Αποστολέας Θέμα: C 130H απο την Italeri  (Αναγνώστηκε 544 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
Απ: C 130H απο την Italeri
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 14, 2017, 06:45:02 μμ »
Παράθεση
(ή ρολό τοίχου).....
:D :D :D

Ωραίος, βούρ για το βαφείο και μην το φοβάσαι!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2017, 06:45:30 μμ από Tango-Echo »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος panoscr125

• Global Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 14, 2017, 08:52:16 μμ »
Μια χαρα Κωστα.Δωστου να καταλαβει.Μην το λυπηθεις καθολου.
Παναγιώτης Καββαδάς

Αποσυνδεδεμένος TigerShark

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
  • aka "Sukhoi"
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 14, 2017, 11:19:19 μμ »
Ωραίος Κώστα, ψέκαζε αλύπητα!!!  :D
Είμαστε μια ανακατανομή του τίποτα !

Γιάννης Λουτσάκης / Yannis Loutsakis

Αποσυνδεδεμένος StefanM

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Δόκτωρας
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 15, 2017, 11:47:40 μμ »
Ωραία Κώστα!!!!! Ψέκασε άφοβα!!!!!
Στέφανος Μάντζιος/Stefan Mantzios

Fly as high as the sky.ACES HIGH!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος guskar

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Newbie
  • *
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 16, 2017, 08:16:50 μμ »
Σας άκουσα φίλοι μου, οπλίστηκα με θάρρος και όρμησα ακάθεκτος ... Και ιδού το αποτέλεσμα. Ο Ηρακλής ασταρωμένος και όχι μόνο. Κι έτσι όπως τον βλέπω, φοβάμαι μη στο τέλος γελάσει και το ποικιλόχρωμο ερίφιο  8)... Πολλά πράγματα εφαρμόζονται για πρώτη φορά πάνω του. Αερογράφος, ακρυλικά χρώματα, σκιάσεις.... Βέβαια, όσον αφορά τις τελευταίες, αυτές έγιναν με πινέλο. Έχω ένα θέμα με την λεπτή δέσμη του αερογράφου. Αλλά και όλες οι γραμμώσεις του μοντέλου, αν εξαιρέσει κανείς τις επιφάνειες ελέγχου, είναι υπερυψωμένες κι όχι χαραγμένες. Βλέποντας και κάνοντας...
Κώστας Καρέλης

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
  • aka "Sukhoi"
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 16, 2017, 11:29:16 μμ »
Μπράβο Κώστα ! Όρμα του !! Όσο για το ποικιλόχρωμο ερίφιο ... πρώτα κάνουμε το κέφι μας οπότε εάν κάποιος θέλει να γελάσει, ας ρίξει μια ματιά στον καθρέπτη.
Όπως και να 'χει, το αποτέλεσμα αναμένεται εντυπωσιακό (με τις όποιες ατέλειες του μια και κανείς δεν είναι τέλειος). Το καλύτερο όμως είναι πως αποκτάς εμπειρία σε πράγματα που δεν έχεις ξανακάνει. Τα μόνο μειονέκτημα κατά τη γνώμη μου, είναι η υπερυψωμένη γράμμωση,  καθώς δε βοηθάει στη σκίαση, όμως αυτό δεν αλλάζει. Εκτός αν έχεις όρεξη και χρόνο να τρίψεις την υπερυψωμένη και να κάνεις επαναχάραξη (πως μου ήρθε αυτό....το σκέφτομαι και ζαλίζομαι  :o :o :o :o).

Όσο για το πρόβλημα με τη λεπτή δέσμη του αερογράφου, τί εννοείς?

Αποσυνδεδεμένος panoscr125

• Global Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 16, 2017, 11:59:03 μμ »
Μπραβο Κωστα.Εμενα μου αρεσει παρα πολυ εως τωρα η δουλεια σου.Ειναι πολυ δυσκολο να γινουν ολες αυτες οι κολλησεις σε ενα τετοιο μεγαλο αεροπλανο καιστο λεω εκ πειρας.Και παλι μπραβο σου.Αναμενω με αγωνια τα επομενα σταδια.
Παναγιώτης Καββαδάς

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 17, 2017, 11:53:21 πμ »
Ωραίος, προχώρα!!!
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος StefanM

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Δόκτωρας
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 17, 2017, 01:52:51 μμ »
Καλή δουλειά έκανες και με την προσκίαση!!!
Στέφανος Μάντζιος/Stefan Mantzios

Fly as high as the sky.ACES HIGH!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Alexandros

• Global Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 17, 2017, 02:17:48 μμ »
Πολύ δουλειά η προσκίαση... Ωραίο όμως. Καλή συνέχεια και με την παραλλαγή!
Ντάκης Αλέξανδρος/ Ntakis Alexandros

Αποσυνδεδεμένος guskar

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Newbie
  • *
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 17, 2017, 08:05:09 μμ »
Ευχαριστώ για τα σχόλια.....Η αλήθεια Γιάννη είναι οτι για τη χάραξη της γράμμωσης το σκέφτηκα κι εγώ. Αγόρασα μάλιστα και σχετικό εργαλείο. Κάνοντας δεύτερη σκέψη υπαναχώρησα, φοβούμενος τυχόν ζημιές. Θα ήταν πρόσφορο αυτό να γίνει, πριν αρχίσει η συναρμολόγηση. Έτσι λοιπόν συνεχίζω ως έχει.  Όσον αφορά τη λεπτή δέσμη του αερογράφου, μάλλον χρειάζομαι περισσότερη εξάσκηση - εξοικίωση και ρυθμίσεις στην πίεση, την απόσταση κλπ  Βέβαια, ο αερογράφος δεν είναι και κανένας τρομερός (graphotech), αλλά δεν τον λές και άχρηστο.... Ψάχνω πάντως για καινούργιο. Θεωρώ πάντως και διορθώστε με αν σφάλλω, ότι δεδομένης της γράμμωσης, η παραλλαγή θα χρειαστεί να περαστεί με λεπτή προς μεσαία δέσμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2017, 08:30:48 μμ από guskar »
Κώστας Καρέλης

Αποσυνδεδεμένος Alexandros

• Global Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 17, 2017, 08:58:33 μμ »
Μια χαρά είναι ο αερογράφος, με σωστή πίεση ψεκάζει και πολύ λεπτή δέσμη. Με μεσαία δέσμη ψεκάζω συνήθως, εκτός αν είναι να καλύψω μεγάλες επιφάνειες και πάντα από απόσταση για να μη καλύψει τη χαραγμένη γράμμωση. Στην περίπτωσή σου δεν έχεις θέμα. Απλά κάνε preshading και αν χρειαστεί postshading και να αναπαραστήσεις τα panel.
Ντάκης Αλέξανδρος/ Ntakis Alexandros

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
  • aka "Sukhoi"
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 17, 2017, 11:56:21 μμ »
... Όσον αφορά τη λεπτή δέσμη του αερογράφου, μάλλον χρειάζομαι περισσότερη εξάσκηση - εξοικίωση και ρυθμίσεις στην πίεση, την απόσταση κλπ  Βέβαια, ο αερογράφος δεν είναι και κανένας τρομερός (graphotech), αλλά δεν τον λές και άχρηστο.... Ψάχνω πάντως για καινούργιο. Θεωρώ πάντως και διορθώστε με αν σφάλλω, ότι δεδομένης της γράμμωσης, η παραλλαγή θα χρειαστεί να περαστεί με λεπτή προς μεσαία δέσμη.

Ο Αλέξανδρος σου νομίζω σε κάλυψε ήδη. Όσο για τον αερογράφο, και ο δικός μου είναι επίσης graphotec και τον θεωρώ τουλάχιστον αξιοπρεπή για το κόστος του. Θα σου πρότεινα πάντως δοκιμές σε χαρτί απλά για να αποκτήσεις καλύτερη αντήληψη της δέσμης σε συνδιασμό με τη βελόνα (0,2 - 0,3 - 0,5) την πίεση και την απόσταση ψεκασμού. Νομίζω πάντως πως για pre-shading, η βελόνα 0,3mm σε καλύπτει. Για post-shading δεν έχω εμπειρία για να σου πω. Αλλά μην το ψειρίζουμε και πολύ...χόμπυ (και πλάκα) κάνουμε. Απλά διασκεδάζουμε.... 8) 8) 8) 8)

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 18, 2017, 10:35:52 πμ »
Ευχαριστώ για τα σχόλια.....Η αλήθεια Γιάννη είναι οτι για τη χάραξη της γράμμωσης το σκέφτηκα κι εγώ. Αγόρασα μάλιστα και σχετικό εργαλείο. Κάνοντας δεύτερη σκέψη υπαναχώρησα, φοβούμενος τυχόν ζημιές. Θα ήταν πρόσφορο αυτό να γίνει, πριν αρχίσει η συναρμολόγηση. Έτσι λοιπόν συνεχίζω ως έχει.  Όσον αφορά τη λεπτή δέσμη του αερογράφου, μάλλον χρειάζομαι περισσότερη εξάσκηση - εξοικίωση και ρυθμίσεις στην πίεση, την απόσταση κλπ  Βέβαια, ο αερογράφος δεν είναι και κανένας τρομερός (graphotech), αλλά δεν τον λές και άχρηστο.... Ψάχνω πάντως για καινούργιο. Θεωρώ πάντως και διορθώστε με αν σφάλλω, ότι δεδομένης της γράμμωσης, η παραλλαγή θα χρειαστεί να περαστεί με λεπτή προς μεσαία δέσμη.

Καλημέρα Κώστα, συμφωνώ με τα παιδιά και το πάω λίγο πιο εξειδικευμένα.
Όπως σωστά παρατήρησες, η επαναχάραξη του μοντέλου γίνεται κατά προτίμηση πρίν την συναρμολόγηση για μεγαλύτερη ευκολία.

Μερικά βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=KvdJ6R3iRRQ&t=2s
https://www.youtube.com/watch?v=vz1RZPVqnN4&t=8s
https://www.youtube.com/watch?v=D3kpnVDcaS8

και ένα για το πως να φτιάξετε μόνοι σας εργαλείο επαναχάραξης, κυρίως για κύκλους κλπ, (το έχω φτιάξει κι εγώ).

https://www.youtube.com/watch?v=PBr_pH9ApnU

Για τον αερογράφο, παίζουν μεγάλο ρόλο η σωστή αραίωση του χρώματος και η πίεση που δίνουμε στο κομπρεσέρ.  Ένα αρκετά διαφωτιστικό βίντεο παρακάτω:

https://www.youtube.com/watch?v=Uk0oA0PctIA&t=403s

Καλή συνέχεια!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2017, 02:49:16 μμ από Tango-Echo »

Αποσυνδεδεμένος GEORGE KOUTSOUKOS

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Hero Member
  • "mouliapas"
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 18, 2017, 02:25:53 μμ »
Ωραία δουλειά μέχρι στιγμής Κώστα....Τον ίδιο αερογράφο δουλεύω και εγώ, με λίγη προσπάθεια ακόμη θα την καταφέρεις και την λεπτή δέσμη! Τα βιντεάκια που ανέβασε ο Γιώργος είναι πολύ διαφωτιστικά για όλους μας!
Καλή συνέχεια φίλε... :)
Πονούντων και κινδυνευόντων τα καλά και μεγάλα έργα.

" Μέγας Αλέξανδρος"

Ανδρείος ο περί τον καλόν θάνατον αδεής.

¨Αριστοτέλης¨