε να διαβασω τι εκανες

Συγχαρητηρια φιλε

ελπιζω και θα χαρω να σε δω ίσως του χρονου στην εκθεση μας στο αιγιο αφου εισαι μονιμος κατοικος αθηνων
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:07:25 μμ από Tango-Echo »
[/color]Μέλος  Ε.Μ.Ι και Hel.mo[font=]

Αποσυνδεδεμένος Marseille

• Newbie
  • *
    • http://
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 08:37:22 πμ »
Εξαιρετικη δουλεια Παναγιωτη! Περα απο ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ δεν μπορω να πω κατι αλλο. Εισαι πραγματικα αξιος!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:07:36 μμ από Tango-Echo »
Ιωάννης Θωμάς

[/img]http://i717.photobucket.com/albums/ww175/nirvanagr/mirageF-1CGF-86EF-102A_edited23.jpg\\\" border=\\\"0\\\" class=\\\"linked-image\\\" /]

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 11:12:33 πμ »
Ο κος Κυβερνήτης είναι μεγάλος δάσκαλος και φίλος...
Από το Admiral Graf Spee εδώ στό Arizona εδώ και τώρα στον Αβέρωφ παραδίδει μαθήματα μοντελισμού κα μοντελιστικής νοοτροπίας 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:07:47 μμ από Tango-Echo »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος PANAGIOTIS

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 02:49:23 μμ »
Ευχαριστώ θερμά, τόσο τον καλό μου φίλο Γιώργο, όσο και όλους τους φίλους μοντελιστές, που μου αναπτερώνουν το ηθικό με τα καλά τους λόγια.
Ας μην υπερβάλλουμε όμως. Μεγάλος δάσκαλος δεν είμαι, αφού και μόνο η λέξη δάσκαλος είναι πολύ βαριά.
Ενας απλός χειρώναξ είμαι, κατά κάποιους και ανόητος, μια και αναλώνω τον ελεύθερό μου χρόνο σε κάτι που δεν αποφέρει χρήμα. ( Κάποιοι μετράνε τα πάντα με το κέρδος. Ομως κέρδος δεν είναι μόνο το χρήμα και οι μοντελιστές το καταλαβαίνουν αυτό.)
Αντιθέτως πολλοί από τους φίλους μοντελιστές που εκθέτουν εδώ την εργασία τους είναι πραγματικοί καλλιτέχνες. Μπορεί οι περισσότεροι να μήν κατασκευάζουν εκ του μηδενός, όμως είναι άριστοι γνώστες και χειριστές των χρωμάτων, πράγματα στα οποία εγώ είμαι λίγο σκράπας. Ας μου επιτραπεί η λέξη, αφού αυτή είναι αλήθεια. Αν παρ' όλα αυτά, αν καποιος φίλος θα ήθελε ρωτήσει κάτι ή και ακόμη να έλθει στο σπίτι μου και να δεί από κοντά τα μοντέλα να μην διστάσει, θα χαρώ πολύ.
Στο σημείο αυτό θα ήθελα να κάνω την πρόταση να δημιουργήσει το κάθε μέλος μια ειδική σελίδα καταχωρήσεων με τίτλο το όνομα - ψευδώνυμό του, έτσι ώστε όλη η γραπτή επικοινωνία (ερωταπαντήσεις γενικής φύσεως, φιλοφρονήσεις, ευχές κλπ) να καταχωρείται εκεί. Αυτό, γιατί όσο ευχάριστη είναι για εμάς η μεταξύ μας επικοινωνία, τόσο βαρετή μπορεί να είναι για τον τρίτο, απλό επισκέπτη της ιστοσελίδας. Για σκέψου το λίγο Γιώργο, μήπως θα έχει παρενέργειες, που δεν μπορώ να σκεφθώ εγώ.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:08:01 μμ από Tango-Echo »
[/color]Παναγιώτης Χρυσοβέργης / Panagiotis Chrissovergis[font=]

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 03, 2010, 12:37:12 μμ »
Για ανταλλαγές μυνημάτων κλπ υπάρχει πάντα η δυνατότητα των προσωπικών μυνημάτων (pm), ενώ μπορούμε και να χρησημοποιήσουμε το "καφενείο" - "Περί ανέμων και υδάτων" στο τέλος της κεντρικής σελίδας   

Άλλος ένας "Αβέρωφ" αυτήν την φορά στην 1/70 φτιάχνεται και εδώ, στο modelclub
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:08:11 μμ από Tango-Echo »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

• Newbie
  • *
    • http://www.naftomodelismos.gr
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 07:18:50 μμ »
Χαιρετώ και Χρόνια Πολλά σε όλους.
Παναγιώτη συγχαρητήρια για την κατασκευή σου.
Διάβασα τα εισαγωγικά σου και θεωρώ πράγματι ότι είσαι «αυθεντικός».
Για μένα πραγματικός μοντελιστής είναι αυτός που οδηγείται από το μεράκι του και όχι από την «παρακολούθηση» μοντελιστικών τεχνικών και αντίστοιχων εμπορικών προϊόντων.
Θα μου επιτρέψεις να σου πω απόλυτα φιλικά και καλοπροαίτερα να μην υποτιμάς τον εαυτό σου…
Να ξέρεις πως η κατασκευή σου μπορεί να «σταθεί» άνετα δίπλα σε κατασκευές άλλων που ενδεχομένως εσύ θεωρείς καλύτερους…
Δεν ξέρω πόσο καλά είναι τα Αγγλικά σου….Αν είναι τότε καλώς…. αν πάλι δεν είναι τότε προσφέρομαι να βοηθήσω.
Θεωρώ ότι με το «Αβέρωφ» θα πρέπει να δηλώσεις την «Ελληνική παρουσία» στο http://modelshipworld.com/ .
Στο forum του MSW θα είσαι ο πρώτος Έλληνας με αντίστοιχο μοντέλο, θα προβάλεις της ιστορίας μας, και θα είσαι η «απάντηση» στον φίλο μου Cengiz (όντως) που προβάλει το μοντέλο του «Hamidieh»…. http://modelshipworld.com/phpBB2/viewtopic...ghlight=turkish
Ο υπόψη μοντελιστής, επειδή παρακολουθώ αντίστοιχο Τουρκικό forum, είναι και αυτός «αυθεντικός». Επιπρόσθετα και επειδή τον απασχολεί η εικόνα της χώρας του στο εξωτερικό….με μήνυμα του έχει προτρέψει αρκετούς άλλους ομοεθνείς του να την προβάλουν και οι οποίοι ανταποκρινόμενοι έχουν έλθει στο MSW. Εμείς?
Θα ήθελα να γράψω κι άλλα αλλά σέβομαι το χώρο σου και αν ο admin θεωρεί ότι θα πρέπει το post να μεταφερθεί αλλού δεν έχω αντίρρηση.
Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:08:27 μμ από Tango-Echo »
Γιαννίκος Θανάσης
www.naftomodelismos.gr
There are no good or bad modelmakers. There are less or more expirienced.

naftotopos

• Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 02:40:06 μμ »
Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά σε όλους σας και από εμένα.

Για το forum σας ενημερώθηκα σήμερα το πρωί από τον φίλο μου τον Thanasis και χαιρετώ όλη την παρέα εδώ.

Παρασυρόμενος ή ακόμη θα έλεγα και ενθουσιασμένος από την εξαιρετική δουλειά του συνάδελφου κ. Παναγιώτη αλλά και από την καθαρή, συνοπτική και "επι της ουσίας" παρουσίαση της δουλειάς του, πραγματικά ξέχασα τί ήθελα να κάνω όταν μπήκα στο διαδίκτυο σήμερα το πρωί.

Θα ήθελα να εκφράσω επίσης και την προσωπική μου σύμφωνη γνώμη όσον αφορά στην παρουσίαση της εργασίας αυτής και σε ξένα forums, όπως προτείνει ο Thanasis. Εκτιμώ οτι η ενέργεια αυτή θα ενισχύσει ακόμη περισσότερο την προσπάθεια πολλών από εμάς, που είτε αυτή σχετίζεται με την παρουσίαση - τεκμηρίωση της ναυτικής μας ιστορίας και παράδοσης, είτε και με τη στήριξη της τέχνης του σχετικού με αυτήν μοντελισμού.

Για τη διάθεση του κ. Παναγιώτη να εκτεθεί αυτή η εξαιρετική μοντελιστική δημιουργία - ιστορική αποτύπωση, στο Μιλάνειο Ναυτικό Μουσείο στη Ζάκυνθο, αλλά βέβαια και η σχέση του με το νησί, το μόνο που έχω να πω είναι οτι μας φέρνουν λίγα βήματα σκόμη ποιό κοντά.

Τελικά ο κόσμος είναι μικρότερος από όσο νομίζουμε. (Βασιλικός - Γέρακας   )

Φιλικά

Γιάννης Παντάκης
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:08:39 μμ από Tango-Echo »

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 06:48:50 μμ »
Εύχομαι κι εγώ, με την σειρά μου, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ στους δύο, καινούριους, φίλους μοντελιστές, τον Θανάση, από τον Βόλο και τον φίλο του, από την Ζάκυνθο ( με τον οποίο θα φροντίσω να συναντηθώ όταν κατέβω στο νησί ) και τους ευχαριστώ πολύ για τα καλά τους λόγια.
  Φίλε Θανάση, τα αγγλικά μου είναι σχεδόν ανύπαρκτα. Οσα γνωρίζω είναι το αποτελεσμα της χρήσης του υπολογιστή και δεν μου δίνουν την δυνατότητα συνεργάζομαι με ξένες ιστοσελίδες. Δεν θα είχα βέβαια καμία αντίρρηση να δημοσιεύσω την εργασία μου, πάνω στο μοντέλο του ΑΒΕΡΩΦ, στην ιστοσελίδα που μου προτείνεις, αλλά χρειάζομαι τόσο πολλή βοήθεια, που δεν αποτολμώ να την ζητήσω. Από τις 15/1 θα είμαι και πάλι στην Αθήνα. Ας διατηρήσουμε επαφή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:09:00 μμ από Tango-Echo »

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

• Newbie
  • *
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 10:47:00 μμ »
Παναγιώτη χαίρομαι που  βλέπεις με "καλό μάτι" την πρόταση μου  και σ' ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Για να μην τολμήσεις να ζητήσεις βοήθεια...γι΄αυτό στην πρόσφερα εγώ εξ΄αρχής... .
Αυτό που θα ήθελα, και μέχρι να καθορίσουμε λεπτομέρειες, είναι να φωτογραφίζεις τα πάντα στα στάδια κατασκευής και με καλή ανάλυση...
Λεπτομέρειες θα πούμε μέσω e-mail...
Thx
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:09:34 μμ από Tango-Echo »
Γιαννίκος Θανάσης
www.naftomodelismos.gr

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 11:23:31 πμ »
Θανάση και Γιάννη, καλωσήρθατε στο φόρουμ μας, τιμή μας να έχουμε ακόμη δύο πολύ καλούς ναυτομοντελιστές στην παρέα μας 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:09:47 μμ από Tango-Echo »

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

• Newbie
  • *
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 12:09:23 μμ »
Γιώργο ευχαριστούμε για το καλωσόρισμα και το σχόλιο.Η τιμή είναι και δική μας...
Thx
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:10:01 μμ από Tango-Echo »
Γιαννίκος Θανάσης
www.naftomodelismos.gr

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 09:14:34 μμ »
Καλοί μου φίλοι, γειά σας.
Μετά από μιά μακρύτερη, από το προγραμματισμένο, παραμονή μου στη Αγγλία, λόγω κακοκαιρίας και τραυματισμού της συζύγου μου, βρίσκομαι και πάλι, εδώ και 12 περίπου μέρες στην βάση μου.
Αφού  τακτοποίησα διάφορες εκκρεμότητες, ήλθε η ώρα να ασχοληθώ πάλι με το μοντέλο του "ΑΒΕΡΩΦ", που με περίμενε υπομονετικά, σκεπασμένο για να μήν σκονίζεται.
Τις λίγες μέρες που πέρασαν από την άφιξή μου, κατόρθωσα να τελειώσω μόνο κάποια κιγκλιδώματα στον πίσω ιστό.
Τώρα έχω μπροστά μου το Χριστουγεννιάτικο δώρο μου!!!    (Δώρα παίρνουν και οι μπαμπάδες, από τους γιούς).
Πρόκειται για το "μηχανοστάσιο" του "ΑΒΕΡΩΦ" που φαίνεται στην πιό κάτω φωτογραφία. (ηλεκτροκινητήρες με μειωτήρα, ρυθμιστές ταχύτητος, ηλεκτρονικοί και μηχανικοί, πρός επιλογήν, και σταυροί.)
Θα τοποθετηθούν εν καιρώ.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:10:18 μμ από Tango-Echo »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 10:46:11 μμ »
Καλωσήρθες κε Κυβερνήτα   
Αυτές οι ...σύζηγοι, εφτάψυχες είναι       
Ωραίο δώρο από τον Βασίλη    Πές του να μας επισκεφθεί και καμιά φορά, από το καλοκαίρι έχουμε να ακούσουμε νέα του   
Άντε και καλή συνέχεια τώρα !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:10:33 μμ από Tango-Echo »

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 05:26:20 μμ »
Σήμερα έζησα μιά ανεπανάληπτη εμπειρία. Ανέβηκα και μέτρησα το παρατηρητήριο στην κορυφή του εμπροσθίου τρόποδα του "Αβέρωφ"
Παρά τα σχεδόν 63 χρόνια μου, τα κατάφερα. Δεν μπορώ να πώ οτι δεν φοβήθηκα και λίγο !!! Ολη σκάλα, εκτός από ένα μικρό τμήμα στην κορυφή, είναι εξωτερική και χωρίς προστασία. Νομίζω οτι αξίζει να σας μεταφέρω τμήμα των εντυπώσεών μου με τις πιό κάτω φωτο.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Ανεβαίνοντας προς το παρατηρητήριο

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Το εσωτερικό του πρατηρητηρίου [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Το"Βέλος" από το παραθυράκι

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Βλέμμα πρός τα πίσω                      [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Η πλώρη εν κατόψει

Τώρα σχεδιάζω το περίπλοκο αυτό σύνολο, προκειμένου να το κατασκευάσω.
Ευχαριστώ τους αξιωματικούς του πλοίου για την κατανόηση, την ανοχή και την ευγένειά τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:11:13 μμ από Tango-Echo »

Nick_Karatzides

• Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 06:29:30 μμ »
Παράθεση από: PANAGIOTIS
Παράθεση από: 117tacan
Μια ερώτηση όσον άφορα τα χρώματα που έχει βαφτεί στην παρακάτω φωτογραφία ... Μήπως ξέρεις ποιες αποχρώσεις ήταν ??   

[div align=\\\'center\\\'][img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/0a/Averof_WWII.jpg\\\" border=\\\"0\\\" class=\\\"linked-image\\\" /][/div]
Πρόκειται για παραλλαγή του Β΄παγκοσμίου και υποθέτω οτι θα ήταν βαμμένος σύμφωνα με τα βρετανικά πρότυπα.
Παναγιώτη, είσαι σίγουρος οτι η παραλλαγή χρησιμοποιήθηκε στον Β' ΠΠ? Δεν είμαι ειδικός στο θέμα, βρήκα όμως την παρακάτω φωτογραφία, η οποία ακολουθείται από σχετική λεζάντα που μας πληροφορεί πως πρόκειται για το "Γ. ΑΒΕΡΩΦ" κατά την διάρκεια του κατάπλου στην Κωνσταντινούπολη το 1919 και την έπαρση της Ελληνικής σημαίας εκεί, ως μία από τις νικήτριες δυνάμεις του Μεγάλου Πολέμου, αφού η Τουρκία είχε ήδη συνθηκολογήσει από τον Οκτώβριο του 1918 (ανακωχή του Μούδρου) και η Ελλάδα βρέθηκε στην πλευρά των νικητών.

Είναι 1919 και η δράση του "Γ. ΑΒΕΡΩΦ" μετά την έναρξη του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, σε καθήκοντα περιπολίας στον Ινδικό Ωκεανό, απέχει 20+ χρόνια!

[div align=\\\'center\\\'][img]http://freefotos.gr/images/myqi2zmffebrfynbc8id.jpg\\\" border=\\\"0\\\" class=\\\"linked-image\\\" /][/div]
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:12:18 μμ από Tango-Echo »