Αποστολέας Θέμα: LIBERTY 1/96  (Αναγνώστηκε 3662 φορές)

Αποσυνδεδεμένος PANAGIOTIS

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
LIBERTY 1/96
« στις: Ιανουάριος 28, 2013, 10:17:27 μμ »
Μιά νέα κατασκευή άρχισε στο "ναυπηγείο" μου και θα προχωρήσει παράλληλα με τις άλλες δύο (ΚΙΛΚΙΣ, YAMATO).
Πρόκειται για το μοντέλο ενός LIBERTY, σε κλίμακα 1/96. Δεν είναι ιδιοκατασκευή. Είναι ΚΙΤ, αλλά από τα πολύ απαιτητικά.
Ενας φίλος μου, καπετάνιος του εμπορικού ναυτικού, θέλησε να το κατασκευάσει, για να του θυμίζει τα νειάτα του, τότε, που σαν νέος, υπηρέτησε σε ένα τέτοιο πλοίο. Όμως, το ΚΙΤ αυτό είναι για προχωρημένους μοντελιστές (θέλει αρκετή ιδιοκατεσκευή). Για τον λόγο αυτό μου ζήτησε να τον βοηθήσω. Έτσι μπήκε και αυτό στην "ναυπηγηκή κλίνη".
Εξυπακούεται οτι επισκεφθήκαμε πρώτα το LIBERTY, που βρίσκεται, σαν μουσείο, στον Πειραιά, και φωτογραφίσαμε λεπτομέρειες.
Η γάστρα ήταν έτοιμη, από πολυεστέρα. Οι υπερκατασκευές είναι ζωγραφισμένες πάνω σε λευκό πλαστικό και θέλουν κόψιμο, τρύπημα, συναρμολόγηση, στοκάρισμα και βάψιμο. Λόγω πάχους των γραμμών χρειάζεται μεγάλη προσοχή στο κόψιμο, και συνεχές μετρημα και ταίριασμα των υπερκατασκευών. Για τον λόγο αυτό αναγκάστηκα να διαλύσω την γέφυρα (που είχε προετοιμάσει ο φίλος μου), επειδή προεξείχε αρκετά από το σκάφος.
Αναγκάστηκα να διορθώσω και  τα μακρόστενα ανοιγματα, στο κάτω μέρος του περαπέτου του κυρίως καταστρώματος, επειδή ήταν τελείως λανθασμένα, από το ΚΙΤ. (στοκάρισμα - νέο τρύπημα κλπ).
Αφού τελείωσα με αυτές τις άχαρες δουλειές, αρχίζω πιά το πιό ευχαριστο μέρος της κατασκευής.
Πιό κάτω μερικές από τις πρώτες φωτογραφίες.

Το γενικό σχέδιο του πλοίου.

Λεπτομέρεια της γέφυρας.

Έτσι το παρέλαβα.

Η εργασία αρχίζει[/font][/size]
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2015, 12:00:27 μμ από PANAGIOTIS »
[/color]Παναγιώτης Χρυσοβέργης / Panagiotis Chrissovergis[font=]

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

Αποσυνδεδεμένος Alexandros

• Global Moderator
  • Hero Member
LIBERTY 1/96
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2013, 02:26:43 μμ »
Καλή συνέχεια Παναγιώη!
Ντάκης Αλέξανδρος/ Ntakis Alexandros

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
LIBERTY 1/96
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2013, 02:56:27 μμ »
Ασταμάτητος κε Κυβερνήτα!!!
Άμα είχαν και τα ναυπηγεία του Σκαραμαγκά τόση δουλειά, θα είχε σωθεί κοσμάκης λέμε!!!
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
LIBERTY 1/96
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 11:44:09 πμ »
Παράθεση από: Alexandros
Καλή συνέχεια Παναγιώη!

Ευχαριστώ για την ευχή, Αλέξανδρε. Την χρειάζομαι.

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
LIBERTY 1/96
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 11:51:57 πμ »
Παράθεση από: George R
Ασταμάτητος κε Κυβερνήτα!!!
Άμα είχαν και τα ναυπηγεία του Σκαραμαγκά τόση δουλειά, θα είχε σωθεί κοσμάκης λέμε!!!

Υπάρχουν, δυστυχώς, πολλές παράμετροι, που με σταματούν. Όπως ιώσεις, κρυολογήματα, οικονομική στενώτης κλπ.
Με το βάψιμο είχα καποια προβλήματα, πιθανόν από την έλλειψη εμπειρίας με τον πολυεστέρα (γάστρα). Τα χρώματα, ιδίως στα πρώτα χέρια, τρέχουν    , παρά το ότι αρχικά ψέκασα με αστάρι, με το οποίο δεν είχα προβλήματα. Ειδικά με το άσπρο, η κατάσταση ήταν δραματική. Αν έχεις τίποτε συμβουλές, τις χρειάζομαι.

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
LIBERTY 1/96
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 03:03:53 μμ »
Παράθεση από: PANAGIOTIS
Υπάρχουν, δυστυχώς, πολλές παράμετροι, που με σταματούν. Όπως ιώσεις, κρυολογήματα, οικονομική στενώτης κλπ.
Με το βάψιμο είχα καποια προβλήματα, πιθανόν από την έλλειψη εμπειρίας με τον πολυεστέρα (γάστρα). Τα χρώματα, ιδίως στα πρώτα χέρια, τρέχουν    , παρά το ότι αρχικά ψέκασα με αστάρι, με το οποίο δεν είχα προβλήματα. Ειδικά με το άσπρο, η κατάσταση ήταν δραματική. Αν έχεις τίποτε συμβουλές, τις χρειάζομαι.

Ποιό λευκό έβαλες?
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
LIBERTY 1/96
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 08:44:12 μμ »
Ποιό λευκό έβαλες?

Λευκό ματ 34 της Humbrol.
Και το γκρί έτρεξε. Λιγότερο όμως. Ίσως να είμουν πιό προσεκτικός και λιγότερο βιαστικός. Ίσως όμως και να φταίει και η αραίωση.
Το γρί το αραίωσα 1 προς 1 ενώ το άσπρο 1 προς 2.

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
LIBERTY 1/96
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 09:42:46 μμ »
Θα σου προτείνω για το λευκό να βάζεις ακρυλικό, το Flat White της Italeri είναι πολύ καλό και δεν κιτρινίζει με τα χρόνια  

Αποσυνδεδεμένος Spiros X

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Newbie
  • *
    • http://
LIBERTY 1/96
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 11:58:54 μμ »
Πολύ όμορφο κυβερνήτα , καλή συνέχεια. Εμένα μου έκανε δώρο η γυναίκα μου μια τριήρη του 480 π΄Χ και είμαι έτοιμος να ξεκινήσω.
[/color]Σπύρος Ξέρας / Spiros Xeras / Спирос Ксерас[font=]

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
LIBERTY 1/96
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 12:09:43 μμ »
Θα σου προτείνω για το λευκό να βάζεις ακρυλικό, το Flat White της Italeri είναι πολύ καλό και δεν κιτρινίζει με τα χρόνια  

Δεν έχω ποτέ χρησιμοποιήσει ακρυλικά χρώματα και ως εκ τούτου δεν έχω καμία εμπειρία. Δεν ξέρω, αν υπάρχουν αντιστοιχίες με τα HUMBROL (πέρα από τα ασπρο και μαύρο), πόσο αραίωμα θέλουν, για χρήση με αερογράφο κι άλλα πολλά. Πάντως βασιζόμενος στην δική σου εμπειρία θα τα δοκιμάσω. Θα αποφύγω και τις αλλεργείες από τα διαλυτικά  
Ευχαριστώ.

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
LIBERTY 1/96
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 12:16:29 μμ »
Παράθεση από: Spiros X
Πολύ όμορφο κυβερνήτα , καλή συνέχεια. Εμένα μου έκανε δώρο η γυναίκα μου μια τριήρη του 480 π΄Χ και είμαι έτοιμος να ξεκινήσω.

Ευχαριστώ Σπύρο.
Είσαι πολύ τυχερός που σου έκανε τέτοιο δώρο η γυναίκα σου. Συνήθως οι γυναίκες δεν κάνουν παρόμοια δώρα.
Ελπίζω να δούμε σύντομα την αρχή της κατασκευής σου. Καλή αρχή λοιπόν και υπομονή.

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
LIBERTY 1/96
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 12:21:57 μμ »
Μετά απο μερικά προβληματάκια με το βάψιμο, έχει βαφεί η άνω άσπρη λωρίδα, καθώς και το γκρί της γάστρας.

Τώρα πρέπει να βαφεί η μοράβια και μαύρη γραμμή της ισάλου.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2015, 12:05:09 μμ από PANAGIOTIS »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
LIBERTY 1/96
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 02:54:50 μμ »
Παράθεση από: PANAGIOTIS

Δεν έχω ποτέ χρησιμοποιήσει ακρυλικά χρώματα και ως εκ τούτου δεν έχω καμία εμπειρία. Δεν ξέρω, αν υπάρχουν αντιστοιχίες με τα HUMBROL (πέρα από τα ασπρο και μαύρο), πόσο αραίωμα θέλουν, για χρήση με αερογράφο κι άλλα πολλά. Πάντως βασιζόμενος στην δική σου εμπειρία θα τα δοκιμάσω. Θα αποφύγω και τις αλλεργείες από τα διαλυτικά  
Ευχαριστώ.

Για αερογράφο ισχύουν ότι και με τα σμάλτα, αραίωση μέχρι να έχει την ροή του συμπηκνωμένου γάλακτος.  Από εκεί και ύστερα, η αραίωση γίνεται με το κλασσικό οικιακό Άζαξ ή με σκέτο νεράκι, αν και καλό είναι να βάζεις αποσταγμένο νερό για την αποφυγή αλάτων.

Αντιστοιχίες Humbrol θα βρείς εδώ:

Για τα ακρυλικά της Italeri κοίτα εδώ:

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
LIBERTY 1/96
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 08:05:08 μμ »
Για αερογράφο ισχύουν ότι και με τα σμάλτα, αραίωση μέχρι να έχει την ροή του συμπηκνωμένου γάλακτος.  Από εκεί και ύστερα, η αραίωση γίνεται με το κλασσικό οικιακό Άζαξ ή με σκέτο νεράκι, αν και καλό είναι να βάζεις αποσταγμένο νερό για την αποφυγή αλάτων.

Αντιστοιχίες Humbrol θα βρείς εδώ:

Για τα ακρυλικά της Italeri κοίτα εδώ:

Γιώργο, σ' ευχαριστώ πολύ για όλα

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
LIBERTY 1/96
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 23, 2013, 04:22:08 μμ »
Με την απασχόλησή μου στην γάστρα του ΚΙΛΚΙΣ, άφησα λίγο πίσω το LIBERTY, χωρίς όμως να το εγκαταλείψω τελείως.
Τοποθέτησα τις άκρες των νομέων, που προβάλουν πάνω από το κατάστρωμα και στηρίζουν το παραπέτο. τις έβαψα με το κιτρινωπό χρώμα και όταν έβαψα την γάστρα του ΚΙΛΚΙΣ, έβαψα και αυτή του LIBERTY. (Μ' ένα σμπάρο δυό τρυγώνια).
Το αποτέλεσμα στις πιό κάτω φωτογραφίες.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2015, 12:10:11 μμ από PANAGIOTIS »