Αποστολέας Θέμα: F-16C Block 50 HAF-if, Airfix 1/72  (Αναγνώστηκε 2252 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

• Sr. Member
F-16C Block 50 HAF-if, Airfix 1/72
« στις: Αύγουστος 04, 2015, 12:54:14 πμ »
Όχι η Airfix δεν έβγαλε ποτέ F-16C Block 50  ;D

Το kit είναι αυτό:

και είχε φτιαχτεί αρχικά (1990?) με την αμερικάνικη παραλλαγή για ένα από τα πρώτα αεροσκάφη που παραδόθηκαν στην αεροπορική βάση εκπαίδευσης Hill στη Utah, το 1978-79. Έκτοτε έφαγε ένα reset και προοριζόταν αρχικά για ελληνικό, μετά για πολωνικό και ξανά-μανά για ελληνικό.

Είναι HAF-if γιατί αποφάσισα ότι πρέπει να δω πως φαίνεται ένα F-16 με παραλλαγή Aegean Blue, όπως είχαν τα θρυλικά μας F-4, F-5 και Mirage F.1CG που βαρούσαν στα αυτιά κάτι κουνούπια πάνω από το Αιγαίο. Δείτε το σαν φόρο τιμής.

Χρησιμοποιήθηκε η καλύπτρα, ένα ακροφύσιο και μία προέκταση αλεξιπτωτου από το F-16C/D της Italeri (αυτό με το οποίο συγκρίθηκε το Fury), κομμάτια από sprues, φύλλο πλαστικού και μπόλικος στόκος για να μπορέσει να σουλουπωθεί η βάση του κάθετου σταθερού και να μοιάζει με -C και όχι με -A. Θα συγχωρήσετε τα δύο εξογκώματα του συστήματος αυτοπροστασίας που υπάρχουν εκατέρωθεν του αλεξιπτώτου, καθώς προορίζονταν για το πολωνικό που έχει δύο και μου ήταν αδύνατο να ξεκολλήσω το δεύτερο. Ας πούμε ότι καλύπτονται με το HAF-if  8)

Λίγες φωτό από το κατασκευαστικό:

Βάση κάθετου σταθερού και ακροφύσιο:

Κάθετο σταθερό (στην πορεία η κεραία χάθηκε!!!):

HUD και IFF:

Τέλος κατασκευαστικού όπου ήδη έχει βαφεί ο κώνος:

Preshade:

Μπορεί να σας φαίνεται βαρύ και έντονο, αλλά θα δείτε παρακάτω...

Προετοιμασία κάτω επιφάνειας για μεταλλικό (Gunze μαύρο γυαλιστερό) και το μεταλλικό:

Η απόχρωση είναι 75% Stainless Steel και 25% Chrome Silver από τη Model Master.

Μασκάρισμα:

Αν προσέξατε, το εθνόσημο στο κάθετο σταθερό θα είναι βαφτό.

Πάνω επιφάνειες (μετά από περιπέτειες) με Hu144 ξανοιγμένο με 10% άσπρο (Hu34):

Η πρώτη είναι βράδυ στο φως του εργαστηρίου και οι υπόλοιπες την ημέρα.

Είναι απαραίτητες κάποιες διορθώσεις στις πάνω επιφάνειες και ιδιαίτερα στο κάθετο σταθερό (και επιπλέον τρίψιμο με τζην ύφασμα γιατί είναι πολύ σαγρέ η επιφάνεια - οι περιπέτειες που λέγαμε). Ίσως στη ράχη και στην ουρά να έχει χαθεί το εφέ του preshading και στα φτερά να φαίνεται έντονο. Θα δω τι θα κάνω με αυτό.

Για βερνίκωμα (για προετοιμασία σημάτων) δεν έχω αποφασίσει ακόμη, έχω το Gloss Coat και το Clear (αμφότερα Humbrol, enamel το πρώτο, ακρυλικό το δεύτερο) καθώς και τα αντίστοιχα enamel και ακρυλικά γυαλιστερά βερνίκια της Winson & Newton. Ίσως το κάνω με πινέλο όπως πέρασα και το Fury, καθώς δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το καταφέρω με τον αερογράφο.

Η μοίρα προβλέπεται να είναι η 347 με τυπωμένες σε inkjet τις σπάθες (εκτός αν καποιουνού του περισσεύουν δύο και δεν θέλει να τις χρησιμοποιήσει).

Αυτά από μένα. Update για το θέμα, μάλλον και θα αργήσει καθώς το θέμα του αερογράφου δεν έχει λυθεί.

Χαιρετώ!

Μαθιός 
Μάτσιεϊ Μπέλλος - Maciej Bellos
Προ-μεσονύκτιος σαλιγκαρομοντελισμός...

Αποσυνδεδεμένος panoscr125

• Global Moderator
  • Hero Member
Απ: F-16C Block 50 HAF-if, Airfix 1/72
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 04, 2015, 12:29:52 μμ »
Πραγματικη περιπετεια φιλε Μαθιε.Και παρολο που δεν το αναφερεις και πολυ, εχει πεσει επιπονη εργασια στο μασκαρισμα.Μου αρεσει παρα πολυ το ολο project και περιμενω με αγωνια την ολοκληρωση.Καλη συνεχεια φιλε.
Παναγιώτης Καββαδάς

Αποσυνδεδεμένος Alexandros

• Global Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 04, 2015, 07:40:31 μμ »
Δώσε πρόοδο στο λαό Μαθιέ!!!
Ντάκης Αλέξανδρος/ Ntakis Alexandros

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 05, 2015, 11:50:40 πμ »

Το αυτό!
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος StefanM

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Δόκτωρας
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 05, 2015, 01:09:21 μμ »
Τραβάς και εσύ ζόρια με παλιά kit βλέπω...
Πολύ δουλειά έχεις ρίξει και σε αυτό, καλό το βάψιμο και οι μετατροπές που έχεις κάνει.
Καλή συνέχεια και από εμένα!!
Στέφανος Μάντζιος/Stefan Mantzios

Fly as high as the sky.ACES HIGH!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος GEORGE KOUTSOUKOS

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Hero Member
  • "mouliapas"
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 05, 2015, 02:21:59 μμ »
Ωραία επιλογή Μαθιέ το F-16 με  παραλλαγή Aegean Blue!  Καλή συνέχεια να έχεις....
Πονούντων και κινδυνευόντων τα καλά και μεγάλα έργα.

" Μέγας Αλέξανδρος"

Ανδρείος ο περί τον καλόν θάνατον αδεής.

¨Αριστοτέλης¨

• Sr. Member
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 07, 2015, 11:34:53 μμ »
Πραγματικη περιπετεια φιλε Μαθιε.Και παρολο που δεν το αναφερεις και πολυ, εχει πεσει επιπονη εργασια στο μασκαρισμα.Μου αρεσει παρα πολυ το ολο project και περιμενω με αγωνια την ολοκληρωση.Καλη συνεχεια φιλε.

Ευχαριστώ φίλε!

Όντως έχει πέσει πολύ μασκάρισμα. Ευτυχώς προνόησα και πήρα 20 μέτρα 24mm ταινία της 3Μ. Εφάμιλλη της Tamiya και πολύ φτηνότερη.

Το αυτό!

Θα προσπαθήσω το συντομότερο δυνατόν. Σήμερα βρήκα ευκαιρία και έλυσα στον Aztek και είχε πολλή μάκα μέσα... Θέλει ακόμη δουλειά, θα δείξει.

Τραβάς και εσύ ζόρια με παλιά kit βλέπω...
Πολύ δουλειά έχεις ρίξει και σε αυτό, καλό το βάψιμο και οι μετατροπές που έχεις κάνει.
Καλή συνέχεια και από εμένα!!

Ευχαριστώ Στέφανε!

Τέτοια κιτ σε κάνουν άντρα (ή ψυχασθενή). Tamiya are for sissies!  ;D

Έχει πέσει αρκετούτσικη δουλειά, αφού έχουν πέσει πάνω του βελτιωτικά (τα κομμάτια της Italeri  8) ). Ελπίζω το τελικό αποτέλεσμα να είναι αποδεκτό για Airfix.

Ωραία επιλογή Μαθιέ το F-16 με  παραλλαγή Aegean Blue!  Καλή συνέχεια να έχεις....

Ευχαριστώ Γιώργο.

Χαίρομαι παιδιά που σας άρεσε η επιλογή της καμούφλας.

Χαιρετώ!

• Sr. Member
Aegean Purple!
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 11:20:52 μμ »
If preshade fails, then postshade!

Το preshading αλλού είχε χαθεί και αλλού φαινόταν έντονο. Οπότε ας δοκιμάσουμε postshading. Πήρα λοιπόν το βασικό Hu144 και αφού το αραίωσα 70 διαλυτικό - 30 χρώμα ξεκίνησα το ψέκασμα. Και ως εκ θαύματος εγένετο Aegean Purple! Ο αερογράφος ψέκαζε μωβ (λιλά για τις κυρίες). Disaster! Οπότε όπως είμαι ρίχνω σταγόνες του βασικού και ψιλοανακατεύω ορθά σκεπτόμενος ότι το χρώμα είναι πολύ αραιωμένο και θα γίνει το έλα να δεις. Δικαιώνομαι καθώς η κατάσταση βελτιώνεται σημαντικά και καταφέρνω κάτι σαν αυτό:

Έλα όμως που το ανακάτεμα ήταν πατάτα και στην ουσία ψέκαζα αναραίωτο χρώμα. Το κατάλαβα αργότερα όταν σχεδόν είχα τελειώσει και επειδή μου φάνηκαν οι πτέρυγες σχετικά μονότονες είπα να κάνω postshade και εκεί. Αλλά τότε είχε τελειώσει το αναραίωτο χρώμα και πάλι ψέκαζα με αραιωμένο και εμφανίστηκε πάλι το Aegean Purple. Ανακατεύω πάλι, πιάνω την ουρά και το αποτελείωσα:

(επίσης μπορείτε να δείτε τι χοντρές γραμμές ψεκάζω, καλλιτεχνήματα  ;D ) Στην ουσία οι χοντρές γραμμές στις μπροστά και πίσω επιφάνειες ελέγχου της πτέρυγας ήταν προσπάθεια να καλύψω το μωβ που είχε ψεκαστεί στο πρώτο πέρασμα. Μπορεί να μην φαίνεται, αλλά οι πτέρυγες είναι μωβ.

Οπότε έχω δύο λύσεις:

α) βάφω τις πτέρυγες και την ουρά με το ίδιο μείγμα Hu144 με 10% άσπρο και δοκιμάζω postshade ή
β) επειδή μάλλον το 10% άσπρο είναι πολύ, κάνω preshade με σκούρο γκρι και βάφω όλες τις πάνω επιφάνειες με το βασικό ξανοιγμένο 5% με άσπρο

Φαίνεται όμως ότι το postshade δεν το έχω...  :-\ οπότε... όπως το βλέπω, ένα τρίτο χέρι χρώματος δεν το γλυτώνω ούτως ή άλλως και ευτυχώς που το μοντέλο έχει υπερυψωμένη γράμμωση.

Πριν προχωρήσω σε οτιδήποτε, το post shade το θεωρείτε έντονο;

Θα τραβήξω και φωτό με ήλιο μήπως φαίνεται διαφορετικό.

Χαιρετώ!

Μαθιός

Αποσυνδεδεμένος StefanM

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Δόκτωρας
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2015, 05:58:13 μμ »
Έχεις και εσύ όρεξη για περιπέτεια με τον αερογράφο.....!!!!!!!!
Το post shading σε κάποια σημεία φαίνεται έντονο σε αυτές τις φωτό, αλλά και πάλι δεν μπορώ να σου πω πως θα είναι το τελικό του αποτέλεσμα.
Καλή συνέχεια!!!!!!
Στέφανος Μάντζιος/Stefan Mantzios

Fly as high as the sky.ACES HIGH!!!!!!

• Sr. Member
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 07:59:16 μμ »
Και μερικές με ήλιο και συννεφιά:

Στις πτέρυγες βλέπετε το μαβί χρώμα, ενώ το κάθετο σταθερό είναι καταστροφή...  :-\

• Global Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 08:04:28 μμ »
Λογω ελλειψης internet  χανω πολλα επεισοδια απο τις κατασκευες ολων σας, γι αυτο συγχωρεστε με αν δεν προλαβαινω να σχολιασω.Φιλε, μου αρεσει πολυ το χρωμα και γενικοτερα ολο το πακετο.Συνεχισε γερα και βαλε φωτο.
Παναγιώτης Καββαδάς

Αποσυνδεδεμένος Alexandros

• Global Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 11:38:12 μμ »
Μαθιέ προσπάθησε να σβήσες λίγο τις παχιές γραμμές από το post shading. Κατά τ' άλλα μια χαρά μου φαίνεται να έστρωσε το χρώμα ;)
Ντάκης Αλέξανδρος/ Ntakis Alexandros

Αποσυνδεδεμένος GEORGE KOUTSOUKOS

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Hero Member
  • "mouliapas"
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 29, 2015, 11:33:31 πμ »
Συμφωνώ και εγώ με τον Αλέξανδρο,μια χαρά το πας Μαθιέ!
Πονούντων και κινδυνευόντων τα καλά και μεγάλα έργα.

" Μέγας Αλέξανδρος"

Ανδρείος ο περί τον καλόν θάνατον αδεής.

¨Αριστοτέλης¨

• Sr. Member
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 02, 2016, 08:37:22 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,

Συνέχεια στο σήριαλ. Αφού το postshade δεν δούλεψε δοκίμασα κάτι άλλο, ούτε και εκείνο δούλεψε, για την ακρίβεια ήταν μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ αποτυχία. Οπότε περνάω ένα preshade με μαύρο, αφήνω στην άκρη τις προσμίξεις (γιατί κανείς δεν μπορεί να φτιάξει το ίδιο χρώμα τη δεύτερη φορά) και περνάω εντέλει με το βασικό. Το preshade μπορεί να είναι έντονο αλλά θέλω να το αφήσω ταλαιπωρημένο:

Οι κάτω επιφάνειες επέζησαν σχετικά, αλλά με προσεκτικό μάτι θα φανούν διαφορετικές τονικότητες ανάλογα με το αν υπήρχε ή όχι ταινία μασκαρίσματος ή τι είδους ταινία ήταν (Tamiya ή 3Μ).

Βασικό βάψιμο τέλος λοιπόν.

Χαιρετώ!

Μαθιός

• Global Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 02, 2016, 10:53:32 μμ »
Φιλαρακι παρα το γολγοθα που βλεπω οτι τραβηξες με χρωματα, προσμιξεις, προσκιασεις και, και, και.....στο τελος μια χαρα μου φαινονται ολα.Φορτωσε πυρομαχικο και χαλκομανια και θα γινει αστερι.
Παναγιώτης Καββαδάς