Αποστολέας Θέμα: "USS ARIZONA" 1/100  (Αναγνώστηκε 4859 φορές)

Αποσυνδεδεμένος PANAGIOTIS

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
"USS ARIZONA" 1/100
« στις: Μάιος 01, 2009, 08:00:11 μμ »
[div align=\\\'left\\\']Τηλεκατευθυνόμενο μοντέλο του Αμερικανικού θωρηκτού "USS ARIZONA" σε κλίμακα 1:100.
Πρόκειται για ιδιοκατασκευή με την βοήθεια σχετικού με το πλοίο βιβλίου.
Χαρακτηριστικά : Μήκος 1,85 μ. Πλάτος 0,32μ. Βάρος 34 κιλά. Κίνηση με 4 ηλεκτροκινητήρες Graupner speed 600 eco. Τηλεκατεύθυνση στους 4 έλικες (ανά ζεύγη, ( δεξιά - αριστερά ), στο τιμόνι, στους 4 κύριους πύργους , στους προβολείς, καθώς και παραγωγή καπνού. Ενέργεια 1. κίνησης από 2 συσσωρευτές μολύβδου 6V 12Ah.  2. καπνογόνου από 1 συσσωρευτή μολύβδου 12V 7,2Ah. Το μοντέλο αυτό κατασκευάσθηκε σε διάστημα 5 χρόνων και έχει πλεύσει στις πανελλήνιες ναυτομοντελιστικές συναντήσεις, τόσο στα Ιωάννινα όσο και στην Κεφαλλονιά.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]
[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [/div]
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:04:42 μμ από Tango-Echo »
[/color]Παναγιώτης Χρυσοβέργης / Panagiotis Chrissovergis[font=]

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

Αποσυνδεδεμένος Tiramolas

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Hero Member
    • http://www.emioannina.gr
"USS ARIZONA" 1/100
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 01, 2009, 08:42:34 μμ »
Τι να πεί κανείς για αυτή την κατασκεύη. Ενα πραγματικό αριστούργημα που είχα την ευκαιρία να το θαυμάσω από κοντά στις Ναυτομοντελιστικές Συναντήσεις στην Παμβώτιδα. Θηριώδες και επιβλητικό όπως το πραγματικό. Κυριε Παναγιώτη η παρουσίαση της δουλειάς σας εδώ μας τιμά ιδιαίτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:05:00 μμ από Tango-Echo »
Κ.Χ.Μπούρης

"Aquila non capit muscas"

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
"USS ARIZONA" 1/100
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 02, 2009, 12:01:35 μμ »
Αγαπητέ φίλε.
Η τιμή και η χαρά είναι δική μου, που μπορώ να βάλω ένα μικρό λιθαράκι στην πραγματικά αξιέπαινη προσπάθειά σας.
Χαίρομαι δε ιδιεταίρως, που βλέπω να δραστηριοποιήται ξανά η ένωσή σας. Ελπίζω να αρχίσει και πάλι η οργάνωση των Πανελληνλιων Ναυτομοντελιστικών συνατήσεων στα Ιωάννινα, που τόσο μου έχει λήψει.
 Εδώ και δύο περίπου χρόνια κατασκευάζω το μοντέλο του "ΑΒΕΡΩΦ" σε κλίμακα 1:100 και έχω μεγάλη συλλογή φωτογραφιών από την αρχή της κατασκευής. Επίσης διαθέτω και τεράστια συλλογή φωτογραφιών από το ίδιο το πλοίο, που μπορώ να διαθέσω σε όποιον ενδιαφέρεται.  Σκέπτομαι να κάνω την παρουσίαση κατά στάδια, συνοδευόμενη με κάποιες επεξηγήσεις κατασκευαστικές. Ποιά είναι η γνώμη σας?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:05:14 μμ από Tango-Echo »

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

Αποσυνδεδεμένος Tiramolas

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Hero Member
    • http://www.emioannina.gr
"USS ARIZONA" 1/100
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 03, 2009, 12:31:31 πμ »
Κύριε Παναγιώτη πραγματικά μας τιμά η παρουσία σας εδώ. Με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον θα θέλαμε και νομίζω εκφράζω όλους να παρακολουθήσουμε την step by step κατασκευή του θρυλικού θωρηκτού "Αβέρωφ". Oι γνώσεις σας θα ήταν για όλους μας πιστεύω reference.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:05:30 μμ από Tango-Echo »
Κ.Χ.Μπούρης

"Aquila non capit muscas"

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
"USS ARIZONA" 1/100
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 03, 2009, 01:33:14 μμ »
Όπως τα είπε και ο Tiramolas... η παρουσίαση αυτού του αριστουργήματος βήμα - βήμα θα ήταν πράγματι τιμή μας αλλά κυρίως μια τεράστια βοήθεια σε όποιον θελήσει να κατασκευάσει τον θρυλικό "γέροντα" των θαλασσών !!!
Αναμένουμε με αγωνία...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:05:50 μμ από Tango-Echo »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
"USS ARIZONA" 1/100
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 03, 2009, 11:51:38 μμ »
Καλώς Γιώργο, θα προσπαθήσω να είμαι κατανοητός με συνδιασμό κειμένου και φωτογραφιών, έτσι ώστε να γίνει αντιληπτός ο τρόπος που εργάζομαι πάνω στα μοντέλα μου, που σίγουρα δεν είναι και ο ευκολώτερος. Ηδη ετοιμάζω μιά πρώτη σειρά φωτογραφιών των σχεδίων. Τόσο αυτών που μου έδωσε ο σεβαστός φίλος μου κ. Φαλιέρος, όσο και αυτών που σχεδίασα εγώ στη συνέχεια για να τα χρησιμοποιήσω στην κατασκευή του μοντέλου.
Τώρα θα ήθελα να μου υποδείξεις τον τρόπο με τον οποίο βάζεις στα θέματά σου το εικονίδιο του "Bismarck" επάνω αριστερά, έτσι ώστε να βάλω και εγώ ένα στο νέο θέμα με τον "ΑΒΕΡΩΦ".
Επίσης θα ήθελα νασου πώ οτι γράφτηκε και ο Βασίλης μου από την Αγγλία. με το ονομα "BillC". Φαίνεται στον κατάλογο των συμμετεχόντων, αλλά δεν του πήγε το επιβεβαιωτικό E-mail. Νομίζοντας οτι κάτι πήγε λάθος γράφτηκε δεύτερη φορά, αλλά και πάλι δεν του πήγε το σχετικό  E-mail. Ετσι ενώ είναι γραμμένος 2 φορές δεν είναι "διαπιστευμένος". Σβήστε τη μία, για να μή γεμίζει το αρχείο χωρίς λόγο και ερευνήστε το γιατί δεν πήγαν τα E- mails. Εχει και αυτός να παρουσιάσει την τηλεκατευθυνόμενη πεντηκότορό του, της οποίας σου στέλνω ένα δείγμα.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:06:11 μμ από Tango-Echo »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
"USS ARIZONA" 1/100
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 04, 2009, 01:30:48 πμ »
Παράθεση από: PANAGIOTIS
Καλώς Γιώργο, θα προσπαθήσω να είμαι κατανοητός με συνδιασμό κειμένου και φωτογραφιών, έτσι ώστε να γίνει αντιληπτός ο τρόπος που εργάζομαι πάνω στα μοντέλα μου, που σίγουρα δεν είναι και ο ευκολώτερος. Ηδη ετοιμάζω μιά πρώτη σειρά φωτογραφιών των σχεδίων. Τόσο αυτών που μου έδωσε ο σεβαστός φίλος μου κ. Φαλιέρος, όσο και αυτών που σχεδίασα εγώ στη συνέχεια για να τα χρησιμοποιήσω στην κατασκευή του μοντέλου.
Τώρα θα ήθελα να μου υποδείξεις τον τρόπο με τον οποίο βάζεις στα θέματά σου το εικονίδιο του "Bismarck" επάνω αριστερά, έτσι ώστε να βάλω και εγώ ένα στο νέο θέμα με τον "ΑΒΕΡΩΦ".
Επίσης θα ήθελα νασου πώ οτι γράφτηκε και ο Βασίλης μου από την Αγγλία. με το ονομα "BillC". Φαίνεται στον κατάλογο των συμμετεχόντων, αλλά δεν του πήγε το επιβεβαιωτικό E-mail. Νομίζοντας οτι κάτι πήγε λάθος γράφτηκε δεύτερη φορά, αλλά και πάλι δεν του πήγε το σχετικό  E-mail. Ετσι ενώ είναι γραμμένος 2 φορές δεν είναι "διαπιστευμένος". Σβήστε τη μία, για να μή γεμίζει το αρχείο χωρίς λόγο και ερευνήστε το γιατί δεν πήγαν τα E- mails. Εχει και αυτός να παρουσιάσει την τηλεκατευθυνόμενη πεντηκότορό του, της οποίας σου στέλνω ένα δείγμα.

Καλημέρα κε Παναγιώτη,
Το πρόβλημα με την εγγραφή του Βασίλη το διόρθωσε ο Tiramolas, (ήξερα πως ο Bill C ήταν ο ..."κανακάρης" σου).  Δεν είχε κάνει επαλήθευση ο Βασίλης (μέσω του e-mail του) της εγγραφής του, είναι μία ασφαλιστική δικλείδα ούτως ώστε να μην μπορεί κανείς να γράφει όποιον νά είναι δίχως την έγκριση του εν λόγω ατόμου.  Επίσης ο δεύτερος λογαριασμός του σβήστικε. Δεν τίθεται θέμα "διαπίστευσης" καθώς το Δ/Σ της ΕΜΙ δεν λειτουργεί έτσι. Πιστεύω πως πλέον δεν θα έχει πρόβλημα πρόσβασης στο φόρουμ.  Εάν ναί, δώστου σε παρακαλώ το e-mail μου να μου γράψει και θα το κανονίσουμε (όπως και να έχει δώστου το e-mail μου να τα πώ και λίγο κατ'ιδίαν μαζί του καθώς έχω πολύ καιρό να του μιλήσω).
Για το εικονίδιο του Bismarck στον λογαριασμό μου, είναι το avatar που εμφανίζεται σε κάθε post μου και αυτό το εισάγει ο κάθε χρήστης από το προσωπικό του πάνελ.  Στην πάνω δεξιά γωνία θα δείς διάφορες επιλογές, μία από αυτές είναι "My Controls".  Κάνε κλίκ εκεί και στην αριστερή στήλη θα βρείς "Edit Avatar Settings", κλίκ εκεί και στην σελίδα που θα βγεί, επιλογή στην μέση της σελίδας "Upload a new image from your computer".  (Απαραίτητη προϋπόθεση να έχουμε το εικονίδιο που θέλουμε να χρησημοποιήσουμε να μην είναι μεγάλης ανάλυσης, το δικό μου είναι 90x62 pixels).
Από εκεί, κλίκ στην επιλογή "Αναζήτηση" και θα ανοίξει παράθυρο από όπου επιλέγουμε το εικονίδιό μας, εν συνεχεία πατάμε την επιλογή από κάτω "Update Avatar".
Εάν τα μπέρδεψα, μάλλον ο ...Tiramolas θα μας (ξάνα)σώσει   
Καλή εβδομάδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:06:36 μμ από Tango-Echo »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
"USS ARIZONA" 1/100
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 04, 2009, 04:52:52 μμ »
Εν τάξει Γιώργο, εβαλα το εικονίδιο, ευχαριστώ πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:06:52 μμ από Tango-Echo »

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
"USS ARIZONA" 1/100
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 17, 2009, 07:22:55 μμ »
Μόλις έλαβα μιά σειρά φωτογραφιών του "ΑRIZONA", που μου έστειλαν οι φίλοι ναυτομοντελιστές της Λευκάδας. Είναι από την εκδήλωση στην Κεφαλονιά το 2007. Επειδή είναι πολύ καλές δημοσιεύω μερικές.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:07:08 μμ από Tango-Echo »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
"USS ARIZONA" 1/100
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 18, 2009, 01:44:37 πμ »
Καταπληκτικές οι φωτογραφίες     ένα άκρως εντυπωσιακό μοντέλο που μαγνητίζει το κοινό 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:07:23 μμ από Tango-Echo »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
"USS ARIZONA" 1/100
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 30, 2009, 06:27:20 μμ »
...και μερικές ακόμη από τον σκληρό μου  

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]    

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]     [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]    

και για τέλος, ο δημιουργός του PANAGIOTIS

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2009, 06:42:55 μμ από George R »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
"USS ARIZONA" 1/100
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 03:39:13 μμ »
Μερικές ακόμη από την συμμετοχή μας στην εκδήλωση για τα 30 χρόνια του Ελληνικού Συνδέσμου Υποβρυχίων στον Ναύσταθμο της Σαλαμίνας τον Μάιο του 2012.

[div align=\\\'center\\\'] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [/div]

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
"USS ARIZONA" 1/100
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 06:29:30 μμ »
Ήταν μιά ωραία και σεμνή εκδήλωση.
Οι φωτογραφίες πέρα από την καθαρά αναμνηστική τους χρήση, έχουν και πρακτική χρήση. Για παράδειγμα, με έκαναν να παρατηρήσω κάποια διαφορά στο γκρί χρώμα, κοντά στην πρύμνη, η οποία προφανώς προέρχεται από κάποια επισκευή, που δεν βάφτηκε όπως έπρεπε ή δεν περάστηκε με βερνίκι.  
Τώρα πρέπει να διορθώσω την κακοτεχνία.