Αποστολέας Θέμα: Ο Ινδιάνος, AH-64A, Hobbycraft, 1/48  (Αναγνώστηκε 4743 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Spookytooth

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Hero Member
Απ: Ο Ινδιάνος, AH-64A, Hobbycraft, 1/48
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 12, 2016, 11:19:54 πμ »
Μαθιέ, πολύ όμορφη δουλειά! Για τα πτερύγια δοκίμασε να φτιάξεις μια βάση διαμόρφωσης (jig) όπου θα τα στερεώσεις με την σωστή κλίση, και βύθισε τά σε ζεστό νερό (όχι βραστό!) ώσπου να κρυώσει. Εγώ έτσι θα κάνω τα δικά μου! Φυσικά, πρώτα δοκιμή σε άλλο φύλλο πλαστικού για να δεις θερμοκρασία κλπ.
Βασίλης Τζίμας/Vassilis Tzimas
“Τον άρχοντα, τριών δει μεμνήσθαι: Πρώτον μεν ότι ανθρώπων άρχει. Δεύτερον ότι κατά νόμους άρχει. Τρίτον δε, ότι ουκ αεί άρχει”
Αγάθων ο εκ Τεισαμενού – τραγικός ποιητής 450 - 400 π.χ.

Αποσυνδεδεμένος TigerShark

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
  • aka "Sukhoi"
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 12, 2016, 09:54:22 μμ »
Ωραίο το βάψιμο Μαθιέ ! Αν συνεχίσεις με αυτό το ρυθμό, σίγουρα θα το φέρεις στην έκθεση!! Καλή συνέχεια !!
Είμαστε μια ανακατανομή του τίποτα !

Γιάννης Λουτσάκης / Yannis Loutsakis

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

• Sr. Member
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 20, 2016, 11:00:07 μμ »
Φιλαρακι τρια καλα εχω να σου πω. (α) Η δουλεια σου ειναι πανεμορφη.Εκτος απο καθαρη, ειναι και βρωμικη εκει που πρεπει.Μου αρεσει πολυ. (β) Σιγουρα προλαβαινεις την εκθεση (γ) Το παπουτσακι πισω απο τοApache ειναι τρελα. Καληνυχτω.

Πάνο, ευχαριστώ! Το παπουτσάκι ναι είναι σούπερ, το είχα πάρει πέρυσι στην έκθεση  8) Τη γλυτώσατε από τις άλλες φωτό με την τρίχα κάγκελο ;D

Ελπίζω να προλάβω.

Έριξες πολύ δουλειά με την προσκίαση, αν και σου ξέφυγε σε μερικά σημεία και το βάψιμο σου βγήκε αρκετά καλό. Για το λύγισμα με αυτόν τον τρόπο θα χρειαστείς αρκετό χρόνο και περισσότερο βάρος.
Άρχισε τις επιδιορθώσεις και καλή συνέχεια!!!!!!!

Ναι μου ξέφυγε η προσκίαση. Κάποια στιγμή θα καταφέρω να κάνω πιο λεπτές γραμμές όπως όλοι σας. Ευχαριστώ Στέφανε!

Μαθιέ, πολύ όμορφη δουλειά! Για τα πτερύγια δοκίμασε να φτιάξεις μια βάση διαμόρφωσης (jig) όπου θα τα στερεώσεις με την σωστή κλίση, και βύθισε τά σε ζεστό νερό (όχι βραστό!) ώσπου να κρυώσει. Εγώ έτσι θα κάνω τα δικά μου! Φυσικά, πρώτα δοκιμή σε άλλο φύλλο πλαστικού για να δεις θερμοκρασία κλπ.

Ευχαριστώ Βασίλη και για τα καλά λόγια και για τη.

Ωραίο το βάψιμο Μαθιέ ! Αν συνεχίσεις με αυτό το ρυθμό, σίγουρα θα το φέρεις στην έκθεση!! Καλή συνέχεια !!

Γιάννη ευχαριστώ. Δυστυχώς δεν ασχολήθηκα (και ο καιρός λιγοστεύει) γιατί προείχε ο κήπος και ήταν λίγο άρρωστη η μικρή.

Μια και λέμε μικρή, η κόρη μου είχε την εξής ιδέα για την παραλλαγή:

Δεν ενέδωσα  ;D

Μαθιός
Μάτσιεϊ Μπέλλος - Maciej Bellos
Προ-μεσονύκτιος σαλιγκαρομοντελισμός...

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 21, 2016, 02:26:11 μμ »
Γιατί?  Μούρλια θα έβγαινε!  ;D
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

• Sr. Member
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 22, 2016, 04:22:19 μμ »
Καλησπέρα στους ναυτιλόμενους!

Έπιασα λίγο το ελικόφτερο και μετά από διορθώσεις στο χρώμα, μια απόπειρα postlighting που δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου, πέρασα δύο χέρια Humbrol Clear με πινέλο και ιδού το αποτέλεσμα:

Πάντως αυτό το πράγμα με τις κεραίες στα ελικόπτερα, ουφ πια! Εκεί που είχα τελειώσει το postlighting και ήμουν περήφανος που δεν είχα πάρει καμία κεραία μαζί μου τσουπ και έπεσε δύο ορόφους. Οπότε αν ποτέ πιάσω το Longbow να με επαναφέρετε στο σωστό δρόμο  ;D

Στεγνώνει τώρα για να δεχτεί τα ζουμιά της Microscale και τα σήματα.

Μαθιός

Αποσυνδεδεμένος StefanM

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Δόκτωρας
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 23, 2016, 03:54:23 μμ »
Ωραίο ''ζουμί'' το clear!!!!!
Καλή συνέχεια!!!!
Στέφανος Μάντζιος/Stefan Mantzios

Fly as high as the sky.ACES HIGH!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος panoscr125

• Global Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 23, 2016, 06:27:29 μμ »
Πολυ ομορφη δουλεια φιλαρακι.Το χρωμα εκατσε αψογα και οι κολλησεις του μοντελου απλα δεν υπαρχουν.Καλη συνεχεια λοιπον
Παναγιώτης Καββαδάς

• Sr. Member
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 24, 2016, 05:03:36 μμ »
Ωραίο ''ζουμί'' το clear!!!!!
Καλή συνέχεια!!!!

Είναι καλό το άτιμο.

Πολυ ομορφη δουλεια φιλαρακι.Το χρωμα εκατσε αψογα και οι κολλησεις του μοντελου απλα δεν υπαρχουν.Καλη συνεχεια λοιπον

Ευχαριστώ Παναγιώτη. Για 20 χρονών κολλήσεις καλες είναι, αν και κάτι ψιλοφαίνεται.

Χαιρετώ,

Μαθιός

• Sr. Member
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 13, 2016, 10:25:36 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα, (βασικά στο έρημο φόρουμ  ;D )

Αφού περάστηκαν δύο χέρια και στέγνωσε για τουλάχιστον 2 εβδομάδες βρήκα το θάρρος να ξεκινήσω τα σήματα. Καρτέλες της Hasegawa και της Revell. Εντύπωση μου έκανε της Hasegawa που και το άσπρο ήταν άσπρο αλλά και ήταν πολύ λεπτά!

Με τη βοήθεια του Micro Set και Micro Sol τα πήγαινα σχετικά μια χαρά μέχρι που άρχισα να δίνω τον ελληνικό χαρακτήρα στο τσοπέρι. Η δεξιά πλευρά της ατράκτου οκ, η αριστερή όχι τόσο οκ πως βλέπετε παρακάτω:

Το silvering θα αντιμετωπιζόταν με γερή δόση Mirco Sol και πολλαπλά τριπήματα με καρφίτσα οπότε το άφησα και πήγα να βάλω τα εθνόσημα στο κάθετο σταθερό. Ε, εκεί έγινε η πατάτα, το εθνόσημο αφενός ζάρωσε και αφετέρου δεν μετακινούνταν με τίποτα λες και είχε πέσει logo. Σε προσπάθεια να το σηκώσω και να το μετακινήσω προς τα πάνω δεν έγινε τίποτα, και έτσι είπα να το βγάλω τελείως...

Χμμμμ, καλά όχι και τόσο μεγάλη καταστροφή, έχω spare τα αρχικά σήματα που έδωσε η ΠΤΗΣΗ πριν 20 χρόνια, τα οποία σε τεστ, μια χαρά κόλλησαν σε ένα πειραματόζωο. Οπότε ας βγάλω τα ήδη υπάρχοντα εθνόσημα (γιατί ειναι πιο γαλάζια από αυτά της ΠΤΗΣΗΣ). Δύο μέθοδοι είχα ακούσει, της κολλητικής ταινίας (που όντως το είχα πάθει στο Hawker Sea Fury) και του Micro Sol. Δοκίμασα αρχικά την ταινία πάνω στην χαλκομανία. Αμ δε! Οπότε είπα να βάλω Micro Sol και μετά όταν μαλακώσει με την ταινία να το τραβήξω. Αμ δε σχεδόν. Κάποια σημεία τραβήχτηκαν, τα νούμερα δηλαδή, αλλά το εθνόσημο εκεί, να μου βγάζει τη γλώσσα. Αφήνω την ταινία, αρπάζω το πινέλο να στάζει από Mikro Sol και με πολύ τρίψιμο έκανα το μέγα κατόρθωμα...

Τι είχε συμβεί; Το Micro Sol με τη βοήθεια του πινέλου διέλυσε το σήμα αλλά και το Humbrol Crystal Clear με αποτέλεσμα να υπάρχει μια ωραία σαγρέ μάζα και εγώ να είμαι στη φάση, όχι άλλο preshading και όχι άλλο κάρβ... ε, βάψιμο. Το αφήνω κανά 5-6 ώρες και μου έρχεται η φαεινή: ισοπροπυλική, διαλύει μια χαρά το ακρυλικό Humbrol. Έχω την πιθανότητα να αποφύγω το βάψιμο. Μπατονέτα ανά χείρας και απο απροσεξία παίρνω πολύ ισοπροπυλική με αποτέλεσμα να απλωθεί σε μεγάλη επιφάνεια, αλλά τουλάχιστον έφυγε η γαλαζόασπρη βλακεία.

Αφού χάρηκα ότι απέφυγα το βάψιμο το άφησα για μερικές μέρες για να γυρίσει το mojo μου και εδώ και τρεις μέρες βερνικώνω το σημείο ώστε να μπορέσω να βάλω τα εθνόσημα.

Αυτά τα πολλά!

Μαθιός

Αποσυνδεδεμένος StefanM

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Δόκτωρας
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 15, 2016, 06:07:20 μμ »
Ψυχραιμία και υπομονή φίλε!!!!!! Τουλάχιστον εσύ κάνεις κάτι και ας σου τυχαίνουν στραβές.
Καλή συνέχεια!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος vagelis1967

• Full Member
  • AEK AEK AEK
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 12:10:29 πμ »
Πολύ καλή κατασκευή με πολύ μεράκι.Δεν ξέρω αν εχει ειπωθεί το επίσημο χρώμα όλων των APACHE ειναι το US ARMY HELLO DRAB FS34031 MODEL MASTER.

Vagelis K.Tsiakas

• Sr. Member
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 10:40:15 πμ »
Καλημέρα,

Βαγγέλη ναι αυτό το χρώμα έχω χρησιμοποιήσει, νομίζω το ανέφερα και παραπάνω.

Ας πούμε ότι τελείωσα με τα περισσότερα σήματα. Είχα πολλά προβλήματα με silvering τα οποία δεν αντιμετωπίστηκαν πλήρως. Πάντως μπήκαν:

Σειρά έχει pin wash και ξεθώριασμα stencil.

Χαιρετώ!

Αποσυνδεδεμένος panoscr125

• Global Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 03:52:41 μμ »
Μπραβο φιλαρακι.Παρα τα πολλα προβληματα, το ελικοπτερι σου δειχνει υπεροχο.Λιγο ακομα και τελειωνουν τα βασανα.Καλη συνεχεια.
Παναγιώτης Καββαδάς

• Sr. Member
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:21:47 πμ »
Μπραβο φιλαρακι.Παρα τα πολλα προβληματα, το ελικοπτερι σου δειχνει υπεροχο.Λιγο ακομα και τελειωνουν τα βασανα.Καλη συνεχεια.

Ευχαριστώ Παναγιώτη! Τι γίνεται με το Jaguar σου;

Τώρα είναι τα επικίνδυνα... βερνίκωμα με ματ βερνίκι. Έτσι και ασπρίσει την κάτσαμε τη βάρκα.

Κοιτούσα σήμερα πόσα ψιλικοκό χρειάζεται ακόμη... είναι πολλά τα άτιμα. Μόνο οι πύραυλοι είναι από 6 χαλκομανίες ο καθένας και ευτυχώς δεν έχω τα κίτρινα US Army. Παρεμπιπτόντως θα είναι πρώτη φορά που θα έχω εκπαιδευτικούς (αδρανείς - inert) πυραύλους, ένα μίγμα από εντελώς αδρανή που το μόνο κοινό με το ενεργό βλήμα είναι το βάρος (κίτρινες ρίγες) και αδρανή με ενεργή κεφαλή laser (μπλε ρίγες). Από ότι έχω δει τα ενεργά τελείως Hellfire έχουν χρυσαφί ρίγες. Μισοέβαψα 5 σήμερα και έχουν δρόμο ακόμη.

Όσο για τα ψιλικοκό, πέρα από τις κεραίες που ξήλωσα, περιλαμβάνουν φώτα ναυτιλίας, τροχούς, πυλώνες, κάλαθους ρουκετών, παρεμβολέα IR, εκτοξευτή φωτοβολίδων, "βαρελάκι" οπτικών, λεπτομέρειες ουριαίου στροφείου, και όλο και κάτι ξεχνάω.

Χαιρετώ!

Αποσυνδεδεμένος StefanM

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Δόκτωρας
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 05:00:46 μμ »
Ψυχραιμία και υπομονή........
Τελείωνε με τα βερνίκια για να φύγουν και τυχόν ατέλειες χαλκομανιών και τα ''ψιλά'' τα πιάνεις μετά!!