Αποστολέας Θέμα: Medieval Water Mill 1/20  (Αναγνώστηκε 9211 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Alexandros

• Global Moderator
  • Hero Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 05:46:54 μμ »
Μ' αρέσει που το τελειοποιείς Μιχάλη! Αναμένουμε με ενδιαφέρον
Ντάκης Αλέξανδρος/ Ntakis Alexandros

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 08:59:56 μμ »
Έτσι είναι Αλέξανδρε αν είναι να κάνουμε κάτι να το κάνουμε σωστά. Και φταίει η βιασύνη μου για τις παραλείψεις και τα λάθη, αλλά όσο ζώ μαθαίνω !!
Μιχαήλ Πισίδης Τάκας / Michail Pissidis Takas
" Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα στο αγιάζι των λειμώνων στη μόνη ακτή του κόσμου"
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 12:24:40 πμ »
Εργασιών συνέχεια λοιπόν με πολλά απρόοπτα.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Εδώ ένα αρχικό βήμα για την δημιουργία οξυκόρυφου τόξου προκειμένου τα δοκάρια του πατώματος να πατάνε σωστά  χωρίς τον κίνδυνο να καταρεύσουν καθώς το συνολικό τους μήκος έφταναν τα 6 μέτρα ενώ το σωστό είναι 3 μέτρα το πολύ.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Λεπτομέρεια από την κολώνα που θα κατασκευαστεί στο χώρο.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Το καλούπι συνεχίζεται και δοκιμάζεται μέσα στο χώρο τοποθέτησης. Δεν θα επιχειρήσω να χυτεύσω τον γύψο μέσα στον χώρο διότι μια λάθος κίνηση θα μετατρέψει τον τίτλο σε Κατεστραμένος νερόμυλος στο μεσαίωνα !! Τα λάθη έξω συγχωρούνται μέσα όμως ...

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Επειδή στο καλούπι της σκάλας την είχα πατήσει άσχημα, αυτή τη φορά πήρα τα μέτρα μου.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Προσοχή δόθηκε στο σημείο που υπάρχει μεγαλύτερη πίεση από το γύψο στη χύτευση, για το λόγο αυτό κόλλησα το αρνητικό της καμάρας σαν ενίσχυση στο καλούπι.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Το εσωτερικό του καλουπιού και συγκεκριμένα το εσωτερικό του τόξου.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Μετά το ξεκαλούπωμα. Πρέπει να γίνουν οι χαράξεις και να εφαρμοστεί στο σημείο τοποθέτησης.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Πρίν την χάραξη, έκανα, μετά από τριψίματα για να κάτσει καλά το κομμάτι, μία πρόβα για να δώ πως φαίνεται το νέο δομικό στοιχείο στο χώρο. Πανωλεθρία !! Το κομμάτι μου δημιουργεί πρόβλημα στην θέση τοποθέτησης της μυλόπετρας. Η θέση της έχει καθοριστεί από την αρχή και ο τοίχος που φέρει το άνοιγμα για τους άξονες έχει ευθυγραμμιστεί με την μυλόπετρα. Επιπλέον το ισόγειο πνίγεται και δεν μου αρέσει. Έπρεπε να προβλεφθεί από την αρχή ο τοίχος του τόξου να είναι μέσα στην τοιχοποιία ώστε ο χώρος να είναι λειτουργικός.

Η λύση είναι μία: ξύλινα υποστηλώματα και δοκάρια με φουρούσια στους τοίχους.

Απογοήτευση αλλά δεν πρέπει να με πάρει από κάτω.

Ξεκινάμε λοιπόν:

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Ξύλινα δοκάρια τα οποία εδράζονται σε "μαξιλάρια" και στη συνέχεια σε δύο ξύλινα υποστηλώματα. Τα δοκάρια θα στηρίζονται σε πέτρινα φουρούσια. Με την ευκαιρία κάνω και το σβήσιμο των αρμών στα πατήματα της σκάλας μια και τα πατήματα προερχόντουσαν από μια πέτρα και όχι σύνθεση κομματιών.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Λεπτομέρειες από τη σκάλα και τις εντορμίες (εγκοπές) ώστε το πάχος των βασικών δοκαριών και των δοκαριών για τα σανίδια να είναι όμοιο.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Ξύλινα μαξιλάρια και υποστηλώματα.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Η κατασκευή του ξύλινου σκελετού σχεδόν έτοιμη. Αποφάσισα όσο μαζοχιστικό κι αν ακούγεται να φτιάξω το πάτωμα σανίδα-σανίδα, ώστε να αποδώσω σωστά την κατασκευή του πατώματος, ασύμετρες σανίδες φθορές σε μεμονομένες σανίδες σπασίματα κλπ.

Αυτά προς το παρόν, θα σας ενημερώσω για την πρόοδο των αλλαγών. Καλό βράδυ σε όλους !!
" Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα στο αγιάζι των λειμώνων στη μόνη ακτή του κόσμου"
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 12:48:54 μμ »
Μιχάλη, η κατασκευή σου καθηλώνει, ωραίες τεχνικές και έξυπνες λύσεις στα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζεις!
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 02:13:08 μμ »
Να είσαι καλά Γιώργο τελικά και τα μικρό προβληματάκια είναι το αλατοπίπερο της υπόθεσης !!
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος Alexandros

• Global Moderator
  • Hero Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 02:39:47 μμ »
Καλή συνέχεια Μιχάλη, κατπληκτικό βγαίνει το διόραμά σου!
Ντάκης Αλέξανδρος/ Ntakis Alexandros

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 09:14:50 μμ »
Καλησπέρα Αλέξανδρε, να είσαι καλά ... έχουμε δρόμο ακόμα και πολλά να κάνουμε !!
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος StefanM

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Δόκτωρας
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 04:58:24 μμ »
Όσα μπράβο και να πω είναι λίγα.....
Μου άρεσε ιδιαίτερα το γεγονός ότι εσύ ο ίδιος ανακάλυψες κακοτεχνίες και παραλήψεις όπως είπες,  και άρχισες ξανά δουλειά από την αρχή για να τα διορθώσεις, επειδή δεν σου άρεσε εσένα το αποτέλεσμα.
Καλή συνέχεια Μιχάλη και όπως είπε ο Γιώργος,  η κατασκευή σου καθηλώνει!!!!
Στέφανος Μάντζιος/Stefan Mantzios

Fly as high as the sky.ACES HIGH!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 10:38:51 μμ »
Παράθεση από: StefanM
Όσα μπράβο και να πω είναι λίγα.....
Μου άρεσε ιδιαίτερα το γεγονός ότι εσύ ο ίδιος ανακάλυψες κακοτεχνίες και παραλήψεις όπως είπες,  και άρχισες ξανά δουλειά από την αρχή για να τα διορθώσεις, επειδή δεν σου άρεσε εσένα το αποτέλεσμα.
Καλή συνέχεια Μιχάλη και όπως είπε ο Γιώργος,  η κατασκευή σου καθηλώνει!!!!

Καλησπέρα Στέφανε και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Είναι πολύ σημαντικό να δέχεσαι τέτοια λόγια για τη δουλειά σου, παίρνεις δύναμη και συνεχίζεις !!

Τις παραλήψεις μου, (κάποιες από τις οποίες γνώριζα κι εγώ πχ το πάτωμα) μου τις επισήμανε σε κάποιο άλλο σχετικό φόρουμ συνάδελφος, ο οποίος απ'ότι φαίνεται ή είναι αρχιτέκτονας ή κάτι σχετικό.
Μου άρεσε που κάποιος που δεν με γνωρίζει και απλά άνοιξε να δεί το θέμα που δημοσίευσα, εντόπισε τις ατέλιες και μου τις επισήμανε έχοντας ωστόσο και την διάθεση να μου δώσει και λύσεις, διότι η κατασκευή έχει φτάσει σε προχωρημένο στάδιο για να ξεκινήσω από την αρχή.
  Θα μπορούσε κάνεις να παραβλέψει αυτές τις ατέλιες, πχ το αν η πέτρα που βρίσκεται στο τζάκι δεν θα άντεχε το βάρος μιας τέτοιας τοιχοποιίας στη μακέτα που πρώτον δε θα της κοστίσει σε στατικότητα και δεύτερον σε λίγο θα κλειστεί και δεν θα είναι εύκολα εντοπίσημο λίγο απασχολεί.Όμως αν σκεφτόμουν έτσι δεν θα ήμουν εδώ μέσα ούτε κάπου που άνθρωποι με μεράκι και όρεξη κατασκευάζουν τον μικρόκοσμο τους, όπως ονομάζουμε τον δημιουργικό μας κόσμο.Μαθάινω από τα λάθη μου και χαίρομαι ειλικρινά όταν κάποιος μου εντοπίζει κάποιο. Αν κατασκεύαζα το μύλο αυτό απλά και μόνο κολλώντας υλικά δεν θα είχε κανένα νόημα. Θέλω να δώσω λειτουργικότητα και αίσθηση από πραγματικότητα και για να πετύχω τον σκοπό μου χρειάζομαι και τα δικά σας μάτια τις δικές σας παρατηρήσεις και τα δικά σας σχόλια. Ευχαριστώ και πάλι Στεφανε.
Θα σας κρατάω ενήμερους.
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 07, 2012, 01:15:28 πμ »
Μικρό update κυρίως χρωματικό!

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Μικρή πρόοδος στις εργασίες. Κάτοψη της κατασκευής με βαμένα τα δοκάρια και τα υποστυλώματα.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Κοντινότερη λήψη. Επόμενο βήμα τα φουρούσια και επισκευή στα τζάκια (λάθος χάραξη των λίθων).

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Οι πρώτες σανίδες του πατώματος έχουν κοπεί. Το τελικό μέγεθος κάθε σανίδας δεν είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία. Βοηθάει απλά στη μαζική κοπή των κομματιών. Καθε σανίδα θα επεξεργαστεί μοναδικά ώστε το αποτέλεσμα να είναι σύμφωνα με το ύφος και τις συνήθειες δόμησης της εποχής εκείνης.
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 03:13:53 πμ »
Εργασιών συνέχεια...

Στο τζάκι του ισογείου εκτός από την επιδιόρθωση της πέτρας δεν έχω να κάνω κάτι άλλο.
Στο τζάκι του ορόφου όμως εκτός από την διόρθωση της πέτρας πρέπει να ληφθεί υπόψη και το ξύλινο πάτωμα. Συνεπώς δεν μπορεί οι σανίδες του πατώματος να τελειώνουν στο άνοιγμα του τζακιού. Στο μεσαίωνα δεν υπήρχε τσιμέντο, ούτε λόγος λοιπόν και η επένδυση με πέτρα (του πατώματος στο σημείο εκείνο ) θα έδινε αρκετό βάρος στην κατασκευή.
   Θα δημιουργηθεί λοιπόν ένα πλαίσιο στον ξύλινο σκελετό, στο οποίο θα τοποθετηθούν σανίδες ανάποδα, σε σχέση με το πάτωμα. Στο βαθούλωμα αυτό θα "πέσει" αργυλικό χώμα το οποίο θα φτάσει μέχρι το επίπεδο των σανίδων του πατώματος. Με τη θερμοκρασία του τζακιού και την υγρασία του χώματος το υλικό έπαιρνε με τον καιρό μία πιό στέρεη και συμπαγή μορφή με αποτέλεσμα να προστατευεται το ξύλινο πάτωμα από τη φωτιά.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]   [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]   [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]   [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Μέσα στο κόκκινο πλαίσιο θα χυθεί το αργυλικό χώμα και εξωτερικά θα πλαισιωθεί με τις σανίδες του πατώματος.
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 03:23:02 μμ »
Νέο update με αποκατάσταση του τζακιού ισογείου.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Το πρέκι δεν έχει κολληθεί ακόμα.Όταν κολληθεί θα έρθει σωστά με τον πάνω αρμό που διακρίνεται.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Άλλη όψη του τζακιού με όλο το θίασο επί σκηνής. Ακόμα λοίπουν μερικά εργαλεία τα οποία κατασκευάζονται, κανένα σχοινί κλπ.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Κοιτάζοντας απ' έξω, από το παράθυρο...   [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] ... και το τζάκι.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Γενική άποψη ...
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 10, 2012, 01:16:39 πμ »
... και τα φουρούσια έτοιμα για τοποθέτηση.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 10, 2012, 09:51:15 πμ »
Το ισόγειο πάρα πολύ καλό Μιχάλη, πολύ μου αρέσει φίλε!
Για τα φουρούσια δε, άψογη εμφάνιση!
Μπράβο φιλαράκι!
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 10, 2012, 11:20:03 πμ »
Καλημέρα Γιώργο, καλή εβδομάδα !!

Ναι όντως αρχίζει να γίνεται πολύ καλό, μου αρέσει και εμένα και βέβαια ακόμα είμαστε στην αρχή, ο όροφος και η στέγη (για την οποία έχω μία πολύ καλή ιδέα για τα κεραμίδια) θα το ομορφύνουν περισσότερο.

Βέβαια με τις επιδιορθώσεις με προβληματίζει η θέση των αξόνων της μυλόπετρας και για να ακριβολογώ σε σχέση με τη στήριξη τους. Έχω κάτι στο μυαλό μου ... θα το σχεδιάσω εκ νέου μάλλον διότι αν ο άξονας της φτερωτής (οριζόντιος) μπαίνει από το β επίπεδο (όπως εχω σχεδιάσει) η φτερωτή θα είναι τεράστια και συνεπώς η στήριξη της ενισχυμένη. Οι φτερωτές γυρνούσαν ή με ροή από νερό ποταμού ή από πτώση νερού από μικρό καταρράκτη. Είχα στο μυαλό μου το δεύτερο αλλά τελικά ίσως μπω στον πειρασμό και για το πρώτο σενάριο. Θα σας ενημερώσω ...
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη