Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ  (Αναγνώστηκε 6001 φορές)

Αποσυνδεδεμένος PANAGIOTIS

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ
« στις: Ιούνιος 20, 2009, 08:07:31 μμ »
- Αρχισα τον μοντελισμό περίπου 13 χρονών. Κανένας δεν με καθοδήγησε σ'αυτόν. Απλά είδα ένα πλαστικό μοντελάκι,που είχε ένας φίλος μου, μου άρεσε και αποφάσισα να φτιάξω και εγώ ένα. Αρχισα με πλαστικά συναρμολογούμενα. Το πρώτο μου μοντέλο ήταν το "USS ARIZONA" της  Revell στην περίεργη κλίμακα περί το 1/427. Ενθουσιάστηκα !!! Μετά το'ριξα στα ιστιοφόρα. Πρώτο το "Santa Maria" της  Revell (το συνιστώ για αρχαρίους) και μετά μιά ατέλειωτη σειρά μοντέλων, με συνεχή αυτοβελτίωση. Κάποτε βαρέθηκα τα συναρμολογούμενα. Ήθελα να φτιάξω κάτι μόνος μου. Σ'αυτό  παρακινήθηκα, όταν είδα ένα ωραίο ιστιοφόρο (και αρκετά μεγάλο) που είχε κατασκευάσει ένας φίλος οικογενειακός, που από τότε τον ονόμασα "Ο δάσκαλος".
Καταπιάστηκα λοιπόν αρχικά με την κατασκευή ενός πλοίου με το όνομα "Adler von Lübeck", που είδα σε κάποιο παλιό γερμανικό βιβλίο. (Θα ψαξω για καμιά φωτογραφία του, για να την σκανάρω).  Δουλεύοντας με πρωτόγονα εργαλεία (σέγα ξυλοκοπτικής, τρυπανάκι χειρός, σφυρί, γυαλόχαρτο, κάποια παλιοράσπα κλπ) έφτιαξα το πρώτο μου μοντέλο. Ο Θεός να το κάνει μοντέλο, αλλά εμένα τότε μου άρεσε.
Πέρασαν μερικά χρόνια, πήγα στο στρατό (1967 -1969) και υπηρετώντας στο Ναύπλιο σαν αξιωματικός του μηχανικού άρχισα και τέλειωσα το δεύτερο μοντέλο. Τελείως φανταστικό, αλλά πολύ καλύτερο ποιοτικά από το πρώτο (με τα ίδια εργαλεία και υλικά), που το χάρισα σε έναν καλό συνάδελφο {θα ψάξω για φωτογραφίες και γι'αυτό). Τότε, (ένω ακόμη ήμουν στον στρατό), πήρα την απόφαση να φτιάξω το μοντέλο του πλοίου που με είχε εντυπωσιάσει. Αυτό ήταν το "Sovereign of the Seas". Έκανα κι εγώ το λάθος πολλών. Δηλαδή να καταπιαστώ με το ακατόρθωτο. Είχα για πρότυπο το ανάλογο πλαστικό μοντελάκι της "Air Fix" και με τα ίδια πρωτόγονα υλικά και εργαλεία, άρχισα την κατασκευή του δυκολότερου, ίσως, ιστιοφόρου. Για να καταλάβετε την κατάσταση αρκεί να σας πώ οτι η γάστρα "πετσώθηκε" με λουρίδες από κοντρα πλακέ !!! Τα πάντα έκτός από τους περισσότερους μακαράδες, είναι ιδιοκατασκευές. Τα κανόνια και οι άγκυρες γίναν πρώτα από κερί. Στη συνέχεια καλούπι από γύψο και στο τέλος χυτεύτηκαν με μολύβι. Οι διακοσμήσεις έχουν γίνει, μερικές από μολύβι, με την παραπάνω μέθοδο, άλλες από χαρτί και άλλες από τα κομμάτια ενός χαλασμένου κολιέ της μητέρας μου !!!! (Αχ ρε κακομοίρη Βαν Ντάικ πως κατάντησες). Το πλήρωμα είναι μολυβένια στρατιωτάκια κι'αυτά ιδιοκατασκευές και το ακρόπρωρο είναι από κερί!!!  Η σημαίες είναι ζωγραφισμένες με το χέρι πάνω σε πανί.
Η κατασκευή κράτησες 7 χρόνια, με συνεχείς βελτιώσεις, ώσπου έφθασε στο αποτέλεσμα, που βλέπετε στης φωτογραφίες. Ξέρω οτι δεν είναι τέλειο και οτι φυσικά δεν συγκρίνεται με το κατά 30 χρόνια μεταγενέστερο, που φαίνεται στην αλλη σχετική δημοσίευσή μου.   Για συναισθηματικούς όμως λόγους κοσμεί μέχρι και σήμερα το σαλόνι του σπιτιού μου.

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]
[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]
[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ] [ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2009, 01:15:09 πμ από PANAGIOTIS »
[/color]Παναγιώτης Χρυσοβέργης / Panagiotis Chrissovergis[font=]

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

Αποσυνδεδεμένος Tango-Echo

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
    • http://www.emioannina.gr/
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 21, 2009, 12:19:46 πμ »
Για την ηλικία του και τον τρόπο κατασκευής του, αξίζε πολλά συγχαρητήρια...
Μπράβο μάστορα      
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 21, 2009, 11:11:18 πμ »
Γιώργο ευχαριστώ. Οι φωτογραφίες αυτές και όσες κατεβάζω σήμερα, έχουν σκοπό να δείξουν σε νέους ή επίδοξους μοντελιστές, οτι το εντυπωσιακό αποτέλεσμα δεν έρχεται αμέσως, αλλά είναι αποτέλεσμα μακροχρόνιου αγώνα βελτίωσης. Πρέπει επίσης να ξέρουν όλοι οτι το ¨τέλειο" δεν υπάρχει (μόνο ο Θεός είναι τέλειος). Υπαρχει όμως το καλύτερο, από το προηγούμενο.
Από το πρώτο μου μοντέλο δεν βρήκα ακόμη φωτογραφία, αν και είμαι σίγουρος οτι υπάρχει. Βρήκα όμως τις παρακάτω μαυρόασπρες, διαστάσεων 6 Χ 9, φθαρμένες από τον χρόνο, που είχα βγάλει με τις εικονιζόμενες φωτογραφικές μηχανές.

Αφορούν
1. Το Νο 2 μοντέλο μου, αυτό που χάρισα στον συνάδελφο στο στρατό.

και
2. Το "Sovereign" υπό κατασκευήν στο δωμάτιό μου στο Ναύπλιο. Σε μία διακρίνεται στο βάθος και το πλαστικό μοντελάκι, πρότυπο, της Air Fix.

Η ευκαιρίες, που έχουν οι σημερινοί νέοι μοντελιστές, για να πληροφορηθούν και να μάθουν, είναι ανεκτίμητες.
Εγώ έμαθα από τα λάθη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2009, 11:12:30 πμ από PANAGIOTIS »

[/color]Το "δεν μπορώ" βρίσκεται μόνο στο νεκροταφείο. Απ' έξω είναι μόνο το "δεν θέλω"[font=]

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 21, 2009, 11:35:05 μμ »
Καταπληκτικό ταξίδι στον χρόνο Παναγιώτη !!!
Τις φωτογραφικές μηχανές τις έχεις ακόμη?
Η πρώτη μη μου πείς πως είναι Leika...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2009, 02:11:25 μμ από George R »
Γιώργος Ρούμπος / George Roumbos / Йоргос Румбос / Georg Roumbos / Георге Роумбос

"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 22, 2009, 01:10:44 πμ »
Φυσικά και τις έχω, μαζί με τις δερμάτινες θήκες τους. Δουλεύουν ακόμη, αλλά μάλλον δεν θα υπάρχουν πιά φιλμ γι'αυτές.
Η πρώτη είναι ZEISS IKON (BOX- TENGOR) και έπαιρνε φίλμ Νο 120.
Η δεύτερη είναι Kodak Junior και έπαιρνε φίλμ Νο 620.
Και οι δύο ήταν του πατέρα μου.

Και νά !!! Την βρήκα, επι τέλους την φωτογραφία με το πρώτο μου πλοίο (ιδιοκατασκευή), υπό κατασκευήν. Πέτσωμα με λουρίδες κόντρα πλακέ σκεπασμένες με λουρίδες από καπλαμά !!! Είμαι σε ηλικία περί τα 15

[ ERROR: SPECIFIED ATTACHMENT MISSING ]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2009, 04:22:29 μμ από PANAGIOTIS »

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2009, 11:46:30 μμ »
Έλα βρέ νεαρέ Παναγιώτη      
ΤΙ λές τώρα...
Η μηχανή Zeiss ε'?  Βέβαια, all time classic το συγκεκριμένο μοντέλο... μπράβο !!!
Τι έτους είναι αυτή???

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 23, 2009, 10:01:41 πμ »
Ναι Γιώργο. Είδες πώς παιρνούν τα χρόνια !!!
Λοιπόν, και οι δύο μηχανές πρέπει να είναι των μέσων της δεκαετίας του 30, όταν ο πατέρας μου έκανε διδακτωρικό στο Βερολίνο.
Είναι μεγαλύτερες από εμένα και γι'αυτό πρέπει να τις σέβομαι.

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 23, 2009, 10:11:13 πμ »
Φοβερά σπάνια κομμάτια αν μη τι άλλο...

Αποσυνδεδεμένος Weatherman

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Hero Member
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 23, 2009, 10:39:53 μμ »
Απίστευτες οι μηχανές, απίστευτες και οι φωτογραφίες...
Ευθύμιος Σέρμπης / Efthymios Serbis
Ο Μοντελισμός δεν είναι μιλιταρισμός.

Αποσυνδεδεμένος Tiramolas

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Hero Member
    • http://www.emioannina.gr
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 24, 2009, 07:24:03 πμ »
Αυτό θα πει μοντελισμός. Η έμφυτη επιθυμία για δημιουργία ακόμα και εποχές που δεν υπήρχαν ούτε τα απαραίτητα εργαλεία και υλικά. Εκπληκτικές φωτογραφίες!!
Κ.Χ.Μπούρης

"Aquila non capit muscas"

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 24, 2009, 09:56:46 πμ »
Χαίρομαι, που σας αρέσει η αναδρομή στο παρελθόν. Πάντως θα ήθελα να διευκρινίσω οτι το αν υπήρχαν ή όχι καταλληλα εργαλεία ή υλικά δεν το γνωρίζω. Το πιθανότερο είναι να υπήρχαν. Όμως εγώ δεν τα γνώριζα, επειδή δεν είχα κανέναν να με καθοδηγήσει και να μου τα μάθει. Ετσι μάθαινα σιγά - σιγά αποκτώντας εμπειρία από τα λάθη. Ίσως εκπλαγείτε αν σας πώ οτι, όταν αποφάσισα να φτιάξω το "Admiral Graf Spee", δεν γνώριζα την ύπαρξη φύλλων και διατομών πλαστικού !!!!  Την γνωριμία μου με αυτά τα υλικά, καθώς και με αερογράφους κλπ. την οφείλω στον γιό μου Βασίλη, που τότε ήταν μικρός μαθητής γυμνασίου.  Φαίνεται οτι εκείνη την εποχή υπήρχε κάποια άνθιση του μοντελισμού στα παιδιά, που αντήλλασσαν απόψεις και εμπειρίες.
Ίσως λοιπόν τώρα να καταλάβατε γιατί αγαπώ αυτήν την ιστοσελίδα, μέσα από την οποία, κάθε ενδιαφερόμενος, μπορεί να μάθει, χωρίς να πρέπει οπωσδήποτε να περιμένει να πάθει, όπως εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2009, 04:37:55 μμ από PANAGIOTIS »

Αποσυνδεδεμένος Tiramolas

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Hero Member
    • http://www.emioannina.gr
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 24, 2009, 08:34:06 μμ »
[!--quoteo--][div class=\\\'quotetop\\\']QUOTE [/div][div class=\\\'quotemain\\\'][!--quotec--]Ίσως λοιπόν τώρα να καταλάβατε γιατί αγαπώ αυτήν την ιστοσελίδα, μέσα από την οποία, κάθε ενδιαφερόμενος, μπορεί να μάθει, χωρίς να πρέπει οπωσδήποτε να περιμένει να πάθει, όπως εγώ.[/quote]
Αυτή είναι η πεμπτουσία της επικοινωνίας ανάμεσα στους μοντελιστές, και η βασική αρχή αυτής της παρέας και συνάμα και ιστοσελίδας!
Κ.Χ.Μπούρης

"Aquila non capit muscas"

• Kapitän zur See
  • Administrator
  • Hero Member
  • Kapitän zur See
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 24, 2009, 11:00:03 μμ »
Παράθεση από: Tiramolas
Αυτή είναι η πεμπτουσία της επικοινωνίας ανάμεσα στους μοντελιστές, και η βασική αρχή αυτής της παρέας και συνάμα και ιστοσελίδας!

Χ2

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Jr. Member
  • **
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 24, 2009, 11:37:38 μμ »
Παράθεση από: George R
Χ2
Ο Παναγιώτης είναι άξιος συγχαρητηρίων - εκτός, βέβαια, για τη δουλειά του σαν μοντελιστής - γιατί οχι μόνο φωτογράφιζε τα μοντέλα του, αλλά κράτησε όλα αυτά τα χρόνια τις φωτογραφιές. Προτρέπω δε τους νεώτερους να κάνουν το ίδιο και μετά τα 45 - 50 τους χρόνια θα με θυμηθουν! Αλλωστε μόνο με τη φωτογραφιά ο άνθρωπος ΝΙΚΑΕΙ τον χρόνο. Μπράβο σου Παναγιώτη!
Χάρης Μπινώλης

• Μέλη της Ε.Μ.Ι.
  • Sr. Member
ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 25, 2009, 12:08:25 μμ »
Νά και μιά φωτογραφία του μοντέλου, με την κατασκευή του οποίου, μπήκα στον μοντελισμό 13 ετών.

Είναι το "USS ARIZONA" της  Revell σε περίεργη κλίμακα περίπου 1/427. Δεν είναι βέβαια το πρωταρχικό, που δεν υπάρχει πιά, αλλά το πρόπλασμα που χρησιμοποίησα, όταν κατασκεύαζα το μεγάλο μοντέλο. Το είχα φέρει τότε το ΚΙΤ από το εξωτερικό.

Η παρακάτω παλιά φωτογραφία δείχνει τα μοντέλα του "Sovereign" αριστερά και  "Prince", δεξιά, (της Air Fix) μέσα στην βιτρίνα τους. Πολύ ωραία μοντέλα, που δυστυχώς δεν υπάρχουν πιά. (τα είχα χαρίσει σε γνωστους και φίλους). Υπάρχουν σήμερα τα μοντέλα του "Victory" και του "Vasa" της ίδιας εταιρείας, τα οποία θα φωτογραφίσω όταν αξιωθώ να κάνω κάποιες απαραίτητες επισκευές φθορών του χρόνου και των ξεσκονισμάτων της βιτρίνας.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2009, 12:09:27 μμ από PANAGIOTIS »