Αποστολέας Θέμα: Θ/Κ "ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΒΕΡΩΦ" 1/100  (Αναγνώστηκε 53262 φορές)

Αποσυνδεδεμένος PANAGIOTIS

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
Θ/Κ "ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΒΕΡΩΦ" 1/100
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 10:42:02 πμ »
Μερικές φωτογραφίες του "ΑΒΕΡΩΦ" στην φάση που βρίσκεται σήμερα (17/09/2009). Προγραμματίζω να σας δώ σύντομα στα Ιωάννινα.
[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]
[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:03:48 μμ από Tango-Echo »
[/color]Παναγιώτης Χρυσοβέργης / Panagiotis Chrissovergis[font=]

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 11:24:10 πμ »
Παράθεση από: PANAGIOTIS
Προγραμματίζω να σας δώ σύντομα στα Ιωάννινα.

Για πότε με το καλό?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:04:02 μμ από Tango-Echo »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 01:47:38 μμ »
Λέω για 25,26,27/Σεπτεμβρίου. Έχω ήδη επικοινωνήσει με τον Κύρο, για κατάλυμα. Φεύγω σε μία ώρα για Πάτρα, απ' όπου θα πάρω το πλοίο για Κέρκυρα. Εχω εκεί μιά χρονομίσθωση μιάς εβδομάδας που αρχίζει αύριο 18/09. Τελειώνει την επόμενη Παρασκευή και επειδή θα είμαι κοντά και σας έχω επιθυμήσει, θα σας επισκεφθώ μετά της συζύγου μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:04:15 μμ από Tango-Echo »

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 01:53:07 μμ »
Λέω για 25,26,27/Σεπτεμβρίου. Έχω ήδη επικοινωνήσει με τον Κύρο, για κατάλυμα. Φεύγω σε μία ώρα για Πάτρα, απ' όπου θα πάρω το πλοίο για Κέρκυρα. Εχω εκεί μιά χρονομίσθωση μιάς εβδομάδας που αρχίζει αύριο 18/09. Τελειώνει την επόμενη Παρασκευή και επειδή θα είμαι κοντά και σας έχω επιθυμήσει, θα σας επισκεφθώ μετά της συζύγου μου.

Εγώ θα λείπω 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:04:30 μμ από Tango-Echo »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:15:32 πμ »
Δευτερεύων οπλισμός.

Μπαίνω τώρα σε ένα άλλο κεφάλαιο της κατασκευής, αρκετά ακανθώδες. Τον δευτερεύοντα οπλισμό.  Όποιος έχει επισκεφθεί τον «Αβέρωφ», θα έχει διαπιστώσει οτι μόνον ο κύριος οπλισμός βρίσκεται σήμερα πάνω στο πλοίο. Δηλαδή τα 4 πυροβόλα των 234 μμ. και τα 8 των 190 μμ. στους διδύμους πύργους τους. Από τον δευτερεύοντα οπλισμό δεν υπάρχει τίποτα.  
Είναι γνωστό οτι, στο τελείωμα της ενεργού του σταδιοδρομίας, το πλοίο είχε δευτερεύοντα οπλισμό, που αποτελείτο από 8 πυροβόλα των 76 μμ. (από τα αρχικά 16, είχαν αποξηλωθεί τα μισά), 4 αντιαεροπορικά των 76 μμ. και 6 αντιαεροπορικά των 37 μμ.
Άρχισα από τα πυροβόλα των 76 μμ. Πουθενά δεν βρήκα ποιος ήταν ο κατασκευαστής τους. Έψαξα στο Ιντερνετ, αλλά και πάλι δεν βρήκα τίποτε σχετικό. Φωτογράφισα της παλαιές και δυσδιάκριτες φωτογραφίες που υπάρχουν σήμερα στο πλοίο και με την βοήθειά τους και με τα παλαιά σχέδια, που έχω στην διάθεσή μου, έφτασα στο αποτέλεσμα όπως αυτό φαίνεται τις φωτογραφίες. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα αυτό.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]

Τώρα θα ασχοληθώ με τα Α/Α. Και σε αυτά ο κατασκευαστής είναι άγνωστος. Άρχισα να ψάχνω τις παλαιές φωτογραφίες για να εντοπίσω την θέση τους. Για τα 6 των 37 μμ. ήταν σχετικά εύκολο. Τα εντόπισα, ανά 3, πάνω στις δύο οβάλ πλατφόρμες, που βρίσκονται δίπλα και πάνω από τους πίσω πλευρικούς πύργους των πυροβόλων των 190 μμ., εκεί όπου σήμερα έχουν τοποθετηθεί βάρκες.  Ενώ όμως ο εντοπισμός τους ήταν σχετικά εύκολος, η κατασκευή τους θα έχει δυσκολία, αφού ελάχιστα φαίνονται στις φωτογραφίες.
 Από τις θέσεις των 4 Α/Α των 76 μμ. έχω εντοπίσει, από φωτογραφίες, μόνο τα δύο στο κεντρικό τμήμα της υπερκατασκευής.
 Πήγα επιτόπου και έψαξα  για «ίχνη». Εντόπισα τα ίχνη των βάσεών τους στο πίσω μέρος του πρώτου ορόφου της υπερκατασκευής. Εξέτασα πάλι με μεγάλη προσοχή τις υπάρχουσες φωτογραφίες και κατόρθωσα να τα εντοπίσω και εκεί.  Μετά τον εντοπισμό, κατεσκεύασα τις βάσεις αυτές όπως φαίνεται στις φωτογραφίες.

Από το Ιντερνετ κατέβασα μερικές φωτογραφίες από πυροβόλα των παραπάνω διαμετρημάτων και προσπαθώ να συνταιριάξω κάτι που να έχει ομοιότητα με ότι «φαίνεται» στις φωτογραφίες.    Όταν καταλήξω κάπου θα επανέλθω.

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 05:52:51 μμ »
Α/Α 76 mm
Μετά από αρκετή έρευνα και ενδοιασμούς, κατέληξα να κατασκευάσω τα μεγάλα Α/Α των 76 mm όπως φαίνονται στις παρακάτω φωτογραφίες.
Το κάθε πυροβόλο αποτελείται από 45 μικρά κομματάκια. Γυρίζουν γύρο από τον άξονά τους, αλλά δεν ανεβοκατεβαίνουν. Αυτό ήταν δυνατό να γίνει, αλλά θα τα έκανε πολύ ευαίσθητα.
Το επόμενο βήμα είναι το τελείωμα των οβάλ πλατφορμών, όπου ήταν εγκατεστημένα τα 6 Α/Α των 37mm. (διακρίνονται στις φωτογραφίες άβαφες), καθώς και η κατασκευή των αντιαεροπορικών αυτών.

Τα δύο αυτά βρίσκονται στο μέσον της υπερκατασκευής. Δίπλα τους φαίνεται και ο μικρός ανελκυστήρας πυρομαχικών, που υπάρχει ακόμη σήμερα πάνω στο πλοίο.

Αυτά είναι τα άλλα δύο στο πίσω μέρος.

Εδώ φαίνονται οι οβάλ πλατφόρμες των αντιαεροπορικών των 37χιλ. (τρία να πλατφόρμα), έτοιμες να υποδεχθούν τα πυροβόλα, που βρίσκονται υπό κατασκευήν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:04:45 μμ από Tango-Echo »

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 12:26:53 μμ »
Α/Α 37 mm

Με παίδεψαν αρκετά το αντιαεροπορικά των 37 μμ. Τελικά, από όσα μπόρεσα να διακρίνω στις υπάρχουσες δυσδιάκριτες φωτογραφίες και από κάποια άλλα Α/Α που βρήκα στο internet, τα κατεσκεύασα (από 30 μικρά κομματάκια το καθένα) όπως φαίνονται πιό κάτω.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]

Στη συνέχεια ασχολήθηκα με τα κιγκλιδώματα στην γέφυρα. Στις φωτογραφίες, που ακολουθούν φαίνεται η σημερινή (12/11/09) μορφή του μοντέλου.

σημ. Η διαφορά του χρώματος στην πλώρη οφείλεται σε κάποιες διορθώσεις, που κάνω εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:04:58 μμ από Tango-Echo »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 12:29:08 μμ »
Βγαίνει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ κε κυβερνήτα, μπράβο 

Μία ερώτηση μόνο, η βάση ποιά βιβλία είναι???   

Πολλούς χαιρετισμούς από όλο το team 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:05:11 μμ από Tango-Echo »

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 09:56:28 πμ »
Ιστοί

Μετά από μία ακόμη επίσκεψη στο θωρηκτό, άρχισε η κατασκευή των ιστών.
Οι ιστοί παρουσιάζουν δύο ιδιάζουσες δυσκολίες.
1.   Η πρόσβαση επάνω σε αυτούς είναι δύσκολη, σχετικά επικίνδυνη, και απαγορευμένη στο κοινό.
2.   Η φωτογράφηση παρουσιάζει προβλήματα ευκρίνειας, επειδή το άνω τμήμα τους είναι μαύρο.

Άρχισα από τον οπίσθιο ιστό, που είναι απλούστερος, από τον εμπρόσθιο, και η πρόσβαση, έστω και στην πρώτη πλατφόρμα, πολύ δύσκολη. (μεγάλο ύψος, σπαστή σκάλα κλπ) και ούτως ή άλλως δεν θα είχα το θράσος να ζητήσω να μου επιτραπεί η άνοδός σ' αυτόν.
Αφού λοιπόν μέτρησα  κάποια χαρακτηριστικά μεγέθη (ύψη, πλάτη κλπ), από το κατάστρωμα, υπολόγισα τα υπόλοιπα από τις φωτογραφίες, με την μέθοδο των τριών.
Η κατασκευή έχει προχωρήσει στο στάδιο που φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία.

Αυτή θα είναι και η τελευταία για το έτος που φεύγει, καθόσον φεύγω κι εγώ την Δευτέρα για Αγγλία, για να περάσω τις γιορτές με τον γιό μου.
Θα συνεχίσουμε των ερχόμενο χρόνο.
Μέχρι τότε  εύχομαι σε όλους σας Καλά Χριστούγεννα και ένα ευτυχισμένο και υγιές Νέο Έτος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:05:25 μμ από Tango-Echo »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 11:06:36 πμ »
Καλή ξεκούραση κε Κυβερνήτα, καλές γιορτές, Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο και υγιές Νέο Έτος !!!
Να δώσεις πολλούς χαιρετισμούς από όλη την παρέα στον BillyC 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:05:38 μμ από Tango-Echo »

Αποσυνδεδεμένος 117tacan

• Full Member
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 24, 2009, 04:59:12 μμ »
Φοβερή κατασκευή με πολύ μεράκι   

Μια ερώτηση όσον άφορα τα χρώματα που έχει βαφτεί στην παρακάτω φωτογραφία ... Μήπως ξέρεις ποιες αποχρώσεις ήταν ??   

[img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/0a/Averof_WWII.jpg\\\" border=\\\"0\\\" class=\\\"linked-image\\\" /]
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:05:52 μμ από Tango-Echo »
Η κριτική είναι εύκολη υπόθεση, η δημιουργία είναι δύσκολη...
Δημήτρης Ξένος

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 25, 2009, 08:42:55 μμ »
Παράθεση από: 117tacan
Φοβερή κατασκευή με πολύ μεράκι   

Μια ερώτηση όσον άφορα τα χρώματα που έχει βαφτεί στην παρακάτω φωτογραφία ... Μήπως ξέρεις ποιες αποχρώσεις ήταν ??

Χρόνια πολλά φίλε μου.
Γίνεται, από μέρους μου, μεγάλη προσπάθεια για το καλύτερο αποτέλεσμα, πάντα μέσα στο πλαίσιο των δυνατοτήτων μου. Ελπίζω να το έχω τελειώσει μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού. Στην συνέχεια θα εκτέθεί στο Μιλάνειο ναυτικό μουσείο της Ζακύνθου.

Τώρα όσον αφορά στα χρώματα της παραλλαγής, δεν μπορώ να σου πώ τίποτε με βεβαιότητα. Πρώτον γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, αφού αποφάσισα να το φτιάξω χωρίς παραλλαγή και δεύτερον γιατί όλες οι φωτογραφίες, που έχω δεί, είναι ασπρόμαυρες. Πρόκειται για παραλλαγή του Β΄παγκοσμίου και υποθέτω οτι θα ήταν βαμμένος σύμφωνα με τα βρετανικά πρότυπα.  Σου στέλνω λοιπόν την φωτογραφία του Πρίγκηπα της Ουαλίας, με χρώματα παραλλαγής. Βέβαια προκειται για μοντέλο, με ότι αυτό συνεπάγεται για τα χρώματα.
Πάντως όταν γυρίσω στην Ελλάδα, θα επισκεφθώ το πλοίο και αφού ερωτήσω σχετικά τους αρμοδίους, θα σε ενημερώσω σχετικά.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:06:11 μμ από Tango-Echo »

Αποσυνδεδεμένος 117tacan

• Full Member
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 25, 2009, 09:19:21 μμ »
Χρόνια πολλά φίλε μου.
Γίνεται, από μέρους μου, μεγάλη προσπάθεια για το καλύτερο αποτέλεσμα, πάντα μέσα στο πλαίσιο των δυνατοτήτων μου. Ελπίζω να το έχω τελειώσει μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού. Στην συνέχεια θα εκτέθεί στο Μιλάνειο ναυτικό μουσείο της Ζακύνθου.

Τώρα όσον αφορά στα χρώματα της παραλλαγής, δεν μπορώ να σου πώ τίποτε με βεβαιότητα. Πρώτον γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, αφού αποφάσισα να το φτιάξω χωρίς παραλλαγή και δεύτερον γιατί όλες οι φωτογραφίες, που έχω δεί, είναι ασπρόμαυρες. Πρόκειται για παραλλαγή του Β΄παγκοσμίου και υποθέτω οτι θα ήταν βαμμένος σύμφωνα με τα βρετανικά πρότυπα.  Σου στέλνω λοιπόν την φωτογραφία του Πρίγκηπα της Ουαλίας, με χρώματα παραλλαγής. Βέβαια προκειται για μοντέλο, με ότι αυτό συνεπάγεται για τα χρώματα.
Πάντως όταν γυρίσω στην Ελλάδα, θα επισκεφθώ το πλοίο και αφού ερωτήσω σχετικά τους αρμοδίους, θα σε ενημερώσω σχετικά.

Κοίτα να δεις μικρός που είναι ο κόσμος... 
Χθες σκεφτόμουν να πάρω τηλέφωνο το Νίκο Μιλάνο να τον ρωτήσω σχετικά με το θέμα και να περάσω από το Μουσείο.

Από το ψάξιμο στο διαδίκτυο έχω καταλήξει  ότι ακολουθήθηκε η παραλλαγή του RN
Αλλα ακόμα δεν ξέρω με σιγουριά πια χρώματα

π.χ αυτό

Royal Navy
CAFO 679/42
9. April 1942
Admiralty Disruptive Scheme
"LIGHT"
Design 55

Vertical Surfaces
507A    507A
Dark Grey
507C    507C
Light Grey
MS 3    MS 3
Medium Grey
MS 4A    MS 4A
Very Light Grey
Decks
G 20    G 20
Medium Green Grey
Top of masts & crows nests
G 20    White

ή

Royal Navy
CAFO 2146
October 1942
Admiralty Disruptive Scheme
"INTERMEDIATE"
Design 38

Vertical Surfaces
B 5    B 5
Blue Grey
MS 4    MS 4
Light Grey
MS 3    MS 3
Medium Grey
Decks
G 20    G 20
Medium Green Grey
Top of masts & crows nests
G 20    White

"Hunt" class destroyers, 31,5ft beam

όλα τα παραπάνω από το  http://www.jpsmodell.de/dc/main_e.htm

Θα χαρώ να τα πούμε και από κοντά όταν κατέβεις 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:06:30 μμ από Tango-Echo »
Δημήτρης Ξένος

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 25, 2009, 10:03:04 μμ »
Παράθεση από: 117tacan
Χθες σκεφτόμουν να πάρω τηλέφωνο το Νίκο Μιλάνο να τον ρωτήσω σχετικά με το θέμα και να περάσω από το Μουσείο.

[/i]

ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ !!! Βρήκα κάποιον με κοινά ενδιαφέροντα,για να γεμίζω ευχάριστα τις ώρες μου όταν κατεβαίνω στο νησί. (Μονίμως μένω στην Αθήνα)
Οταν πας στο μουσείο να χαιρετήσεις εκ μέρους μου τόσο τον Νίκο όσο και τους γονείς του, τους οποίους αγαπώ πολύ και εκτιμώ ιδιαίτερα.
Καθώς θα έχεις καταλάβει είμαι σχεδόν συνομήλικος με τον πατέρα του Νίκου.
Η συζυγός μου είναι Ζακυθία. Μένουμε κοντά στην Κυρία των Αγγέλων. Οταν κατεβούμε στο νησί, θα επικοινωνήσουμε να βρεθούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:06:46 μμ από Tango-Echo »

Αποσυνδεδεμένος 117tacan

• Full Member
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 25, 2009, 10:44:36 μμ »

ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ !!! Βρήκα κάποιον με κοινά ενδιαφέροντα,για να γεμίζω ευχάριστα τις ώρες μου όταν κατεβαίνω στο νησί. (Μονίμως μένω στην Αθήνα)
Οταν πας στο μουσείο να χαιρετήσεις εκ μέρους μου τόσο τον Νίκο όσο και τους γονείς του, τους οποίους αγαπώ πολύ και εκτιμώ ιδιαίτερα.
Καθώς θα έχεις καταλάβει είμαι σχεδόν συνομήλικος με τον πατέρα του Νίκου.
Η συζυγός μου είναι Ζακυθία. Μένουμε κοντά στην Κυρία των Αγγέλων. Οταν κατεβούμε στο νησί, θα επικοινωνήσουμε να βρεθούμε.

La Dona De Los Angeles λοιπόν   
Στείλε μήνυμα όποτε κατέβεις και θα τα πούμε στο Πόρτο με μεζέ και ουζάκια   
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 05:07:04 μμ από Tango-Echo »
Δημήτρης Ξένος