Αποστολέας Θέμα: Σπιτικές χαρτόλιμες  (Αναγνώστηκε 410 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
Σπιτικές χαρτόλιμες
« στις: Ιούνιος 01, 2014, 03:59:24 μμ »
Το παρακάτω είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα τεχνική για κατασκευή λιμών από χαρτί εύκολα και οικονομικά στο εργαστήριό μας.  
Το άρθρο είναι του Κώστα Παπαγεωργίου (aka Mastoras) ο οποίος και μου παραχώρησε ευγενικά την άδεια να το αναδημοσιεύσω εδώ από το φόρουμ του HelMo.

Εδώ και κάμποσο καιρό κατασκευάζω μόνος μου κάτι λίμες τις οποίες έχω βολευτεί πάρα πολύ και σας τις παρουσιάζω μπας και βολέψουν και κανέναν άλλο.
Ο λόγος που αποφάσισα να τις φτιάξω ήταν οτι οι λίμες του είδους που κυκλοφορούν, αν και πολύ καλές σε άλλα σημεία, δεν μπορούν να "κόψουν" κάθετα, να δημιουργήσουν γωνίες ,να "κατεβάσουν" ομοιόμορφα το χείλος εκφυγής ενός αεροπλάνου ή την πλευρά ενός άρματος ή να κάνουν τελείως επίπεδες επιφάνειες και αυτό γιατί το μαλακό τους κέντρο καμπυλώνει ανομοιόμορφα με την πίεση των δακτύλων.Οι συγκεκριμένες που φτιάχνω είναι τέλειες για τις παραπάνω εργασίες.
Η όλη κατασκευή τους είναι πανεύκολη και πάμφθηνη.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]

Η "ψυχή" τους γίνεται από forex, ένα είδος αφρώδους PVC, το οποίο είναι αρκετά σκληρό αλλά και εύκαμπτο και κόβεται σαν βούτυρο ταυτόχρονα.  Είναι πάμφθηνο και μπορείτε να το βρείτε σε μαγαζιά που πουλάνε ακρυλικά φύλλα και πλεξιγκλάς ή και στο τοπικό κατάστημα που κάνει ψηφιακές εκτυπώσεις (ένα ρετάλι μεγέθους Α4 μάλλον θα σας το δώσουν τσάμπα).  Για τις λίμες μου χρησιμοποιώ forex στα 3mm και στα 5mm πάχος.
Ακόμα χρειάζεστε:
- αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψεως, (της tesa είναι ότι καλύτερο),
- ντουκόχαρτα σε διάφορες σκληρότητες, (εγώ βάζω από 320 έως 1000 βαθμούς)
- ένα καλό κοπίδι!

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]

Η τεχνική απλή: κόβετε ένα κομμάτι forex στο σχήμα και μέγεθος που σας βολεύει, του κολλάτε ένα κομμάτι ταινίας διπλής όψεως,την ξυρίζετε στο σχήμα του και μετά το κολλάτε στο ντουκόχαρτο.  Το ξαναξυρίζετε και μια πλευρά της λίμας είναι έτοιμη.  Στην άλλη πλευρά μπορείτε να βάλετε ντουκόχαρτο διαφορετικών βαθμών.  Στο πλάι συνήθως γράφω με μαρκαδόρο τους βαθμούς του ντουκόχαρτου.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]

Τις λίμες αυτές τις βουτάτε στο νερό άφοβα,τις καθαρίζετε στο τέλος της ημέρας με νερό και μια παλιά οδοντόβουρτσα,τις κόβετε κατα βούληση στο σχήμα που σας βολεύει και όταν το ντουκόχαρτό τους φθαρεί,το ξεκολλάτε και βάζετε καινούργιο.
Να προσθέσω οτι με κανένα τρόπο δεν αντικαθιστούν τις άλλες λίμες του εμπορίου απλά μας παρέχουν άλλες δυνατότητες.
Καλά τριψίματα!

Ευχαριστούμε πολύ Κώστα!
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"