Αποστολέας Θέμα: Medieval Water Mill 1/20  (Αναγνώστηκε 9210 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 02:03:33 μμ »
Παράθεση από: Spookytooth
Πολύ καλή δουλειά Μιχαήλ!! Θα την δούμε και στην έκθεσή μας;

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη ... μακάρι να μπορέσω να έρθω να σας γνωρίσω από κοντά.
Μιχαήλ Πισίδης Τάκας / Michail Pissidis Takas
" Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα στο αγιάζι των λειμώνων στη μόνη ακτή του κόσμου"
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος StefanM

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Δόκτωρας
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 09:38:05 πμ »
Η δουλειά που έχεις, σε όλα τα στάδια της κατασκευής κάνει είναι εκπληκτική!!!!!!
Στέφανος Μάντζιος/Stefan Mantzios

Fly as high as the sky.ACES HIGH!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 10:58:28 πμ »
Παράθεση από: StefanM
Η δουλειά που έχεις, σε όλα τα στάδια της κατασκευής κάνει είναι εκπληκτική!!!!!!

Καλημέρα Στέφανε και σε ευχαριστώ για ακόμα μία φορά. Μου αρέσει πολύ αυτό που κάνω (με ταξιδεύει θα έλεγα σε άλλες εποχές) και νομίζω αυτό εισπράττετε εσείς τελικά. Χαίρομαι γιατί είναι η πρώτη φορά που λαμβάνω σχόλια από ανθρώπους που δεν ξέρω και δεν με ξέρουν . Συνήθως είχα θετικά σχόλια από το περιβάλλον μου. Το να δέχεσαι σχόλια από ανθρώπους που έχουν εμπειρία στο χώρο αν μη τι άλλο είναι τιμή.
" Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα στο αγιάζι των λειμώνων στη μόνη ακτή του κόσμου"
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 11:13:06 πμ »
Παράθεση από: Pissidis
Καλημέρα Στέφανε και σε ευχαριστώ για ακόμα μία φορά. Μου αρέσει πολύ αυτό που κάνω (με ταξιδεύει θα έλεγα σε άλλες εποχές) και νομίζω αυτό εισπράττετε εσείς τελικά. Χαίρομαι γιατί είναι η πρώτη φορά που λαμβάνω σχόλια από ανθρώπους που δεν ξέρω και δεν με ξέρουν . Συνήθως είχα θετικά σχόλια από το περιβάλλον μου. Το να δέχεσαι σχόλια από ανθρώπους που έχουν εμπειρία στο χώρο αν μη τι άλλο είναι τιμή.

Φίλε Μιχάλη, απλώς έχουμε περισσότερα κοινά από όσα (ίσως) νομίζουμε.  Όλους μας συνδέει αυτό το υπέροχο ταξίδι στον μικρόκοσμό μας και η αγάπη μας γι' αυτό που κάνουμε.
Είναι εξίσου τιμή για εμάς που μοιράζεσαι την δουλειά σου μαζί μας και μας δίνεις ιδέες/τεχνικές για μελλοντικά δικά μας έργα  
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 01:02:23 μμ »
Παράθεση από: George R
Φίλε Μιχάλη, απλώς έχουμε περισσότερα κοινά από όσα (ίσως) νομίζουμε.  Όλους μας συνδέει αυτό το υπέροχο ταξίδι στον μικρόκοσμό μας και η αγάπη μας γι' αυτό που κάνουμε.
Είναι εξίσου τιμή για εμάς που μοιράζεσαι την δουλειά σου μαζί μας και μας δίνεις ιδέες/τεχνικές για μελλοντικά δικά μας έργα  

Φίλε Γιώργο καλημέρα,

έχεις απόλυτο δίκιο και αυτή είναι η ομορφιά των απλών ανθρώπινων σχέσεων. Προσωπικά θαυμάζω και χαίρομαι κάθε ανθρώπινο δημιούργημα που είναι αποτέλεσμα συλλογικής ή και ατομικής προσπάθειας και ειδικά στο χόμπυ μας που ο καθένας προσπαθεί να δώσει λύσεις και ψάχνει, εμπνέεται από κατασκευές άλλων. Ο μικρόκοσμος μας και συμφωνώ απόλυτα στον όρο γιατί τον χρησιμοποιώ κι εγώ είναι ένας μαγικός κόσμος ένας κόσμος που έχουμε τη δυνατότητα να "παγώσουμε στιγμές" ιστορικές ή μη.
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 02:44:53 πμ »
Κυριακάτικο update !!

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Ξεκίνημα τοίχων δευτέρου επιπέδου. Τοίχος τζακιού έτοιμος για γέμισμα.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Τελικό αποτέλεσμα ... συνέχεια με βαφή.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Δημιουργία πάγκου για το τραπέζι στο ισόγειο.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Κρίκος πόρτας από καλάϊ ...

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Σακιά αλεύρι από πηλό μοντελισμού. Τα έβρεξα ελαφρώς και ταμπονάρισα με γάζα να δώσει υφή σακιού. Λόγω βιασύνης (κακός σύμβουλος) τα έβαλα στο φούρνο να στεγνώσουν πιο γρήγορα. Φουσκώσανε σαν βασιλόπιτα !!! Με κοπίδι και βρισίδι τα έφερα στα καλά τους.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Κάτοψη ισογείου με τα αντικείμενα του. Τα ξύλα του τζακιού, στοίβα και μέσα στα τζάκια προέρχονται από κλαδί λεμονιάς. Το έβαλα στο φούρνο να ξεραθεί (ακόμα με κυνηγάει η γυναίκα μου) και μετά το έκοψα δίνοντας την αίσθηση πως κόπηκαν με τσεκούρι. Του τζακιού προέρχονται από τα άκρα του κλαδιού που αρπάξανε ελαφρώς και μαυρίσανε (εξού και το κυνηγητό ... γέμισε καπνό το σπίτι)

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Έτρεξα λίγο παραπάνω ... αλλά το αποτέλεσμα με δικαίωσε πιστεύω !!

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Η κάτω όψη του πατώματος του ορόφου. Προσθήκη δοκαριών και βαφή.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Τα σακιά βάφτηκαν και μάλλον εκεί θα είναι και η τελική θέση τους.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Λίγη μαγεία, από το παιχνίδι σκιάς και φωτός (φακός στο ισόγειο). Λήψη από όροφο κοιτώντας πρός τα κάτω στη σκάλα.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Γενική εικόνα της κατασκευής ...

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] και εδώ στο σύνολο της με τον τοίχο του ορόφου.Πρώτα θα τελειώσω τα πάντα στο ισόγειο και συνέχεια στον όροφο...

Αυτά προς το παρόν εύχομαι καλή εβδομάδα σε όλους !!!
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος Alexandros

• Global Moderator
  • Hero Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 10:54:17 πμ »
Πολύ ωραία δουλειά Μιχάλη! Δυο ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω. Η πρώτη είναι για το τζάκι, σκέφτεσαι να βάλεις καθόλου στάχτη- κάρβουνα κάτω από τα ξύλα, να δείχνει χρησιμοποιημένο; Επίσης το ξύλινο πάτωμα του πρώτου ορόφου είναι λουστραρισμένο. Σκέφτεσαι να κάνεις τον μύλο σε καθημερινή μέρα που να χρησιμοποιείται, με φθορές κλπ ή απλώς μια πιστή του αναπαράσταση; Αναμένω με ενδιαφέρον την πρωτοτυπία της κατασκευής σου!
Ντάκης Αλέξανδρος/ Ntakis Alexandros

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 12:19:52 μμ »
Παράθεση από: Alexandros
Πολύ ωραία δουλειά Μιχάλη! Δυο ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω. Η πρώτη είναι για το τζάκι, σκέφτεσαι να βάλεις καθόλου στάχτη- κάρβουνα κάτω από τα ξύλα, να δείχνει χρησιμοποιημένο; Επίσης το ξύλινο πάτωμα του πρώτου ορόφου είναι λουστραρισμένο. Σκέφτεσαι να κάνεις τον μύλο σε καθημερινή μέρα που να χρησιμοποιείται, με φθορές κλπ ή απλώς μια πιστή του αναπαράσταση; Αναμένω με ενδιαφέρον την πρωτοτυπία της κατασκευής σου!

Καλημέρα Αλέξανδρε και καλή εβδομάδα. Τα ερωτήματα σου έχουν απασχολήσει κι εμένα και χαίρομαι γι αυτό. Όσον αφορά τα τζάκια αρχικά χρησιμοποίησα τα καμένα κομμάτια από το κλαδί που "έψησα" και στόχος μου είναι να αναπαραστήσω το τζάκι σε λειτουργία. Έχω στο μυαλό να ανοίξω μια τρύπα από κάτω από το τζάκι του ισογείου ώστε να περάσει led που σε συνδιασμό με άλλα υλικά και τεχνοτροπία να "δώσει" την αίσθηση φλόγας και γενικά της λειτουργίας. Όσον αφορά το επάνω τζάκι δυστυχώς η προσθήκη led είναι δύσκολη διότι δεν έχω σημείο πρόσβασης παρά μόνο εξωτερικά από την κατασκευή και ίσως να δώσω στο καλώδιο την υφή αναρριχητικού φυτού αλλά απαιτεί να ανοίξω τρύπα στην καμινάδα ...θα με απασχολήσει στο μέλλον αυτό. Γενικά η προσθήκη φωτός με γαργαλάει σαν ιδέα από την αρχή αλλά το φώς τη νύχτα στα σπίτια του μεσαίωνα προερχόταν ή από το τζάκι ή από κεριά (που στην 1/20 το κερί θα ήταν αφύσικο με την προσθήκη led για φλόγα) ή από πυρσό κυρίως στα κάστρα. Έχω ήδη προμηθευτεί τα σχετικά υλικά (led, μετασχηματιστή) και θα το τολμήσω.

Στο δεύτερο ερώτημα σου, συγκεκριμένα χτές σκεφτόμουν, πως ή ο μυλωνάς του κτιρίου ή είναι αφύσικα τακτικός ή ο μύλος "πάγωσε φωτογραφικά" μια μέρα που δεν είχε δουλειά και η καθαριότητα είχε τον πρώτο λόγο. Στο πάτωμα του ορόφου υπάρχουν φθορές που ίσως δεν είναι φανερές στις φωτογραφίες. στον όροφο θα βρίσκεται ο κάθετος άξονας της μυλόπετρας και τα γρανάζια που τον συνδέουν με τον οριζόντιο άξονα της φτερωτής. Θα φροντίσω για περισσότερες λεπτομέρειες απλά περιμένω να δω που θα τοποθέτηθουν τα προαναφερόμενα ώστε οι φθορές στο πάτωμα να ανταποκρίνονται στην χρήση. Στο ισόγειο καλή θα ήταν η η εικόνα από το εσωτερικό ενός εν ενεργεία μύλου και αυτό θα αποδωθεί ή με τεχνοτροπία στεγνού πινέλου (με λευκό χρώμα) ή με πραγματικό αλεύρι και προσθήκη fixative ή λάκ ώστε να μην σκορπάει το αλεύρι... Γενικά η αίσθηση ότι ο μύλος δουλεύει είναι κάτι που το θέλω και το επιδιώκω.
Θα ήθελα αν έχεις εντοπίσει κάτι άλλο ή έχεις κάποια ιδέα να μη διστάσεις, θα χαρώ ιδιαίτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2012, 12:55:41 πμ από Pissidis »
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 11:41:37 μμ »
Πολύ ωραία δουλειά μέχρι στιγμής!
Η πόρτα με τον κρίκο, αλλά και ο εξωτερικός τοίχος μου αρέσανε πάρα πολύ!  Βέβαια με λίγη πρασινάδα/μούσκλα θα γίνει σούπερ κατά την ταπεινή μου γνώμη  
Και η ...βασιλόπιτα, έ' σακιά ήθελα να πώ    σου βγήκαν πολύ ωραία.
Παίρνει ακόμη πολλά μπιχλιμπίδια, εξάλλου μύλος είναι.  Ευελπιστώ μόνο να το τελειώσεις πρίν ...κάψεις το σπίτι με τα πειράμτα στον φούρνο  
Καλή συνέχεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2012, 11:41:55 μμ από George R »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 11:29:31 πμ »
Πολύ ωραία δουλειά μέχρι στιγμής!
Η πόρτα με τον κρίκο, αλλά και ο εξωτερικός τοίχος μου αρέσανε πάρα πολύ!  Βέβαια με λίγη πρασινάδα/μούσκλα θα γίνει σούπερ κατά την ταπεινή μου γνώμη  
Και η ...βασιλόπιτα, έ' σακιά ήθελα να πώ    σου βγήκαν πολύ ωραία.
Παίρνει ακόμη πολλά μπιχλιμπίδια, εξάλλου μύλος είναι.  Ευελπιστώ μόνο να το τελειώσεις πρίν ...κάψεις το σπίτι με τα πειράμτα στον φούρνο  
Καλή συνέχεια!

Καλημέρα Γιώργο !!

Η πρασινάδα είναι δεδομένη, εφόσον μιλάμε για νερόμυλο, άρα είναι στο πρόγραμμα να υπάρχουν βρύα και λειχήνες στις πέτρες και θα με απασχολήσει όταν φτάσει η ώρα να ασχοληθώ με τη φτερωτή και τον περιβάλλοντα εξωτερικό χώρο.

Η δημιουργία των σακιών είχε μεγάλη ιστορία. Ο πηλός μοντελισμού στεγνώνει με τον αέρα αλλά επειδή ήθελα να τελειώνω με το εσωτερικό του ισογείου και να συνεχίσω στον όροφο αποφάσισα να τα βάλω στο φούρνο. Το αποτέλεσμα ήταν να παραμείνει το σχήμα που είχα δώσει αρχικά με το χέρι στα σακιά αλλά από κάτω από το καθένα δημιουργήθηκε και μια μπάλα σαν πορτοκάλι !! Ευτυχώς με το κοπίδι κατάφερα να τα συμμαζέψω και τελικά να μην έχω πρόβλημα. Αλλά τέρμα οι πειραματισμοί γιατί δε λέει να μείνουμε χωρίς στέγη χρονιάρες μέρες !!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2012, 12:58:37 πμ από Pissidis »
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 12:35:07 πμ »
Μικρό update, περισσότερο φωτογραφικό, παρά κατασκευαστικό.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Ξύλινα κάγκελα στο άνοιγμα όπου εποπτεύουν τις μυλόπετρες.  

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Τρύπα στον τοίχο για οριζόντιο άξονα και στο πάτωμα για κάθετο.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Άλλα δύο σακιά ... χωρίς προβλήματα. Λήψη από το παράθυρο. [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] ... και εδώ ο τοίχος του παραθύρου.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Νομίζω πως από το παιχνίδι της σκιάς με το φώς αρχίζει να αποκτά λίγη πραγματική διάσταση το εσωτερικό. [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]

Αυτά για σήμερα ...Καλό και ήσυχο βράδυ σε όλους.

Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 08:57:58 μμ »
Καλησπέρα σας.

Μικρό update κυρίως σε λεπτομέρειες.
Προσπαθώ να δουλεύω ταυτόχρονα και τους δύο ορόφους ...

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Βαφή ξύλινων κάγκελων, στο άνοιγμα πάνω από τις μυλόπετρες.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Έφτιαξα και κάγκελα στο άνοιγμα της σκάλας.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Λεπτομέρεια από το πάτωμα του ορόφου με τις φθορές που δεν φαινόντουσαν αρκετά.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]

Αλέξανδρε νομίζω τώρα φαίνονται οι φθορές στο πάτωμα. Προσπαθώ να τις δημιουργήσω κυρίως εκει που υπάρχει περισσότερη δραστηριότητα.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Συνολική εικόνα από την πρόοδο των εργασιών στον όροφο.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] Έναρξη εργασιών δεύτερου τοίχου ορόφου. Θα έχει δύο παράθυρα. Στο μεσαίωνα οι επαγγελματίες πχ μυλωνάς, σιδεράς κλπ διέμεναν μέσα στα κτίρια όπου ασκούσαν και το επάγγελμα τους. Έτσι κι εδώ, ο μυλωνάς μας στον όροφο, εκτός από τα γρανάζια του μύλου στεγάζει και την υπόλοιπη ζωή του ... (συνεχίζεται)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2012, 11:38:06 μμ από Pissidis »
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 05:21:37 μμ »
Καλησπέρα Μιχάλη!
Πολύ ωραία η φθορά του ξύλινου πατώματος φίλε, πάρα πολύ ωραία!

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 07:37:34 μμ »
Καλησπέρα Μιχάλη!
Πολύ ωραία η φθορά του ξύλινου πατώματος φίλε, πάρα πολύ ωραία!

Είναι η μοναδική περίπτωση που η φθορά μου φέρνει ευτυχία και ευχαρίστηση !!  
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη

Αποσυνδεδεμένος Mtakas

• Full Member
Medieval Water Mill 1/20
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 03:41:56 μμ »
Αναστολή της προόδου των εργασιών.

Ο λόγος, κακοτεχνίες, παραλήψεις !!

Θα ασχοληθώ με την επίλυση και διόρθωση τους και θα συνεχίσω μετά.

Συγκεκριμένα:
- Οι πέτρες πάνω από τα τζάκια είναι λάθος. Δεν μπορεί μια τόσο μεγάλη πέτρα να στέκεται χωρίς στήριγμα και να κρατάει φορτίο. Συνεπώς πρέπει να επιδιορθωθεί.
- Το άνοιγμα από τοίχο σε τοίχο στο ισόγειο είναι 6m. Τόσο μεγάλη διάσταση χωρίς στήριγμα δεν μπορεί να κρατήσει το φορτίο του ξύλινου πατώματος. Χρειάζεται οξυκόρυφο τόξο για να κρατηθεί.
- Τα ξύλινα δοκάρια πρέπει να πατάνε σε φουρούσια. Πρέπει να κατασκευαστούν.
- Τα πατήματα της σκάλας δεν πρέπει να έχουν αρμούς, προερχόντουσαν από μία πέτρα. Θα προσπαθήσω να τα σβήσω, όπως και οι αρμοί στα σημεία που η σκάλα εφάπτεται με τους τοίχους.
- Επίσης η χάραξη στα σανίδια του πατώματος αφενός μοιάζει με παρκέ, αφετέρου τα νερά του ξύλου πρέπει να ακολουθούν το μήκος της σανίδας.

Επειδή θεωρώ πως η απόδοση ενός κτιρίου υπό κλίμακα (ακόμα και φανταστικού) πρέπει να ακολουθεί τους κανόνες της πραγματικής δόμησης, θα δώσω ρεαλιστική λύση σε όλα τα παραπάνω θέματα ώστε μετά να μπορέσω να συνεχίσω την κατασκευή. Διαφορετικά θα είναι (έτσι το αισθάνομαι) απλά κόλληση υλικών και χαρτοκοπτικής.

Θα σας ενημερώνω για την πορεία των διορθώσεων.
                                                                                                                                                    Οδ. Ελύτη