Αποστολέας Θέμα: Airbus A340-300 Austrian Airlines "Wiener Philarmoniker"  (Αναγνώστηκε 2528 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Weatherman

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Hero Member
Airbus A340-300 Austrian Airlines "Wiener Philarmoniker"
« στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:46:31 μμ »
Είμαι άπραγος εδώ και αρκετό καιρό στην παρουσίαση κάτι καινούργιου στο forum αλλά στο εργαστήριο πάω τρέχοντας! Προσεχώς και συντόμως θα σας παρουσιάσω το μοντέλο! Σήμερα θα αρκεστώ σε μερικές επιμέρους φωτογραφίες. Το μοντέλο, Airbus A340-300 με τα χρώματα της Austrian Airlines και τα επετειακά αυτοκόλλητα της Φιλαρμονικής της Βιέννης.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]
[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]

Λίγα λόγια για το αεροσκάφος, την εταιρία και το livery. Τον Ιούνιο του 2006 οι Αυστριακές Αερογραμμές κερδίζουν ξανά την προσοχή της αεροπορικής κοινότητας καλύπτοντας το εν λόγω 340 με εντυπωσιακά αυτοκόλλητα, τα οποία διαφημίζουν την πασίγνωστη Φιλαρμονική της Βιέννης, το ισχυρότερο ίσως σύμβολο της Αυστριακής Τέχνης. Το αεροσκάφος κοσμείται από μορφές διαφόρων κλασικών, μουσικών οργάνων, ενώ στην ουρά δεσπόζει το πνευστό "F-Horn" το οποίο παίζεται μόνο από τους βιεννέζους μουσικούς, καθώς και το αναμνηστικό νόμισμα, το οποίο βρίσκεται και μπροστά στην άτρακτο, και έχει πουλήσει πάνω από 8,5 εκατομμύρια αντίτυπα στον κόσμο.
Συνολικά, 230 κομμάτια ειδικού φύλλου χρησιμοποιήθηκαν για τις περιοχές της ατράκτου και της ουράς, καλύπτοντας συνολικά 600 τετραγωνικά μέτρα και ζυγίζοντας 70 κιλά! Η δουλειά διήρκεσε 520 ώρες.
Το νηολόγιο του αεροσκάφους ήταν το OE-LAL καθώς αποχώρησε από το στόλο των Αυστριακών Αερογραμμών μετά από 8 χρόνια υπηρεσίας στην εταιρία. Σήμερα, το αεροσκάφος πετάει με τα χρώματα της Swiss. Μια φωτογραφία του σε ένα γνωστό αεροδρόμιο:

[img]http://www.aviationphotos.net/cpg132/albums/userpics/OE-LAL_A340-3_AUSTRIAN_CORFU.jpg\\\" border=\\\"0\\\" class=\\\"linked-image\\\" /]
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2017, 06:40:06 μμ από Tango-Echo »
Ευθύμιος Σέρμπης / Efthymios Serbis
Ο Μοντελισμός δεν είναι μιλιταρισμός.

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 10:44:32 πμ »
Ώχ, αυτό τώρα το είδα...
Γραμματικέ, ωραία και καθαρή δουλειά, όπως πρέπει για πολιτικό α/φος   
Προσοχή με τις χαλκομανίες και θα το κάνεις αστεράκι !!! 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2017, 06:40:22 μμ από Tango-Echo »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

Αποσυνδεδεμένος StefanM

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Δόκτωρας
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 12:32:00 μμ »
Πολύ καλό μέχρι στιγμής και η απόδοση των χρωμάτων τέλεια!!
Όρμα στις χαλκομανίες τώρα!!!!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2017, 06:40:36 μμ από Tango-Echo »
Στέφανος Μάντζιος/Stefan Mantzios

Fly as high as the sky.ACES HIGH!!!!!!

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 01:31:40 μμ »
[!--quoteo--][div class=\\\'quotetop\\\']QUOTE [/div][div class=\\\'quotemain\\\'][!--quotec--]Μια φωτογραφία του σε ένα γνωστό αεροδρόμιο[/quote]

LGKR 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2017, 06:40:53 μμ από Tango-Echo »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 05:59:29 μμ »
Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τις χαλκομανίες... Τουλάχιστον από μια δοκιμή που έκανα στα φτερά, το silvering δε λέει να φύγει με τίποτα! Έχω ψεκάσει με δυο-τρία στρώματα παρκετίνη, τίποτα. Έβαλα microset, τίποτα... Εχτές έτριψα με πολύ λεπτό ντουκόχαρτο για να γυαλίσει η επιφάνεια και προσωρινά φάνηκε να στρώνει αλλά μόλις στέγνωσε τα ίδια παντελάκη μου... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και φοβάμαι να προχωρήσω στις χαλκομανίες της ατράκτου... Ό,τι gloss και να του στρώσω δεν κάθονται με τίποτα... Έχω σκάσει... Και μάλλον δεν προλαβαίνει να κατέβει Αίγιο υπό αυτές τις συνθήκες...
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα με κάτι που ποτέ δεν αντιμετώπιζα...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2017, 06:41:11 μμ από Tango-Echo »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 06:01:34 μμ »
Τι gloss έβαλες?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2017, 06:41:28 μμ από Tango-Echo »

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 06:03:56 μμ »
Και της Vallejo και της Italeri...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2017, 06:41:46 μμ από Tango-Echo »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 06:34:11 μμ »
Και μετά το βερνίκι έχεις ακόμη silvering ?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2017, 06:42:03 μμ από Tango-Echo »

Αποσυνδεδεμένος StefanM

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Δόκτωρας
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 07:12:31 μμ »
Ένα satin βερνίκι της humbrol που έχω και το χρησιμοποιώ σε κάτι τέτοιες φάσης που μου τυχαίνουν δεν μου παρουσιάζει προβλήματα μετά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2017, 06:42:19 μμ από Tango-Echo »

Αποσυνδεδεμένος Tiramolas

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Hero Member
    • http://www.emioannina.gr
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 10:55:05 μμ »
Μάστορα βάλε μια φώτο για να δούμε μπας και βγάλουμε άκρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2017, 06:42:36 μμ από Tango-Echo »
Κ.Χ.Μπούρης

"Aquila non capit muscas"

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Hero Member
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 07:12:44 μμ »
Επιστρέφω μετά από καιρό με τα νεότερα πάνω στο θέμα. Το ξέρετε αυτό το ρητό που λέει "ενός κακού μύρια έπονται" και το νόμο του Μέρφυ που λέει "αν είναι να πάει κάτι στραβά θα πάει"; Ε, κάπως έτσι έγινε και με το μοντέλο μου... Πολλοί από σας γνωρίζουν. Για τους υπολοίπους, ιδού η ιστορία. Είχαμε μείνει στο ότι οι χαλκομανίες δεν κάθονταν (ένα ακόμα θηλυκό το οποίο δε μου κάθεται...) και σκέφτηκα ότι ένα καλό βελτιωτικό ίσως να έκανε δουλειά. Το καλό βελτιωτικό όμως σίγουρα δεν είναι το 7:1 οινόπνευμα:ασετόν... Στην ανάγκη έφτιαχνα και το άλλο με κάτι ξύδια και κάτι μαύρες μαγίες μπας και μου κάτσουν οι ρημάδες. Προς τι η βιασύνη; Η έκθεσή μας ήταν 7 μέρες μπροστά και ήθελα να το παρουσιάσω... Όποιος βιάζεται... Και εκεί που έφτιαχνα το μαγικό ζωμό που λέτε, πλατς μια σταγονίτσα ασετόν πάνω στο μοντέλο από απροσεξία, ήταν αρκετή για να κάνει 5-6 χαλκομανίες φουρνέλο και να λιώσει (ευτυχώς ελαφρά) το ακρυλικό χρώμα που είχα ψεκάσει. Άντε το χρώμα να πάει στα διάλα, το ξαναβάφω τοπικά. Με τις χαλκομανίες όμως τράβησα μεγάλη στεναχώρια εκείνο το βράδυ.
Την επόμενη μέρα πιο νηφάλιος, σκέφτομαι να στείλω ένα e-mail στη Revell ζητώντας τους να μου στείλουν εκ νέου τις χαλκομανίες (με το αζημίωτο πάντα) συναπτοντάς τους και τις ανάλογες φωτογραφίες από την καταστροφή του Δράμαλη... Οι άνθρωποι μέσα σε 1,5 βδομάδα μου έστειλαν κανονικά το φύλλο χαλκομανιών, μέσα σε κουτάκι, ταχυδρομικώς χωρίς να πληρώσω τίποτα! Όλα καλά λοιπόν, βάζω τις νέες χαλκομανίες στην άκρη και περιμένω ένα Mr Mark Setter κι ένα Softer για να κάνω τη δουλειά μου σαν άνθρωπος αφού πρώτα βγάλω τις παλιές απ'το μοντέλο.
Έλα όμως που άμα δε σε θέλει, δε σε θέλει... Χάνω τα πίσω φτερά του αεροσκάφους... Μη με ρωτάτε τι και πώς, πετάχτηκαν. Απλά πετάχτηκαν. Κάποιος τα βρήκε σε μια σακούλα που τα είχα για να ξεβάψουν και τώρα είναι στη χωματερή στη Δουρούτη παρέα με μπανανόφλουδες και καλαμποτσιόκαλα (στην καλύτερη περίπτωση)... Τώρα τι να κάνω; Να στείλω πάλι e-mail και να τους πω "εεε κοιτάξτε, πάνε και τα φτερά..."; Να γιατί η Μέρκελ πρότεινε Γερμανό επίτροπο στην Ελλάδα... Για κάτι τέτοιους σαν κι εμένα... Έβαλα λοιπόν άλλον να κάνει τη δουλειά και απ'ότι μου είπε δεν έχουμε ακόμα νέα. Ας ελπίσουμε να μου τα στείλουν για να ολοκληρωθεί το ρημάδι το 340 που ούτε ο Οδυσσέας δεν πέρασε τόσα γυρνώντας απ'την Τροία (υπερβάλλω, το ξέρω...)
Σήμερα, λοιπόν, το μοντέλο βρίσκεται "καθαρό" (χωρίς χαλκομανίες), θα του περάσω και ένα χέρι gloss βερνίκι της Italeri (το οποίο είναι γ@μάτο!!!) και μετά θα βάλω τις νέες χαλκομανίες!!

ΑΑ! Και για να τριτώσει το κακό και να τελειώνει η ιστορία, μου χάλασε το κομπρεσέρ!!!! Όχι δεν κάνω πλάκα! Κάτι έχει τρυπήσει, χάνει αέρα και πετάει νερό... Οπότε αερογράφος, χρώματα, βερνίκια γιοκ! Ναι φίλοι μου, έτσι έχει λοιπόν η κατάστασις...

Δε βαριέσαι, εμείς νά΄μαστε καλά!  
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2012, 07:16:33 μμ από mimithem »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 07:31:05 μμ »
Αμάν ωρέ, αρχαία τραγωδία έγινε το θέμα...  
Φέρε έναν παπά να σου κάνει ευχέλαιο στο εργαστήριο, παλιοπαγανιστή !  
Μέχρι να φτιάξεις το μοτόρι (κομπρεσέρ) και μόλις έρθουν τα φτερά, φέρτο από το bunker να το ψεκάσουμε  
3 τσίπρα η χρέωση  

Αποσυνδεδεμένος StefanM

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Δόκτωρας
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 04:48:47 μμ »
Ψυχραιμία καλλιτέχνη!!!!!!
Όχι μόνο ευχέλαιο, αλλά και κάνα εξορκισμό, καμιά θυσία στο κτήνος μπας και σου κάτσει τίποτα!!!!!