Αποστολέας Θέμα: Ο Ινδιάνος, AH-64A, Hobbycraft, 1/48  (Αναγνώστηκε 4580 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

• Sr. Member
Ο Ινδιάνος, AH-64A, Hobbycraft, 1/48
« στις: Αύγουστος 10, 2012, 12:28:31 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι το προσωπικό μου γεφύρι της Άρτας. Έχει ξεκινήσει προ αμνημονεύτων ετών, πιθανότατα κάπου το 1996 όταν και το τελευταίο sprue δόθηκε από την ΠΤΗΣΗ.

Η κατασκευή του αποτελείται από σύντομα bursts δημιουργικότητας με μακροχρόνιες περιόδους ανάπαυσης. Ενδεικτικά μετά το 1996 το έπιασα ανά το 2007, μετά το 2010, το 2011 και λέω φέτος αν δεν με προλάβουν οι εξελίξεις να το τελειώσω το ρημάδι με τη βοήθεια σας για ότι μικρό και μεγάλο προκύψει.

Το μοντέλο της Monogram Hobbycraft αφορά το αρχικό μοντέλο παραγωγής του Αμερικάνικου Στρατού και είναι το παρακάτω:

Στόχος μου είναι με διάφορες προσθήκες να το κάνω Α+ A της Α.Σ.

Ως μοντέλο το θεωρώ λίγο δύσκολο και υπάρχει ένα μικρό θεματάκι με το συγκρότημα του στροφείου. Όπως και με το F/A-18, βγαίνει στραβό και πρέπει να σταβώσει λίγο ο άξονας ώστε να έρθει στα ίσια του. Για τα προβλήματα εφαρμογής και την ποιότητα του καλουπιού δεν θα αναφερθώ αλλά επειδή το έχω ξεκινήσει και έχω αφιερώσει κάποιο χρόνο δεν θέλω να το αφήσω στη μέση.

Προφανώς φωτό δεν υπάρχουν από το 1996, οπότε θα σας δώσω μερικές από το 2007 όταν το ξαναέπιασα:

Το πυροβόλο δινόταν κάπως έτσι:

... και έγινε έτσι:

Και έχω λοιπόν ερωτήσεις, την εξής μία για την ώρα. Ποιο χρώμα είναι πιο κοντά σε αυτό που βάφονται τα Apache μας; Μέχρι στιγμής έχω ακούσει για το 155 ή το 66 της Humbrol, το Aermacchi Green της Lifecolor ή το Olive Drab της Gunze. Από όλα αυτά έχω βάψει για δοκιμή τα σκέλη προσγείωσης με το χρώμα της Gunze και μου φαίνεται πολύ λαδί, όπως και το 155. Το χρώμα της Lifecolor φαίνεται πολύ πράσινο και δια της αφαιρετικής πλησιάζω περισσότερο στο 66. Αυτή τη στιγμή δεν έχω βάλει στο μυαλό μου να κάνω αναμείξεις μιας και δεν είμαι τόσο σε αυτό το mood.

Αυτά για την ώρα. Update για την υπόλοιπη κατασκευή σύντομα για να σας δείξω που έχω φτάσει αυτές τις μέρες.

Χαιρετώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2016, 02:31:40 μμ από Κατάσκοπος »
Μάτσιεϊ Μπέλλος - Maciej Bellos
Προ-μεσονύκτιος σαλιγκαρομοντελισμός...

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
Ο Ινδιάνος, AH-64A, Monogram, 1/48
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 10, 2012, 01:30:59 μμ »
Καλησπέρα Μαθιό.
Ωραίο θέμα σε δύσκολο και παλό κίτ  
Για το χρώμα θα έλεγα Humbrol 66 ή ακρυλικό Olive Drab της Italeri.
Καλή συνέχεια !!
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος Alexandros

• Global Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 10, 2012, 02:59:03 μμ »
Καλή συνέχεια!!!
Ντάκης Αλέξανδρος/ Ntakis Alexandros

Αποσυνδεδεμένος StefanM

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Δόκτωρας
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 15, 2012, 03:26:49 μμ »
Καλή η δουλειά στο πυροβόλο!!!
Καλή συνέχεια...
Στέφανος Μάντζιος/Stefan Mantzios

Fly as high as the sky.ACES HIGH!!!!!!

• Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 17, 2012, 10:57:42 πμ »
GeorgeR: Είναι δύσκολο και παλιό κιτ και θέλει δουλίτσα για να δείξει, αλλά έχω την ελπίδα ότι θα βγει ένα αποδεκτό αποτέλεσμα. Το θέμα φυσικά είναι ωραίο και ήταν εξαρχής ο σκοπός να γίνει ελληνικό. Ευχαριστώ για το χρώμα.

Alexandros: Ευχαριστώ!

StefanM: Ευχαριστώ, είχε πολλή δουλειά το πυροβόλο, ίσως η πιο πολύπλοκη και χρονοβόρα προσθήκη στο μοντέλο. Όταν τελειώσω το κύριο στροφείο και το ουριαίο τότε θα δούμε πιο ήταν το πιο δύσκολο.

Μικρή πρόοδος εργασιών. Κολλήθηκαν κάποιες κεραίες στην κοιλιά:

Μια ερώτηση επειδή δεν έχω βρει κάποια πιο πρόσφατη φωτό από αυτή (παλιό τεύχος Modelling με αφιέρωμα στα ελληνικά Apache), η κεραία που έχω σε κόκκινο κύκλο υπάρχει στα ελληνικά, καθώς η φωτό είναι από δοκιμές πιστοποίησης και δεν ξέρω αν διατηρήθηκε.

Έγιναν προσθήκες στο σύστημα ηλεκτροπτικών όπου από λεπτή ζελατίνα φτιάχτηκε το τζάμι του flir καθώς το κιτ έδινε ένα σε πολύ χοντρό πλαστικό και εντελώς εκτός διαστάσεων:

Καλό σκ!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2016, 02:50:11 μμ από Κατάσκοπος »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 19, 2012, 06:47:04 μμ »
Σύμφωνα με τις δικές μου πηγές, δεν υπάρχει στην κοιλιά, έχει μεταφερθεί στην ράχη, πίσω και δεξιά από το κεντρικό στροφείο.
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

• Sr. Member
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2012, 12:03:50 πμ »
Η μόνη κεραία που δεν υπάρχει στις αρχικές φωτό που έχω ως αναφορά είναι μία ανάμεσα στο πιλοτήριο και το στροφείο (αυτή με το κάλυμμα):

[img]http://www.redstar.gr/Foto_red/GR_AirF/AH_64A/DSC05799.jpg\\\" border=\\\"0\\\" class=\\\"linked-image\\\" /]

την οποία και έχω βάλει. Οπότε μάλλον αυτή που έβαλα από κάτω είναι άχρηστη και θα αφαιρεθεί.

ΥΓ: (sorry για το μέγεθος της φωτό)

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 03:51:24 μμ »
Αυτή είναι η IR, η οποία στα Αμερικάνικα είναι πίσω και δεξιά όπως σου είπα, ΑΛΛΑ στα Ελληνικά είναι ακριβώς πίσω από το κεντρικό στροφείο, όπως στην φωτογραφία  

• Sr. Member
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 10:21:32 μμ »
Εργασίες στοπ. Μπήκαμε σε ανάπαυση λόγω μπέμπας για την ώρα. Όταν ξαναξεκινήσω θα έχω update με βαμμένο ινδιάνο.

Keep up the good work οι υπόλοιποι!

ΥΓ. Πρόεδρε το IR φτιάχτηκε από πίσω καπάκι από στυλό HONDOS CENTER και αλλουμινόχαρτο. Thanks για τις πληροφορίες.

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 03:34:10 μμ »
Παράθεση από: Κατάσκοπος
Εργασίες στοπ. Μπήκαμε σε ανάπαυση λόγω μπέμπας για την ώρα. Όταν ξαναξεκινήσω θα έχω update με βαμμένο ινδιάνο.

Keep up the good work οι υπόλοιποι!

ΥΓ. Πρόεδρε το IR φτιάχτηκε από πίσω καπάκι από στυλό HONDOS CENTER και αλλουμινόχαρτο. Thanks για τις πληροφορίες.

Να σας ζήσει η μπέμπα!

Υ.Γ. anytime  

• Sr. Member
Απ: Ο Ινδιάνος, AH-64A, Hobbycraft, 1/48
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 12:32:43 μμ »
Καλημέρα στην παρέα!

Χτες βράδυ, μετά από κοντά δύο μήνες έπιασα πλαστικό διαφορετικού είδους από την σακούλα σουπερ μάρκετ. Έβαλα 2-3 αισθητήρες, κόλλησα τον εκτροπέα στον ουραίο τροχό, τρύπησα τον ουραίο τροχό και τα σημεία στήριξής του ώστε να τον στερεώσω με κομμένη καρφίτσα και να μην μου ξεκολλήσει τον εκτροπέα, έκανα μια μικρή αλλαγή στο σύστημα σκόπευσης, και ξεκόλλησα την κεραία της κοιλιάς γιατί δεν υπάρχει σε κανένα άλλο ελικόπτερο που έχω δει.

Ωραία λοιπόν κοντεύουμε λέω, και τότε βλέπω ότι η ταινία μασκαρίσματος στα τζάμια του πιλοτηρίου έχει ξεκολλήσει σε ένα σημείο. Μάλιστα λέω, δεν είναι και κάτι απρόσμενο, θα την ξεκολλήσω και θα κάνω καινούργιες μάσκες, κανένα πρόβλημα. Βαθιά μέσα μου, βέβαια ήξερα ότι το πρόβλημα θα είναι μεγαλούτσικο και όντως ήταν:

Ο τροχός:

Και η γενική εικόνα:

Μένουν 2 κεραίες, τα σκοπευτικά, η βάση του πυροβόλου και βουρ για αστάρωμα (και ο οπλισμός, αλλά ας τον αφήσουμε για την ώρα...)

Λέτε να το τελειώσω μέσα στο έτος;

Μαθιός

ΥΓ: Μετά από επιπλέον ψάξιμο, κατέληξα ότι το μοντέλο είναι της Hobbycraft και όχι Monogram.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2016, 09:02:16 μμ από Κατάσκοπος »

Αποσυνδεδεμένος panoscr125

• Global Moderator
  • Hero Member
Απ: Ο Ινδιάνος, AH-64A, Monogram, 1/48
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 03:35:40 μμ »
Φιλε μου Μαθιε συγχαρητηρια για την υπομονη, το κουραγιο και την διαθεση να μην αφησεις το μοντελο αβαφο.Η δουλεια σου εως τωρα ειναι πανεμορφη.Πρεπει να εχω περισσευματα απο παλιο μου Apache  αναμεσα τους και καλυπτρα.Οτι χρειαστεις απο κομματια μην διστασεις να μου πεις.Καλη συνεχεια.
Παναγιώτης Καββαδάς

• Sr. Member
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 11:37:50 μμ »
Φιλε μου Μαθιε συγχαρητηρια για την υπομονη, το κουραγιο και την διαθεση να μην αφησεις το μοντελο αβαφο.Η δουλεια σου εως τωρα ειναι πανεμορφη.Πρεπει να εχω περισσευματα απο παλιο μου Apache  αναμεσα τους και καλυπτρα.Οτι χρειαστεις απο κομματια μην διστασεις να μου πεις.Καλη συνεχεια.

Παναγιώτη, αν η ισοπροπυλική αλκοόλη και οι μπατονέτες δεν κάνουν τίποτα τότε θα σε χρειαστώ... Αλλά για ξήλωμα και ξανακόλλημα θα είναι μεγάλο μανίκι...  :-\

Είναι κρίμα να το αφήσω και ας έχουν γίνει διάφορες πατάτες. Είναι ίσως το μοντέλο με το μεγαλύτερο εύρος προσθηκών που έχω κάνει και  δεν μου πάει να το αφήσω. Ειδικά τώρα που έχω και πλήρεις χαλκομανίες για ελληνικό από Hasegawa μεριά.

Μαθιός

Αποσυνδεδεμένος panoscr125

• Global Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 12:32:44 πμ »
Εψαξα το στοκ και βρηκα μια βαμμενη, αλλα σε καλη κατασταση.Επισης βρηκα και μια αβαφτη, αλλα ειναι μονο τα κομματια της δεξιας πλευρας.Βρηκα ελικες , φορεις οπλισμου και πολλα αλλα κομματια.Οτι χρειαστεις και οσα χρειαστεις, ειναι δικα σου ;)
Παναγιώτης Καββαδάς

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 01:11:11 πμ »
Δοκίμασες με μπατονέτα και οινόπνευμα?