Αποστολέας Θέμα: H.I.J.M.S. "YAMATO" 1/200  (Αναγνώστηκε 2716 φορές)

Αποσυνδεδεμένος PANAGIOTIS

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
H.I.J.M.S. "YAMATO" 1/200
« στις: Αύγουστος 01, 2011, 06:44:08 μμ »
Φίλοι μου, σας εύχομαι καλό μήνα.
Μετά την τοποθέτηση του «Γεώργιος Αβέρωφ» στην προθήκη του στο «Μιλάνειο Ναυτικό Μουσείο» της Ζακύνθου, ήλθε η ώρα να ασχοληθώ με κάτι καινούριο.
Πριν από δύο – τρείς μήνες, ένας  καλός μου φίλος μου εζήτησε να τον βοηθήσω με την κατασκευή ενός μεγάλου μοντέλου του Ιαπωνικού θωρηκτού «YAMATO».
Πρόκειται για ένα ΚΙΤ σε κλίμακα 1/200, που δίνει χορταστικό μοντέλο με μήκος 1,315μ.
Πλάτος 0,188μ. και ύψος 0,271μ. Διαθέτει δε και κίνηση.
Πρόκειται για πλαστικό συναρμολογούμενο μοντέλο, που ο φίλος μου σκοπεύει να διανθίσει με αρκετά μεταλλικά συμπληρώματα λεπτομερειών, μερικά από τα οποία, έχει ήδη προμηθευτεί. Επειδή, μάλιστα, ο ίδιος είναι πολύ απασχολημένος (δεν είναι συνταξιούχος),  το πιθανότερο είναι να αρχίσω και να το τελειώσω μόνος μου.
Αυτή, λοιπόν, την κατασκευή σκοπεύω να παρουσιάσω στην ιστοσελίδα μας.
Για την ώρα θα δώσω ένα δείγμα της συσκευασίας, του περιεχομένου της, και των βοηθημάτων, που θα χρησιμοποιηθούν κατά την κατασκευή. (συναρμολόγηση και βαφή), Ελπίζω να τα πάω καλά, γιατί έχω πολλά – πολλά χρόνια να ασχοληθώ με πλαστικά συναρμολογούμενα !!!

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]

Το κουτί της συσκευασίας ανοίγει.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]

Το περιεχόμενο απλώνεται στο δάπεδο.

Μερικά από την μονοκόματη γάστρα.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]

Τα βοηθήματα.

Η έναρξη των εργασιών προδιορίζεται περί το τέλος του Αυγούστου.
Καθε παρατήρηση και υπόδειξη, κυρίως για τα χρώματα, θα είναι ευπρόσδεκτη.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:13:20 μμ από Tango-Echo »
[/color]Παναγιώτης Χρυσοβέργης / Panagiotis Chrissovergis[font=]

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 01, 2011, 06:57:42 μμ »
Αν και ξεφεύγεις από τα δικά σου standards - 1/100 και ξύλο - αφού είναι για φίλο σου, ΟΚ   
Το έχει φτιάξει συνμοντελιστής μας εδώ στα Γιάννενα καμιά 15 ετία (τουλάχιστον) και έχω να πώ πώς πλέει ΥΠΕΡΟΧΑ !!!  "Βιδώνει" στις στροφές, ακόμη και με κίνηση στις 2 από τις 4 προπέλες.
Το δεύτερο βιβλίο είναι από το μουσείο της ναυτικής βάσης στο Kure όπου υπάρχει και το μοντέλο του πλοίου στην 1/10, από που το βρήκες ή το βρήκε ο φίλος σου?
Καλή αρχή !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:13:34 μμ από Tango-Echo »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 01, 2011, 08:01:32 μμ »
Παράθεση από: George R
Αν και ξεφεύγεις από τα δικά σου standards - 1/100 και ξύλο - αφού είναι για φίλο σου, ΟΚ   
Το έχει φτιάξει συνμοντελιστής μας εδώ στα Γιάννενα καμιά 15 ετία (τουλάχιστον) και έχω να πώ πώς πλέει ΥΠΕΡΟΧΑ !!!  "Βιδώνει" στις στροφές, ακόμη και με κίνηση στις 2 από τις 4 προπέλες.
Το δεύτερο βιβλίο είναι από το μουσείο της ναυτικής βάσης στο Kure όπου υπάρχει και το μοντέλο του πλοίου στην 1/10, από που το βρήκες ή το βρήκε ο φίλος σου?
Καλή αρχή !!!
==============================================================
Σαφώς και ξεφεύγει από τα δικά μου standards, όμως το σκέφτεσαι σε κλίμακα 1/100 ?? θα γινόταν 2,63μ και ασήκωτο.
Το μοντέλο και τα βιβλία τα βρήκε ο φίλος μου, άν όμως ενδιαφέρεσαι, θα τον ρωτήσω πού.
Για την ενημέρωση, ο φίλος μου αυτός, έχει μιά τεράστια συλλογή σιδηροδρόμων. Όμως, παρασυρμένος, από εμένα, άρχισε τώρα με πλοία.
Κατασκευάζει ένα "TIRPITZ" 1/200 με ξύλινη γάστρα, κατά το πρότυπο των δικών μου και με πολλή επιτυχία μάλιστα. Δυστυχώς είναι πολύ απασχολημένος με την δουλειά του και με το σπίτι του, που κτίζει εδώ κοντά μου και η δουλειά καρκινοβατεί. Όταν τελειώσει με το σπίτι και τακτοποιήσει τους σιδηροδρόμους θα τον παροτρύνω να τους παρουσιάσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:13:50 μμ από Tango-Echo »

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 02, 2011, 08:33:44 πμ »
Παράθεση από: PANAGIOTIS
==============================================================
Σαφώς και ξεφεύγει από τα δικά μου standards, όμως το σκέφτεσαι σε κλίμακα 1/100 ?? θα γινόταν 2,63μ και ασήκωτο.
Το μοντέλο και τα βιβλία τα βρήκε ο φίλος μου, άν όμως ενδιαφέρεσαι, θα τον ρωτήσω πού.
Για την ενημέρωση, ο φίλος μου αυτός, έχει μιά τεράστια συλλογή σιδηροδρόμων. Όμως, παρασυρμένος, από εμένα, άρχισε τώρα με πλοία.
Κατασκευάζει ένα "TIRPITZ" 1/200 με ξύλινη γάστρα, κατά το πρότυπο των δικών μου και με πολλή επιτυχία μάλιστα. Δυστυχώς είναι πολύ απασχολημένος με την δουλειά του και με το σπίτι του, που κτίζει εδώ κοντά μου και η δουλειά καρκινοβατεί. Όταν τελειώσει με το σπίτι και τακτοποιήσει τους σιδηροδρόμους θα τον παροτρύνω να τους παρουσιάσει.

Πολύ ωραία, Tirpitz, σιδηρόδρομοι... αναμένουμε με ενδιαφέρον !!!
Το πρώτο βιβλίο το έχω, ενδιαφέρομαι όμως για το δεύτερο, αυτό του μοντέλου στην 1/10 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:14:05 μμ από Tango-Echo »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 03, 2011, 04:07:01 μμ »
Παράθεση από: George R
Πολύ ωραία, Tirpitz, σιδηρόδρομοι... αναμένουμε με ενδιαφέρον !!!
Το πρώτο βιβλίο το έχω, ενδιαφέρομαι όμως για το δεύτερο, αυτό του μοντέλου στην 1/10  
================================================

Το δεύτερο βιβλίο το αγόρασε από το E-bay.
Περιέχει σχέδια 1/500 και κυρίως ωραιότατες φωτογραφίες του μοντέλου (1/10) και ώς εκ τούτου πολύ χρήσιμο.
Είναι όμως γραμμένο στα ιαπωνικά και φυσικά δεν μπορώ να το διαβάσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2011, 04:07:38 μμ από PANAGIOTIS »

Αποσυνδεδεμένος Alexandros

• Global Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 03, 2011, 08:44:32 μμ »
Αν το βρεις σε ηλεκτρονική μορφή Παναγιώτη θα είναι εύκολο να κάνεις μετάφραση.

Κατα τ' άλλα ευχάριστη δουλειά σου εύχομαι γιατί δεν μπορεί να είναι κάτι λιγότερο από αυτό που μας συνήθισες, αριστούργημα!
Ντάκης Αλέξανδρος/ Ntakis Alexandros

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 04, 2011, 09:54:34 πμ »
Παράθεση από: Alexandros
Αν το βρεις σε ηλεκτρονική μορφή Παναγιώτη θα είναι εύκολο να κάνεις μετάφραση.

Κατα τ' άλλα ευχάριστη δουλειά σου εύχομαι γιατί δεν μπορεί να είναι κάτι λιγότερο από αυτό που μας συνήθισες, αριστούργημα!
================================================================================

Ευχαριστώ, Αλέξανδρε, για το ενδιαφέρον σου. Δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος στο ψάξιμο στο ίντερνετ, καθ όσον τα Αγγλικά μου είναι σχεδόν ανύπαρκτα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να αρχίσω ουσιαστική δουλειά, πάνω στο μοντέλο, γιατί περιμένω να προμηθευτεί, ο φίλος μου, όλα τα συμπηρώματα, ώστε να ξέρω ακριβώς τί θα κάνω.  Για την ώρα μελετώ φωτογραφίες, σχέδια και την οδηγία γιά τα χρώματα.
Εν τω μεταξύ, πρέπει να ξαναπάω στην Ζάκυνθο, επειδή το ναυτικό μουσείο θα κάνει μιά τοπική εκδήλωση γιά τα 100 χρόνια του "Αβέρωφ" και μου ζήτησαν να είμαι εκεί. Έτσι η έναρξη των εργασιών του "Yamato" θα αρχίσει περί τα τέλη του μηνός.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 03:14:20 μμ από Tango-Echo »